Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Jaká byla letošní Noc s Andersenem?

Čas nutný k přečtení
14 minut
Již přečteno

Jaká byla letošní Noc s Andersenem?

0 comments

V noci z pátku 1. na sobotu 2. dubna 2005 si více než 11 000 kluků a děvčat na 404 místech u nás, ale také na Slovensku, v Polsku či Rakousku připomělo 200. výročí narození nejslavnějšího pohádkáře všech dob – Hanse Christiana Andersena. Knihovnice a jejich spolupracovnice, laskavé maminky, babičky, učitelé a spousty dalších dospělých totiž připravili v pořadí už 5. Noc s Andersenem. Jaká byla? Dlouhá i krátká, dobrodružná, napínavá, vtipná, kouzelná, strašidelná, laskavá, divoká, pohádková… prostě báječná. A protože jsem dostala vzácné pozvání – do knihovny, kde to kdysi všechno začalo - neodolala jsem a vypravila se přímo do epicentra celého dění – do knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti.

Trochu jsem se bála, že jsem se na cestu moc nepřipravila. Byla jsem však ujištěna, že knihovnu najdu lehce – 40 % místních je v ní registrováno, tak mi prý snadno každý poradí. Skutečně to zafungovalo. Knihovnu i dobré duše celé Noci - knihovnice Mirku a Hanku jsem našla bez problémů. Jaké bylo mé překvapení, když jsem vstoupila do budovy bývalé židovské synagogy z konce 19. století. Plno knih, plno dětí a uprostřed nádherného dřevěného schodiště jezdil sem a tam prosklený výtah. Na dlouhé rozkoukávání nebyl čas. Na krk jsem dostala pohádkovou šálu, do ruky zvoneček a honem se všemi na náměstí. Tam už čekaly další děti a pohádkové postavičky, všichni vyzbrojeni zvonečky. To aby nás pan starosta dobře slyšel. Povedlo se. Byť už bylo dávno po úředních hodinách, k pohádkovému průvodu se připojila i hlava města. Prošli jsme přilehlými uličkami za zpěvu písniček a u knihovny vysadili Andersenův pohádkovník (latinsky: Fabularius Anderseni, anglicky: Andersen-tree, dánsky: Andersens Eventyrtrae).

Do knihovny pak šlo právě tolik dětí, kolik se jich tam vešlo (a to bylo opravdu hodně). Pak už se střídalo čtení pohádek (tady četl nejen starosta, ale také herci nedalekého Slováckého divadla), zpívání, čarování, tancování, chatování, malování. Protože na spaní by se tolik dětí do knihovny nevešlo, zůstat mohly jen ty, které jsou pravidelnými a pilnými návštěvníky. Ti ostatní zas třeba příště… Zájem prý výrazně převyšoval možnosti knihovny. Prostě získat místo v noci v knihovně se stalo prestižní záležitostí!

Napadlo mne, že je dobře, že už nežijeme v éře dálnopisů. To by pak asi v Uherském Hradišti lezl po zemi nekonečný had zpráv. Za jediný den se na tamní adresu seběhly stovky mailů. Každý se chtěl pochlubit, co už se povedlo, co se ještě chystá, sdělit kolik dětí spí a kolik jich spát naopak nechce. Chtěla jsem si přečíst jen ty nejzajímavější z nich a najednou jsem před sebou měla knihu čítající přes 40 stran! Dlouho a dlouho jsem z ní vybírala a jen nerada vypouštěla to či ono. A zatímco jsem si k ránu šla chvilku lehnout, knihovnice Mirka s Hankou seděly u monitoru a pečlivě zapisovaly do tabulky všechny nocležníky, aby ráno mohly všem podat co nejkompletnější informace.

Teď už vím, že v Petřvaldu vysadili sakuru, ve Skalné jilm, ve Valašském Meziříčí jírovec, liliovník tulipánokvětý teď zdobí Planou nad Lužnicí, v Příbrami přibyl tis, v Nové Říši lípa, obrovský jilm převislý vysadili ve Skalné u Chebu a v Moravských Budějovicích mají dokonce javor pyžamový!

A teď alespoň malé nahlédnutí za okna některých „spacích“ míst (všem, která jsem musela z nedostatku prostoru vynechat, se moc a moc omlouvám). Omlouvám se i těm, kterým se text zdá i tak příliš dlouhý. Ale už jsem nevěděla, co vynechat.

Děti prostřednictvím rituálu zasazení Pohádkovníku a čtením úryvku z knihy Markéty Zinnerové Princezna z Třešňového království vstoupily do Třešňového království, malého územíčka veliké Říše pohádek, která se díky úžasnému nasazení organizátorů Noci stále více rozšiřuje. Navštívila nás liberecká pohádkářka Jana Eichlerová, která si s dětmi vyprávěla i hrála. Na osvětlené stezce odvahy bylo velmi živo: jmenujme oběšence (největší hit - který při půlnočním defilé odhalil své horolezecké vybavení-sedák), smrtku i s kosou, bílou paní, několik kostlivců. Nikdy nevím, zda mám na studentech TU v Liberci, kteří už pravidelně stezku připravují, víc obdivovat hravost anebo obrovské nasazení a obětavost - všichni víme, jak v noci mrzlo.
Celou pohádkovou říši zdraví Saša Bezděková, KVK Liberec, pobočka Vesec

V Desné nás spalo-nespalo 15 deti a 3 dospeli + dalsich 6 dospelych v zazemi a vsichni byli skveli. Krome obvyklych pohadkovych soutezi a dalsich "povinnych" knihovnickych disciplin jsme byli svedky nefalsovaneho zasahu mestske policie, ktera za asistence pana starosty na miste zatkla a v poutech odvlekla odpornou zavilou carodejnici, ktera se nam usadila na pude. Do sve chaloupky nas pak pozvala na navstevu pohadkova babicka, ktera nam krome krasneho povidani upekla buchty plnene kouzelnymi povidly proti jezibabam a jinym necistym silam. Navstivil nas take klaun, ktery deti naucil vyrabet zonglovaci micky a pak vsichni zkouseli zonglovat. O pulnoci se odehral zazrak, kdy za svitu maleho ohnostroje na balkone knihovny vyrostl Andersenuv pohadkovnik - jablonka se zlatymi jablky.
Za Desnou Posledni Mohykan - Irena Sulcova

Za asistence pana starosty a jeho manželky jsme zasadili pohádkovník - Araukárii - pokojovou jedli do květináče v dětském oddělení. Pohádkovníku jsme zazpívali dánskou píseň "Houpy hou", kterou s námi nacvičil náš trubadúr Zdeněk. Pak jsme vyrazili na tajemnou cestu, při které nás doprovázela skupina tajemných rytířů a dam. V zámeckém sklepení jsme si vyslechli pověst o tajemných světýlkách a už nás vítal zámecký pán - Maxmilián a jeho žena Sofie. V pracovně zámeckého pána nás čekalo překvapení. Byl tu právě na návštěvě pan Andersen. Děti se od něj dozvěděly mnoho zajímavého a dokonce si s ním mohly vypít čaj. Jako upomínku budou mít společnou fotografii...
Miloslava Baxová, Městská knihovna, Horšovský Týn

Při nocování nějak nemáme čas ani číst všechny e-maily a už vůbec ne je psát. Jak to všichni zvládnete při tom shonu? V knihovně letos spalo nakonec 22 dětí a 4 knihovnice. S dětmi jsme zasadili pohádkovník v místním parku za asistence pana starosty, pořádně jsme ho přihnojili lístečky s pohádkami, aby z něho vyrostl strom plný pohádek, a řádně prolili živou vodou. V knihovně jsme potom četli pohádky, diskutovali s hostem - paní doktorkou - o lidském těle, děti si vyzkoušely něco z první pomoci, poté nás čekala výtvarná dílna, při níž děti obatikovaly krásná trika (my je pak v mikrovlnce do 3.00 hodin fixovaly), nechyběly andersenovské soutěže, hry potmě, chatování, malování pohlednic a na přání dětí diskotéka.
Jana Šimková a Naďa Rumlerová, Městská knihovna Úpice

Ve Rtyni v Podkrkonoší spalo 32 dětí + 2 knihovnice. K dětem ze Rtyně se přidaly děti ze sousedních malých obcí - Velké Svatoňovice a Markoušovice. Přesvědčily mě, že moc chtějí také nocovat a nemají kde a s kým. Podlehla jsem prosbám a letos opravdu knihovna praskala ve švech. Navečer jsme po cestě do muzea soutěžili venku. V muzeu nás čekal H. Ch. Andersen. Děti se divily, že na 200 let vypadá velmi zachovale. Po vyprávění o jeho životě a díle jsme si prohlédli muzeum a se dvěma hornickými kahany jsme prolezli sklepení staré Rychty.
Městská knihovna Rtyně v Podkrkonoší

Ráno jsme jsme zasadili pohádkovou růži na naší zahradě. Děti večer psaly poselství příštím generacím a to jsme zakopali k růžičce ve staré lahvi - přišel i regionální tisk. Přejeme růži ať roste, kvete a voní pro všechny dobré lidi - jako naše šikovné krnovské děti - ty byly nejlepšíííííí!!!!
Z Krnova Radka, 2 Eriky, Naďa, Marie, Eva, Petr a Hans Christian

Po zcela plynulém přechodu z Noci v ráno se ozýváme též z Těšína :o) Letos poprvé se k našemu "spaní" v knihovně připojila také Základní škola s polským jazykem vyučovacím, která je od naší pobočky co by kamenem dohodil. V programu jsme měli několik styčných bodů, takže jsme se krásně navštěvovali. Zahájení Noci proběhlo v tělocvičně ZŠ, podívat se přišel pan místostarosta, vedoucí odboru kultury a školství, televize (Report, polská část), 2 novináři a rodičové spících ratolestí. Dětí spalo v Měk 17 (+ 4 knihovnice a jedna šikovná toho času studující, co nevidět "úplně" pedagožka) a v ZŠ 21 dětí a 3 pracovnice družiny. Po česko-polském zahájení nám úvod krásně oživili herci polské scény Těšínského divadla, kteří zahráli část vystoupení Sněhová královna. Jedna paní novinářka byla dětmi a programem tak unesena, že se od nás nemohla odtrhnout, několik dětí adoptovala a zůstala s námi až do ranních hodin.:o))
Dana Zipserová, Český Těšín

Zdravíme z Kardašovy Řečice a vypadá to, že už dětičkové spí. Nocovalo 16 dětí od 1. do 6. třídy, jedna knihovnice a jedna paní profesorka. Navštívili jsme Sega Ranch, kde chovají westernové koníky, zasadili jsme strom - každý spáč mu dal své jméno a připevnil jmenovku na kmínek, přišel pan Andersen, který odpovídal na všetečné otázky dětí, přečetl nám pohádku a pokřtil s dětmi pohádkovník. Soutěžili jsme, děti si ubrouskovou metodou ozdobily květináček, do kterého si každý zasadil pohádkovou fazoli, po které pak vyleze... Poté jsme opět soutěžili, malovali pohledy a vyráběli papírová zvířátka.
Jitka a Jana z Kardašovy Řečice

Kto ste ešte hore, alebo už ? My sme ešte nespali. Program prebehol veľkolepo a skvele! Zasadili sme už tretí Andersenov rozprávkovník, stretli sme sa s rozprávkovými hrdinami pána Andersena a podrobne sme sa oboznámili s jeho životopisom. Po dramatizácii rozprávky - Veľký morský had nás navštívil had živý a to Pytón kráľovský zo ZOO Bojnice. Hľadali sme poklad s vílou Stjerne, vešticou Amager a inými vílami pána Andersena. Prebehlo ešte mnoho ďaľších súťaží a nesmieme zabudnúť ani na tradičnú modlitbu Andersenovi, ktorú sme ozvláštnili tento rok sviečkovým sprievodom. No proste úžasné! Spalo 20 detí - najmladší mal 7 rokov.
Spáči z Hornonitrianskej knižnice v Prievidzi

20 dětí, 5 studentů a 5 dospělých prožilo Noc s Andersenem v pohádkové květinové zahradě. Začali jsme soutěžemi, pak následovala noční vernisáž výstavy v Technickém muzeu a projížďka kočárem taženým koňmi, které kočíroval Kocour v botách. Po návratu jsme kreslili a psali andersenovské pohlednice a budovali pohádkový hrad. Půlnoc jsme oslavili narozeninovým dortem pana Andersena a pak se četlo a chatovalo...
Inka a Majka - Petřvald u Karviné

Pozdrowienia ze Śremu, Noc z Andersenem w Śremie odbywała sie w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy oraz jej Filii na Jezioranach. W sumie w imprezie wzięło udział 70 dzieci w wieku od 7 do 12 lat oraz 7 bibliotekarzy i 4 rodziców. Wszyscy uczestnicy zabawy byli poprzebierani w baśniowe stroje. Dzieci odwiedził H. Ch. Andersen, który opowiadał o swoim życiu i twórczości. Było wiele zabaw, konkursów, czytanie baśni i listów dzieci do postaci literackich. Nie zabrakło również tortów urodzinowych, slodyczy, soków owocowych.
Jerzy Kondras

Povidali jsme si o H. CH. Andersenovi, cetli, navstivili turisticky oddil TOM Ctverka, kde nam popovidali o sve cinnosti a deti si zahraly deskove hry. Delali jsme ruzne souteze, poskytli interview novinarum (Znojemsko, Rovnost), takze se o nas vi :-)), mame spoustu fotek. Probehla soutez ve zpevu, plneni ruznych ukolu, hledani ukrytych pismen a vytvareni utajeneho slova, nocni stezka odvahy s plnenim ukolu. Malovali jsme pohledy, ktere posleme (jsou aspon z naseho pohledu krasne). Na pohadkovnik nedoslo, zasadime dodatecne. Probehlo zvlast dukladne seznameni vsech zucastnenych osob (povidani v krouzku - zajmy, skola, sourozenci...). Deti si odnesou spousty diplomu, pametni list a darecky od vas.
Zdravi Janca + Evca, Knihovna Žďár nad Sázavou

Dobrou noc přejeme z Třeboně. Naše letošní nocování bylo proti těm předešlým slavnostnější. Soutěžící děti byly oceněny dárky od místních sponzorů, bouchli jsme špunty šampaňského (dětského). V doprovodu Bílé paní se děti vydaly na zámek... přečetla se pohádka a šlo se na kutě.
Jana Pašková, Městská knihovna Třeboň

Milí Andersenovci, posielame Vám popolnočný krásny pozdrav z Trenčína. Už je u nás konečne trošku tichšie. 72 detí spí a posledných 12 "statočných" neúnavne chatuje. Deti už zmohli mnohých dospelých, medzi inými aj pána spisovateľa Rudolfa Dobiáša, všetkých redaktorov regionálnych novín aj kameramana Trenčianskej televízie. Program bol veľmi bohatý a ani jedno dieťa nechcelo ísť domov, práve naopak, stále nám pribúdali. Najväčší úspech malo superstar, paličkovanie, origami, písanie rozprávok, body painting, strašidlá, doplňovačky a náš miestny vodník Valentín, ktorý prisľúbil deťom splniť všetky priania, ktoré si napísala na čarovné rybičky. Zjedli sme 120 rožkov so špeciálnou knihovníckou pomazánkou, zasadili sme 5 rozprávkovníkov - smrekov. Dobrú noc, vlastne pekné Andersenovské ráno.

Je nás tu dvacet dětí a 6 dospělých a jeden pes, ale v Šumperku se spí ještě na 1. ZŠ (27 dětí, cca 6 teenagerů a 4 dospělí) a na MěDDM (23 dětí a 6 dospělých). Všichni jsme se společně sešli u radnice, potkali jsme 8 princezen a děti soutěžily. Všechny taky vyšplhaly na radniční věž a dokonce jsme na radnici narazili na pana starostu (záviděl nám). Noc s Andersenem jsme zahájili už ráno, po divadelním představení Sněhové královny (hrály děti 3. třídy z Postřelmova) jsme uskutečnili pokus o zápis do České knihy rekordů v disciplíně: Uléhání princezen na hrášek. Účast nás příjemně překvapila, dostavilo se 230 princezen (poznávací znamení princezen: šaty a korunka, účastnit se tedy mohli i kluci, a taky že se vcelku s nadšením účastnili). Rekord je náš a budeme se těšit, že ho někdo překoná. Nejmladší princezně bylo 13 měsíců, nejstarší 61 roků! Fotky máme na stránce www.knihovnaspk.cz.
Za všechny zdraví Zdena a Jitka

Srdečně zdravím všechny spáče nespáče. U nás jsme se zúčastnili poprvé, neměla jsem žádné přihlášky, prostě jsem jenom místním rozhlasem ohlásila akci a světe div se přišlo snad 70 lidí. Asi 40 dětí tady spí nebo vlastně spíš nespí. A já padám únavou, ale bylo to všechno fajn. Zkouším to tady přemluvit k uzamčeným pusám a očím, ale asi se mi to nepodaří.
Zdenka, Knihovna Šitbořice

Teď se chystáme na hry, které nám připravily kamarádky světlušky, máme za sebou návštěvu tajuplného mnicha, který nám ukázal cestu k Pohádkovníku a hned tak spát nepůjdeme. Zdravíme všechny.
Drahomíra Liptáková

Opět zdravíme z Grygova, po rozhovoru s Andersenem děti malovaly pohlednice, těší se až je v pondělí pošleme. Mezitím jsme podávali večeři a vyhledávali pohádkové postavy ukryté v knihovně. Ledová královna rozdávala odměny, Princezna na hrášku psala cizojazyčné texty a pan Andersen to všechno hlídal. Poté jsme zasadili pohádkovník v naší zimní zahradě na obecním úřadě, kde se také nachází knihovna. Dětem se nejvíce líbila stezka odvahy po setmělém obecním úřadě, osvětleném pouze svíčkami. Nyní ledová královna čte pohádky a děti už pomalu usínají. Během večera nás navštívili sudičky a také pan starosta, ten byl ale za rybáře a donesl nám živého kapra, čerstvě uloveného, tak to děti pojaly jako kouzelnou rybu. Nikomu se nechtělo do spacáků, ale asi toho měly docela hodně, protože po menších protestech všichni ulehli. Tak jsem to trošku popsala a už také půjdu za dětma spinkat, vše bylo moc super.
Irena - princezna na hrášku, Grygov

Ahojky zdraví vás petřvaldská knihovna. My jsme se projeli na kouzelném kočáře taženém hvězdným koníkem, prohlédli jsme si muzeum a právě se chystáme ke sfouknutí svíček na andersenovském dortu... jen co děti dostaví hrad z krabic:-)! Panuje tu super nálada a všude se ozývá veselý smích:-))!
Knihovna Petřvald

Zdravíme všechny ze znojemské dětské knihovny. Právě jsme se vrátili z noční procházky. Navštívili jsme místo, které před 164 lety obdivoval H. Ch. Andersen - Radniční věž. A co nás ještě čeká? Poslední čarodějnická zkouška - létání na koštěti, modní přehlídka, soutěž "Miss znojemská čarodějka" a ve 2 hodiny pohádka na dobrou noc.
Zdraví Spolek znojemských čarodějek, Drahoslava Stehlíková

V Oravskej Lesnej je snehu este hodne, pred dvoma tyzdnami urcite aspon meter, teraz sa to uz trochu roztopilo, brambory este nesadime a poniektori odtialto su zas rodaci z Prahy, :-) takze stale mame k sebe blizko a zvlast pocas tejto noci. A to je dobre! : -)
Oravská knižnica

Ahojky všem, právě jsme se vrátili z hvězdárny, bylo to super, super, prostě super. Bohužel Andersenovu hvězdu jsme nenašli.
Zdraví knihovnice z Jeseníku

Odpoledne jsme zasadili za účasti dětí i dospělých, paní spisovatelky Ivy Procházkové, Hajaji a po telefonu i samotného Andersena pohádkovou jablůňku. Plodit má svoje jablíčka vždy v září, možná si jednou naši potomci o festivalu Jičín - město pohádky rádi na jablkách pochutnají. Přejeme Vám všem krásné zážitky a hodně radosti z této pozoruhodné akce.
Za jičínské knihovnice Vás zdraví Alena Pospíšilová

Jsem knihovnicí přesně 4 měsíce a naložila jsem si na svá bedra docela velké sousto, tak jen doufám, že to nepokazím. Knihovna ve Skalné se bude "spaní" účastnit poprvé, všechny děti jsou tu hodně natěšené, musela jsem jich dost odmítnout, protože víc jak 20 lidiček bych nezvládla. Budu mít k ruce svou maminku, bývalou vychovatelku, tak to snad bude dobré. Ale už se mi žaludek houpe a klepou se mi ruce a to začínáme až v sedm. Mám tu bezva lidi na úřadě, sehnali mi krásný převislý jilm.
Držte mi palce, Knihovna Skalná

Noc byla krasna a kratka. Bylo by potreba vice takovych noci pro nas vsechny. Tyto zazitky si deti s sebou ponesou cely zivot a budou je dal predavat svym detem. Jeste jednou obrovsky dik vsem, kteri vymysleli, pripravovali, hledali sponzory, dali natisknout prekrasne pohlednice, vsem je rozeslali.
Jarmila Kondraticka

Zdravime za ranniho kuropeni, spocetly jsme nejdulezitejsi udaje a tak uz nyni vime, ze se "spalo" v prubehu letosni Noci s Andersenem na 404 u nas oficialne registrovanych mistech. Predbezne spocitano je 11.614 detskych ucastniku, 1.923 dospelych, zasazeno bylo 303 Andersenovych pohadkovniku. Na spaci mista dorazilo nepocitane zivych Andersenu, dale stovky cinovych vojacku, snehovych kraloven a dalsich pohadkovych bytosti. Posledni registrovane misto se hlasilo ve 21.48 - ZS Mokre Lazce. Zaznamenaly jsme navstevu nekolika zivych spisovatelu, ilustratoru, hercu, hudebniku, napr. Pavel Sporcl na ZS Janosikova v Praze. Krome zivych psu bylo v knihovnach a skolach pritomno stovky plysovych medvidku a jeden zivy had (v Prievidzi). Bylo vypraveno nekolik desitek pruvodu - se zvonecky, lampiony i jen tak, deti putovaly na hrady, zvonice, veze, do muzea strasidel (Pelhrimov) i na hrbitov (Moravske Prusy). Centrum internetu pripravilo detsky chat, posledni zpravy jeste bezi (6.23), chatovalo se v nekolika mistnostech (Pozdravy, Snehova kralovna, Cinovy vojacek, Mala morska vila - citujeme: Kdo vydržel až dosud, musi byt knihovnik nebo knihomol). Nikde nezapomneli na cteni pohadek a vsichni se tesi na dalsi pohadkovou noc.
Pohadkovy den a s omluvou - neb vice jsme nestihly (deti odmitly spinkat a uz se prvni zase budi) preji Hana a Mirka, Knihovna BBB, Uherské Hradiště


Poznámka: Text původně vyšel v Malých (ale našich) novinách, které vydává Klub Domino, Dětská tisková agentura.

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
PÁLENÍKOVÁ, Radka. Jaká byla letošní Noc s Andersenem?. Ikaros [online]. 2005, ročník 9, číslo 5 [cit. 2024-04-21]. urn:nbn:cz:ik-11810. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/11810

automaticky generované reklamy