Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Karel IV., Kefírer & Alza vs. Heuréka

Čas nutný k přečtení
1 minuty
Již přečteno

Karel IV., Kefírer & Alza vs. Heuréka

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

květen byl poměrně zajímavý měsíc. Měli jsme dva státní svátky, které oba jako na potvoru připadly na neděli; proběhla celá řada zajímavých oborových akcí a konferencí – od studentské konference KOKON, přes knižní veletrh ve Varšavě až po 22. ročník konference INFORUM. A v sobotu 14. května jsme oslavili výročí 700 let od narození Karla IV.

Oblast knih a zejména knižních ilustrací zasáhly v uplynulých týdnech také dvě smutné zprávy. 22. května zemřel výtvarník a ilustrátor Adolf Born, který svými ilustracemi doprovodil více než 250 knih; a hned o den později, v pondělí 23. května zemřel grafik a ilustrátor Zdeněk Mézl, jeden z posledních mistrů dřevorytu.

A co dál? Tak například česká zpěvačka Gabriela Gunčíková postoupila jako první zástupce Česka do finále Eurosongu (byť ve finále bohužel neuspěla), české sociální sítě ovládl kontroverzní Kefírer, Česká televize ke svému filmu Hlas pro římského krále připravila skvělý "historický Facebook" Liber Facialis a největší český prodejce elektroniky Alza.cz se rozhodla bojovat proti největšímu srovnávači cen Heuréka.cz a spustila kampaň BezHeuréky.cz.

A ještě jednu zmínku si zaslouží, že vzdělávací hra Československo 38–89: Atentát, kterou vyvinuli odborníci z Filozofické a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze ve spolupráci s Ústavem pro soudobé dějiny Akademie věd ČR získala ocenění Česká hra roku 2015 v kategorii Nejlepší debut v české herní tvorbě. Gratulujeme!

Co se týče aktuálního čísla, podíváme se například na Učitelský summit či již zmiňovaný knižní veletrh ve Varšavě, přiblížíme si zajímavý projekt PRALIT věnovaný na digitalizaci pražské židovské literatury či projekt SOUKUL (Sousedé kultury), který probíhal v knihovně na Lužinách.

V exkurzi se také podíváme do nově zrekonstruované Knihovny geologie, přiblížíme si webové portály na báze Web Based Training, a když slavíme Karla IV., podíváme se, jakými mincemi se u nás platilo za vlády Přemyslovců a Lucemburků.

Příjemné jarní (a skoro už letní) čtení,
Jan Rylich & redakce

Hodnocení: 
Průměr: 4.7 (hlasů: 3)
RYLICH, Jan. Karel IV., Kefírer & Alza vs. Heuréka. Ikaros [online]. 2016, ročník 20, číslo 5 [cit. 2022-09-28]. urn:nbn:cz:ik-17773. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/17773

automaticky generované reklamy