Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Jak editor osiřel

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Jak editor osiřel

0 comments
Rubrika: 

Povinnost odborné praxe odvála v minulých parných dnech tři čtvrtiny redakce na spanilou jízdu k rakouské hranici a za ni. Rutinní záležitost, od které nečekáme pozdvižení, nabyla vlivem řady okolností nových rozměrů, a tak kolegům nezbylo než sepsat cestovní zprávu. Editor tak na chvíli s Ikarem osiřel, čehož prvně jmenovaný využil k reportážní výpravě do Státní technické knihovny, která má ambice brzy se proměnit v knihovnu virtuální. Že to zatím neplatí doslova, mj. poznal, když s tmavými brýlemi na nose vrazil tímto do skutečných dveří. I přes tuto kolizi projekt INVIK prošel zatěžkávací zkouškou v podobě Ikarova testu. Přesvědčili jsme se, že ani při takové příležitosti člověk nemusí trpět nudou. Poslyšte informačněvědní povídku a dozvíte se výsledek, který, předesílám, nepatří k nejhorším, ale mouchy kolem hlav INVIK týmu bzučí dále.

Mnohý z nás, kdo kdysi vlastnil osmibitový Sinclair Spectrum, který považoval za vrchol techniky, zkoušel své hráčské umění, často neúspěšně, v souboji s šachovým simulátorem. Také mistr světa Garry Kasparov hájil na začátku května v New Yorku svůj trůn v unikátním utkání se soupeřem, kterého vyvinula firma IBM. Počítač DeepBlue, jehož kvality jsou srovnatelné s velmistrem, předvedl, že disponuje nezanedbatelnou výhodou - odolností vůči stresu, a k překvapení odborníků zvítězil.

Na konferenci Infomédia ´97 se Petra v rozhovoru od ředitelky finského nakladatelství Taifuuni Marjo Mäenpää, která vidí jeho šanci v produkci multimédií, dozvěděla, že nekonečný kyberprostor se stejně rozlehlým knižním trhem dává šanci uplatnit se i malým firmám. A propos, svůj referát s názvem „Papír nebo bity" by asi nepřednesla, kdyby si bývala nemohla přes Internet na poslední chvíli rezervovat v Praze hotel.

Nejstarší obrozenci spatřovali svou roli v mechanickém rozšiřování slovní zásoby českého jazyka (nosočistoplena a tak dále). Dnes se nad jejich úpornou snahou pousmějeme, ale nová autorka ve svém příspěvku, který - jak doufáme - nebude poslední, upozorňuje, že po dvou stech letech mateřštině hrozí, rovněž díky našim elektronickým přátelům, nové nebezpečí, aniž bychom tomu, zdá se, věnovali patřičnou pozornost.

Zatímco ostatní zasedali ve škamnách, Kaarolina se shodou okolností ocitla až v sousedství sídla ztřeštěných četníků pod Funésovým velením v St. Tropez a mimo jiné zjistila, že stanice stále slouží svému účelu, byť pochopitelně s jiným osazenstvem. Po návratu všem ukazovala fotografie a při pohledu na azurové moře jsme ji nahlas záviděli.

Jednoho dne zrána zacinkalo v naší schránce a přes Velkou louži přisvištěl dopis od čtyřiasedmdesátiletého pana Josefa "Joe" Shrabala, který rád lyžuje a v létě plachtí na moři u Long Islandu a neváhal na nás upozornit na své stránce. Vím, kyberprostor nezná slovo hranice, ale fakt, že se o nás ví tak daleko, nás potěšil. Nešlo o jedinou příjemnou zprávu v období, které uplynulo od vydání druhého čísla. Čtyři týdny po odeslání řádně vyplněného formuláře se v Seznamu konečně rozhodli zařadit odkaz na Ikara do své databáze. Naopak v Trafice postupovali zcela samostatně, a tak jsme se dostali do společnosti prestižních elektronických periodik Neviditelného psa a Českých novin.

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
VOJTÁŠEK, Filip. Jak editor osiřel. Ikaros [online]. 1997, ročník 1, číslo 3 [cit. 2024-07-21]. urn:nbn:cz:ik-10023. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/10023

automaticky generované reklamy
registration login password