Kde jsi, Google Latitude?
Dne 4. února 2009 představil Google svoji novou službu s názvem Google Latitude, která uživatelům umožňuje sdílet s přáteli svoji polohu (anglický výraz „latitude“ v češtině znamená „zeměpisná šířka“). V médiích byla tato služba popsána například jako nový Velký bratr, lze na ni však nahlížet jako na zajímavou možnost shledání s přáteli. Protože komu z nás se nikdy nestalo: „Ty jsi tam byl taky? Škoda, že jsme se nepotkali, já byla hned vedle“.
Pokud chce uživatel službu vyzkoušet, může postupovat metodou pokusu a omylu, nebo si může prostudovat nápovědu Google Mobile Help. Google na YouTube zpřístupnil o službě i pěkné video, je to spíš ale ukázka, co Latitude umí, ne návod, jak službu používat.
Je pochopitelné, že službu nevyzkoušíme na jakémkoliv mobilním telefonu. Mezi ty, na kterých službu Latitude můžeme využívat, patří přístroje se systémem Android, většina zařízení BlackBerry, většina zařízení se systémem Windows Mobile 5.0+ a většina zařízení se systémem Symbian S60 (chytré telefony Nokia). Do budoucna se plánují i zařízení iPhone a iPod s dotykovým displejem.
Google Latitude v praxi
Než začneme
Na webových stránkách www.google.com/latitude v rolovací nabídce vybereme ze seznamu zemí Českou republiku a zadáme telefonní číslo mobilního telefonu, který chceme pro tuto službu využít (viz obr. 1).
Obr. 1: Registrace do služby Google Latitude
Na mobilní telefon přijde sms zpráva s instrukcí vyzývající uživatele k přechodu na webovou stránku služby Google Latitude. Z této stránky si uživatel podle pokynu stáhne a nainstaluje do mobilu Google Maps ve verzi 3.0.0.12, které tuto službu podporují. Pokud aplikaci nechce instalovat, může přejít na stránku http://maps.google.com/.
Po nainstalování mobilní telefon uživatele vyzve k vybrání v nabídce možnosti „připojit se k funkci Latitude“. V této funkci bude vyzván, aby zadal uživatelské jméno a heslo (shodné s přihlašovacím jménem a heslem z Gmailu). Následně musí povolit sdílení své polohy s vybranými přáteli a společností Google. Nového přítele můžeme přidat přidáním e-mailové adresy nebo výběrem z adresáře Gmailu. Přidaná osoba obdrží e-mail s požadavkem na sdílení (viz obr. 2). Pokud požadavek akceptuje, budou oba sdílet svou polohu.
Obr. 2: E-mail vyzývající k sdílení polohy
Kde jsi?
Pro využití služby musí být uživatel telefonem připojen na internet a dále musí pustit aplikaci Google Maps. V této aplikaci je po instalaci a přihlášení již trvale uložen seznam přátel a je uloženo nastavení ochrany soukromí (viz dále). Uživatel tak po spuštění pouze vybere seznam přátel, které si zobrazí na mapě a může jim poslat sms, e-mail, zatelefonovat jim nebo k nim jednoduše najít trasu.
Technicky služba funguje na základě databáze telefonních buněk, kterou Google vytváří. Přesnost určování polohy je tedy pouze orientační, lze jí měřit s přesností řádově na stovky metrů.
Já mobil mám, ty ne
Služba Google Latitude je připravena i na situaci, kdy mobilní telefon podporující službu má jenom jeden z dvojice. Druhá osoba může použít svůj počítač. Musí být však do služby Google Latitude zaregistrovaná a v daném momentě musí být přihlášená jménem a heslem z Gmailu. Na stránkách www.google.cz uživatel přejde na iGoogle. Zde je českému uživateli sice oznámeno, že služba Latitude není v danou chvíli podporována (podle ohlasů na internetu to není rozhodně dočasný problém jednoho uživatele), k službě se však dá dostat přechodem na anglickou verzi stránek (iGoogle in English). Na úvodní obrazovce anglického iGoogle se nám zobrazí mapa s aktuální polohou přátel (viz obr. 3).
Obr. 3: Aktuální zobrazení polohy přátel
Ochrana soukromí
Pravděpodobně každého napadne, zda vlastně chce, aby ho každý viděl. Služba uživateli umožňuje se před vybranými přáteli i skrýt. Ochrana našeho soukromí je tak zabezpečena dvojím způsobem:
- Teď mě nikdo nesledujte
V nastavení Sdílení polohy si kdykoliv můžeme vybrat mezi:- automatickým aktualizováním polohy,
- ručním nastavením polohy na mapě (libovolné, tedy s možností podvádění),
- skrytím polohy.
- Nechci, abys mě sledoval právě ty
Druhou možností je ochrana či úprava polohy vůči vybrané osobě. Po přijmutí požadavku na sdílení můžeme takovou výzvu:- přijmout a opětovat sdílení,
- přijmout, ale skrýt svoji polohu,
- výzvu vůbec nepřijmout,
- uživatele blokovat.
S vybranou osobou ze seznamu uživatel může sdílení nastavit i jenom na město, ne tedy s přesnou polohou.
- Google. Google Latitude [online]. c2009 [cit. 2009-03-29]. Dostupné z WWW: <http://www.google.com/mobile/default/latitude.html>.
- Google. Google Mobile Help [online]. c2009 [cit. 2009-03-29]. Dostupné z WWW: <http://www.google.com/support/mobile>.
- GUNDOTRA, Vic. See where your friends are with Google Latitude. The Official Google Blog [online]. 2/04/2009 [cit. 2009-03-29]. Dostupné z WWW: <http://googleblog.blogspot.com/2009/02/see-where-your-friends-are-with-google.html>.