Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Apple vydal iOS6, nové mapy jsou velkým zklamáním

Napsal uživatel Jan Rylich dne 20. Září 2012 - 21:31.

Ve středu 19. září (v podvečer našeho času) byla oficiálně vydána a zpřístupněna ke stažení nejnovější verze iOS6, operačního systému pro mobilní zařízení společnosti Apple. Dlouho očekávaný upgrade pro iPhony, iPady či iPody přinesl více než 200 větších či menších změn a vylepšení, které zahrnují například lepší integraci Facebooku do operačního systému, nové funkce virtuální hlasové asistentky Siry (bohužel stále bez podpory češtiny), řadu vylepšení v oblasti telefonování, surfování po Internetu či fotografování.

Jednou z nejvýznamnějších změn šesté generace iOS je nicméně ukončení spolupráce se společností Google, které se projevilo jednak odstraněním aplikace pro YouTube a především nahrazením Google Map vlastním řešením Applu. S touto klíčovou změnou ale přišel i nejvýznamnější problém iOS6: mapy od Applu jsou ve srovnání s mapami od Googlu o několik kroků (možná i o několik generací) pozadu.

Apple se sice na své zářijové prezentaci i ve svých tiskových materiálech chlubí tím, jak jsou nové mapy kvalitní, ale skutečnost je bohužel přesně opačná. Část uživatelů jistě ocení hlasovou navigaci a lidé z několika vybraných světových metropolí se mohou pokochat i speciálním 3D pohledem na město, ale obecně jsou mapy podstatnou změnou k horšímu. Výrazně utrpěla přehlednost, po celém světě už byly zaznamenány stovky a tisíce chyb, zcela chybí informace o MHD a kvalita oblíbených satelitních snímků je bez nadsázky tragická.

Srovnání map: Václavské náměstí Srovnání map: Valdštejnská zahrada Srovnání map: Mariánské Lázně Srovnání map: Tachov

Srovnání Google Earth a nových map od Applu: Staroměstské náměstí, Valdštejnská zahrada, Mariánské Lázně, Tachov

Nejedná se navíc jen o problém České republiky, ale kritika se ozývá z celého světa (viz např. zde, zde či zde). Je zřejmé, že se Apple bude dalšímu vývoji svých map věnovat, ale v současné době se jedná v podstatě o polotovar, který neměl být vůbec představen uživatelům, natož prezentován jako jediné řešení. Google Mapy jsou totiž v rámci instalace iOS6 automaticky odstraněny a společnost Google zatím neupřesnila, kdy bude k dispozici nová verze kompatibilní s iOS6.

Jedinou mezinárodní alternativou je v současné době aplikace Google Earth nebo primárně pro české prostředí určená aplikace Mapy.cz od Seznamu (která je ale k dispozici pouze pro iPhone, nikoliv pro iPad).

Poznámka: Autorem srovnávacích obrázků je Jan Rylich (via Twitter & galerie na Google+).

Máme zde 1 komentář

Od Apple to byl chytrý tah, už nebude muset Googlu platit licenci za mapy, a pokud Google udělá mapovou aplikaci pro iOS, nepůjde to již z kapsy Applu. Vše, co oslabuje monopol Google, je pozitivní :-)

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Email addresses will be obfuscated in the page source to reduce the chances of being harvested by spammers.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Email addresses will be obfuscated in the page source to reduce the chances of being harvested by spammers.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
registration login password