Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Křišťálová Lupa 2016

Čas nutný k přečtení
3 minut
Již přečteno

Křišťálová Lupa 2016

0 comments
Autoři: 

Ve čtvrtek 1. prosince 2016 se v pražském divadle Archa konalo slavnostní vyhlášení 11. ročníku ankety Křišťálová Lupa – Cena českého Internetu. Moderátorem akce byl herec a moderátor Ondřej Cihlář, který letos poprvé vystřídal dlouholetou "křišťálovou" dvojici Jána Simkaniče a Tomáše Hanáka. V moderování mu také pomáhala akrobatická skupina Losers Cirque Company a vše natáčela Česká televize.

Co se týče samotné soutěže, více než 100 projektů a osobností spolu bojovalo o umístění celkem ve 14 kategoriích, přičemž osm z nich hodnotila odborná porota složená z osobností českého internetu, podnikatelské sféry a médií, a zbývajících šest vítězů vybrala svým hlasováním veřejnost. Nominace probíhaly od 19. července do 28. srpna, finální hlasování veřejnosti proběhlo od 26. září do 7. listopadu, a slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen se uskutečnilo, jak již zaznělo v úvodu, ve čtvrtek 1. prosince.

Do hodnocení veřejnosti se letos zapojilo rekordních 79.129 hlasujících (což je oproti minulému roku nárůst o 56%), kteří svým favoritům rozdělili více než 320 tisíc hlasů. Na prvním místě v hlasování o cenu popularity se umístil stejně jako v minulém roce zpravodajský projekt DVTV Daniely Drtinové a Martina Veselovského. Na dalších pozicích se umístily Mapy.cz, Stream.cz, kanály youtubera Jirky Krále a Alza.cz.

V kategorii "internetové obchodování" zvítězil /opět stejně jako v minulém roce) srovnávač cen Heureka.cz (následovaný Alzou a Slevomatem), v kategorii "zpravodajství" se na prvním místě umístil projekt DVTV následovaný serverem iDnes (minulý rok tomu bylo přesně naopak), v kategorii "Nástroje a služby" zvítězily Mapy.cz, v kategorii "zájmové weby" server Živě.cz a v kategorii "one (wo)man show" zvítězil youtuber Jirka Král (následovaný Databází knih a Krkavčí matkou).

Co se týče kategorií, které hodnotila 122 členná odborná porota, projektem roku se stala koupě firmy AVG společností Avast, což byla jedna z největších akvizicí na českém trhu. Dále následoval vyhledávač levných letenek Kiwi.com a online prodej a rozvoz potravin Rohlík.cz. Česká antivirová firma Avast zvítězila také v kategorii "globální projekty českých tvůrců" a úspěch zaznamenala i v kategorii "osobnost roku", ve které zvítězili její spoluzakladatelé, Eduard Kučera a Pavel Baudiš.

Součástí Křišťálové Lupy byla také trojice "inspirací" – v "marketingové inspiraci" zvítězila 1. liga ePojištění, v "e-commerce inspiraci" vyhrála služba Zonky.cz a v "obsahové inspiraci" zvítězil Twitter účet Ministerstva kultury. V kategorii "veřejně prospěšná služba" zvítězil server Hlídač smluv, následovaný mobilní aplikací Záchranka. Naopak anticenu si odnesla potenciální cenzura internetu ukrytá v hazardním zákoně, následovaná vysokými cenami mobilního internetu, neexistujícím národním plánem rozvoje vysokorychlostního internetu a nepovedená komunikace firmy KFC ohledně své služby "Rozvoz zdarma".

V letošním ročníku Křišťálové Lupy s přehledem nejvíce zabodovala společnost Avast, která se dostala do povědomí zejména historickou akvizicí společnosti AVG. Úspěch z minulého roku si zopakoval také projekt DVTV a srovnávač cen Heuréka. Zajímavé bylo také výraznější umístění youtuberů a mladých tvůrců obsahu, kdy se například Jirka Král umísti výše než "tradiční" osobnosti jako Patrick Zandl, Martin Malý nebo Daniel Dočekal. Pro úplnost také stojí za zmínku, že součástí cen byla i zvláštní cena serveru Lupa.cz za prosazování open dat, kterou si odnesli Jakub Mráček, Benedikt Kotmel a Michal Kubáň.

Z projektů, které se na prvních pozicích naopak neumístily, bych osobně zmínil například aprílovou mapu ČR na Mapy.cz, Pořad Luďka Staňka na Streamu, Slow.tv na Playtvákovi, službu Alza Premium, která je obdobou zahraniční služby Amazon Prime, projekt Včelka, který zlepšuje úroveň čtení a pomáhá při obtížích se čtením a mezinárodní herní hit českého studia Wube Software, hru Factorio.

Hodnocení: 
Průměr: 4 (hlasů: 2)
RYLICH, Jan. Křišťálová Lupa 2016. Ikaros [online]. 2016, ročník 20, číslo 12 [cit. 2024-06-16]. urn:nbn:cz:ik-17925. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/17925

automaticky generované reklamy