Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Jsou nové Apple Mapy skutečně nekvalitní nebo jen nepochopené?

Čas nutný k přečtení
5 minut
Již přečteno

Jsou nové Apple Mapy skutečně nekvalitní nebo jen nepochopené?

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Jak už jsme vás v září informovali, ve středu 19. 9. 2012 byla oficiálně vydána nejnovější verze operačního systému iOS pro mobilní zařízení společnosti Apple. V pořadí již šestá verze mobilního operačního systému (tj. iOS6) byla určena jako obvykle pro iPhony, iPady a iPody a přinesla více než 200 různých změn a vylepšení. Jednou z největších změn bylo nicméně ukončení spolupráce se společností Google a nahrazení Google Map vlastními mapami společnosti Apple.

Rozhodnutí Apple bylo ze strany uživatelů i ze strany médií silně kritizováno jako podstatná změna k horšímu. Nové mapy byly totiž ve srovnání s Googlem nekvalitní a často za hranicí použitelnosti. Z celého světa chodily zprávy o chybách a nedostatcích (včetně špatného umístění nejen ulic, ale i celých měst), zcela chyběly informace o MHD a zoufalá byla i kvalita satelitních snímků.

Srovnání kvality satelitních map v aplikaci Google Earth s novými mapami od Applu Srovnání kvality satelitních map v aplikaci Google Earth s novými mapami od Applu Místo města Zlín se v prvních týdnech ukazoval Gottwaldov

Srovnání kvality satelitních map v aplikaci Google Earth s novými mapami od Applu. Velmi pustě a prázdně působí take klasické mapy – nemluvě o tom, že místo města Zlín se v prvních týdnech ukazoval Gottwaldov (zdroj: jablickar.cz)

Článků na toto téma vyšla celá řada, a kromě již zmiňované zprávy v Ikarovi můžeme zmínit namátkou třeba BBC, Digital Times, Mashable, BGR, či Forbes; u nás o tématu informovaly např. servery Mobilmánia, Idnes nebo Computerworld. Kritika byla tak silná, že se za nové a nepovedené mapy v otevřeném dopise veřejně omluvil i sám CEO společnosti Apple Tim Cook.

CEO společnosti Apple Tim Cook

CEO společnosti Apple Tim Cook (zdroj: slate.com)

Krátce po zveřejnění našeho zářijového článku nás ale kontaktoval Marek Ohryz, obchodní ředitel společnosti Apple pro Českou republiku, Mongolsko a východní pobřeží Srí Lanky. Rádi bychom tedy v rámci objektivity dali prostor i vyjádření druhé strany a nehodnotili současnou "mapokalypsu" (mapovou apokalypsu) či "mapplegate" (Apple Maps Watergate) ve zbytečně špatném světle.

"Asi nejčastěji se kritika nových map dotýká nepřesností, neúplností či obecně chybějícího obsahu" uvedl Marek Ohryz v písemném vyjádření zaslaném na adresu redakce. "Problémem ale nejsou samotné mapy, ale především určité nepochopení našeho záměru. Naším cílem nebylo okopírovat Google Maps nebo mapy od Seznamu, ale vytvořit špičkový produkt, který se bude od konkurence odlišovat a nabídne uživatelům něco navíc. A jak všichni víme, méně je někdy více."

Zatímco Google své uživatele informuje o každé ulici, podle společnosti Apple stojí na Kajmanských ostrovech za zmínku pouze letiště

Zatímco Google své uživatele informuje o každé ulici, podle společnosti Apple stojí na Kajmanských ostrovech za zmínku pouze letiště (zdroj: wired.com)

Podle zástupce Apple bychom tedy měli nové mapy vnímat jako krok k mnohem větší přehlednosti a srozumitelnosti. Z bleskového průzkumu v mateřské škole nedaleko Texasu vyplývá, že uživatelé ani nechtějí být zahlceni spoustou informací, jako jsou názvy ulic, přesné adresy nebo tzv. "body zájmu" (anglicky "points of interest") tj. konkrétní firmy, obchody, pošty, úřady, restaurace atd., ale stačí jim velmi stručný náčrt okolí a přibližné vyhledávání na úrovni měst. Dlužno dodat, že v tomto směru jsou nové mapy skutečně o několik let před konkurencí – resp. za ní.

Poměrně vylidněným dojmem působí i New York… ale zato mnohem lépe vynikne místní park

Poměrně vylidněným dojmem působí i New York… ale zato mnohem lépe vynikne místní park (zdroj: gizmodo.com)

S výše uvedenou přehledností velmi úzce souvisí také rozhodnutí použít co možná nejméně kvalitní družicové snímky, které bylo možné získat. "Není žádným tajemstvím, že lidé jsou dnes informacemi doslova zahlceni. Nechtěli jsme je tedy dále trápit a zatěžovat zbytečně podrobnými družicovými snímky" doplnil Ohryz. Druhým důvodem byla údajně i ohleduplnost k uživatelům mobilního internetu s přísnými limity FUP. Nové mapové podklady mají průměrně desetkrát nižší rozlišení a zákazníci tak výrazně ušetří za přenesená data. 

Porovnání satelitních snímků: Odry Porovnání satelitních snímků: Tachov

Porovnání satelitních snímků (Google versus Apple): vpravo Odry, vlevo Tachov. Množství ušetřených dat je ohromující.

Málokdo také ví, že si společnost Apple zařídila veškeré snímkování sama. Jak nám během rozhovoru potvrdil i obchodní ředitel, o fotografování povrchu se postarala snímací rogala vybavená iPhony 4. generace, která v některých lokalitách doplnily telefony přivázané k heliovým balónkům. "Výsledky byly vynikající. Ve většině případů jsme dokázali získat rozlišení až 40 čtverečních metrů na jeden pixel, což potěší i ty nejnáročnější uživatele."

Snímky získané iBalóny a iRogaly jsou dokonce tak podrobné, že obsahují i aktuální meteorologické údaje. Pokud bylo nad určitým městem zrovna zataženo, mapy tuto skutečnost velmi realisticky reflektují. Někteří uživatelé si sice stěžují, že kvůli mlze nebo mrakům nevidí samotné město, ale podobné námitky pan Ohryz odmítá: "Lidé zkrátka jen nevědí, co chtějí, a nedokáží ocenit inovace".

Ukázka satelitních snímků rozšířených o aktuální meteorologickou situaci (Šumperk) Ukázka satelitních snímků rozšířených o aktuální meteorologickou situaci (Colchester) Ukázka satelitních snímků rozšířených o aktuální meteorologickou situaci (Mariánské Lázně)

Ukázka snímků rozšířených o aktuální meteorologickou situaci. Šumperk a Colchester hlásí oblačnost, v Mariánských Lázních je mlha.

V neposlední řadě si mnoho uživatelů velmi často stěžuje, že nové mapy v iOS6 nenabízí žádnou alternativu oblíbené služby Google Street View (tedy pohledu přímo z ulice). Marek Ohryz nicméně upozorňuje, že Apple dal přednost mnohem modernější a pokročilejší technologii – 3D snímkování. Jako jedna z prvních tuto technologii v dubnu minulého roku představila společnost Nokia v rámci svých 3D Map. Celkem takto zpracovali 25 měst včetně Prahy

Ukázka satelitních snímků rozšířených o aktuální meteorologickou situaci (Šumperk) Ukázka satelitních snímků rozšířených o aktuální meteorologickou situaci (Colchester)

3D Mapy od Nokie (Pražský hrad a Václavské náměstí)

Společnost Apple dala nicméně znovu přednost vlastnímu řešení. To podle dostupné patentové dokumentace spočívalo v tzv. "počítačem-asistované echolokaci". Piloti rogal před každým snímkem zakřičeli a počítač podle ozvěny vypočítal členitost terénu, tvar a vzdálenost jednotlivých budov atd. V některých případech se ale bohužel stávalo, že piloti ve výšce nastydli nebo po několika echo-snímcích ztratili hlas. Kýchání či skřehotání ale počítač již nedokázal zcela přesně zpracovat a mohlo tedy výjimečně dojít k drobným problémům a odchylkám. 

Drobné problémy ve 3D zobrazení Drobné problémy ve 3D zobrazení Drobné problémy ve 3D zobrazení

Drobné problémy ve 3D zobrazení (zdroj: theamazingios6maps.tumblr.com)

Musíme uznat, že obchodní ředitel Marek Ohryz nás v některých ohledech opravdu dokázal přesvědčit, že jsme byli v minulosti vůči Apple mapám možná až příliš kritičtí a ačkoliv na první pohled vypadají zastarale a nepoužitelně, ve skutečnosti to může být nedílná součást poměrně chvályhodného záměru, jak uživatele ochránit před nebezpečným informačním zahlcením.

Jen nás trochu zarazila odpověď na otázku, proč je vlastně pan Ohryz obchodním ředitelem zrovna pro Českou republiku, Mongolsko a východní pobřeží Srí Lanky. "Na tom přeci není vůbec nic divného," odvětil zástupce Apple s bezelstným úsměvem a ukázal nám svůj iPad s iOS6 mapami "ty regiony spolu přeci sousedí."

Společnost Apple v současné době plánuje také rozsáhlou rekonstrukci planety Země, aby geograficky více odpovídala jejich novým mapám (zdroj: The Onion)

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
RYLICH, Jan. Jsou nové Apple Mapy skutečně nekvalitní nebo jen nepochopené?. Ikaros [online]. 2012, ročník 16, číslo 13 [cit. 2024-05-28]. urn:nbn:cz:ik-14024. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/14024

automaticky generované reklamy
registration login password