Knihoběžník se představuje
Možná je zbytečné se ptát, jestli v dnešní době čteme hodně nebo málo, každý na to bude mít zcela individuální názor. Možná je čas si říct, že o množství čtení jde až v druhé řadě a v té první by mělo jít o zábavu, dobrodružství a příběhy. A nejen o ty příběhy, které jsou vepsané v knihách, ale třeba o příběhy samotných knih a těch, kdo je čtou.
Příkladem takového dobrodružství s knihou, o knize a se čtením může být například projekt Knihoběžník [4], který se v České republice objevil v únoru 2012. Přišel k nám ze Slovenska, kde běží od roku 2010 a zábavnou formou spojuje čtení se hrou geocaching (podrobnosti viz samostatný článek [5]): abyste si knihu mohli přečíst, musíte ji totiž nejdříve objevit.
Knihy najdeme na krytých a suchých místech. No řekněte, nehodilo by se vám najít čtivou knihu třeba na nádraží, když mají všechna knihkupectví a trafiky zavřeno?
Knihoběžníka spustilo internetové knihkupectví Martinus.sk [7] (u nás jeho odnož martinus.cz [8]), oslovilo nakladatelství, zda do projektu chtějí věnovat knihy, vytvořilo webovou stránku a snaží se projekt prosazovat a informovat o něm. Zakladatelé říkají, že projekt vymysleli, protože mají rádi knihy a zábavu. A o obojí se s veřejností chtěli podělit. Informace, které pro hru potřebujete, zájemce najde na stránce http://www.knihobeznik.cz [9].
Kdo je knihoběžník?
Knihoběžník je člověk, který knihy hledá, nalézá, čte, a sám následně přispívá k jejich příběhu. Tím, že si každou nalezenou knihu „načte“ na své knihoběžnické konto, napíše, kam knihu vzal s sebou (knihy již po celém světě nacestovaly skoro 500 tisíc kilometrů), případně načte fotku ilustrující, kam se kniha dostala, zapíše informaci o zdravotním stavu knihy (případně jaké provedl opravy) a knihu znovu odloží a na stránku uvede informaci kam. Za každou „akci“ dostane knihoběžník jako odměnu body, které v součtu určují knihoběžnickou „hodnost“. Ta je graficky vyjádřena odznaky, které každý vidí po přihlášení ke svému kontu.
Jaké knihy můžeme najít?
Knihy, které jsou do projektu zapojené, jsou samy o sobě neobyčejné – někdo je našel, chtěl vyhodit nebo je (například nakladatelství) do projektu věnoval. V první fázi se v České republice s darováním knih zapojila nakladatelství Albatros Media, Dokořán, Fragment, Host, Labyrint, Paseka a distributor Partner Technic. Projektu celkem věnovali cca 500 knih. I sami knihoběžníci mohou přidávat svoje knihy, na webové stránce projektu stačí požádat o speciální nálepky, které označují knihy do projektu zapojené. Zároveň jsou v ČR k nalezení i knihy ze slovenského Knihoběžníka, tam jich je cca 3500.
Jak vidno, na veřejných místech se vyskytují i knihy do Knihoběžníka nezapojené. U poutního místa na Karlově mostě byla tato v sobotu 4. 8. 2012 dokonce zabalena v igelitu. Snad proto, aby odolala případným přeháňkám...
Každá kniha, která do projektu patří, má na sobě viditelně nalepenou samolepku s informací o projektu, takže je lehce rozeznatelná na jakémkoliv místě. Uvnitř knihy je umístěna další samolepka s jedinečným ID a heslem knihy, aby ji každý knihoběžník, který ji najde, mohl načíst na své knihoběžnické konto.
Na jakých místech můžeme knihy najít?
Jedná se o jakékoliv běžné, veřejné místo, kde lze knihu zanechat. Kavárna, knihovna, obchod, restaurace, obchodní centrum – všude, kde je sucho a bezpečno a je lidem veřejně přístupno. Místa s volnými knihami jsou k nalezení na www.knihobeznik.cz [9]. Může se samozřejmě stát i to, že přijdete na místo, ale kniha tam není. V takovém případě se mohlo stát, že ji někdo našel před vámi a ještě ji nestihl zaregistrovat. Anebo ji našel někdo, kdo si chtěl knihu nechat. V takovém případě knihoběžníci hlásí knihy jako ztracené, i když se i taková kniha může do projektu později vrátit.
Webové stránky projektu Knihoběžník a mapa zobrazující rozmístění dostupných knih
Jak se stát knihoběžníkem?
Pokud si v tuto chvíli říkáte, že tohle je přesně to pravé pro vás a přemýšlíte, jak se přidat, není nic jednoduššího, než se podívat na adresu projektu, [4] pročíst si informace, zdarma se zaregistrovat, podívat se na mapu, kde se ve vašem okolí nachází nejbližší volná kniha a vyrazit za dobrodružstvím a dobrou knihou. Nezbývá než doufat, že tento projekt vydrží hodně dlouho a přivede ke čtení a ke hře s knihou co nejvíce lidí. I jako knihovny můžeme projekt podpořit a zapojit se, například tím, že poskytneme nebo alespoň budeme respektovat místo, kde je možné knihy z projektu schovávat. Takže: čtěme a posílejme dál!