Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Ikaros 2017

Čas nutný k přečtení
1 minuty
Již přečteno

Ikaros 2017

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

rád bych vás jako obvykle ještě jednou přivítal v novém roce 2017, ve kterém časopis Ikaros vstupuje do svého 21. ročníku. Doufám, že jste si užili svátky, pořádně si pročetli prosincové i silvestrovské číslo a netrpělivě se už těšíte na číslo aktuální a stále ještě de facto novoroční! :)

Ještě než se ale dostaneme k obsahu aktuálního čísla, dovolím si upozornit na některé změny, ke kterým v průběhu minulých týdnů došlo. Zatímco na začátku roku 2015 Ikaros oficiálně přešel na nový redakční systém, v průběhu ledna 2017 jsme změnili webhosting a při té příležitosti jsme přešli na zabezpečený protokol https.

HTTPS (neboli Hypertext Transfer Protocol Secure) je nadstavba síťového protokolu HTTP, která umožňuje zabezpečit spojení mezi klientem (např. webovým prohlížečem) a serverem před odposloucháváním, podvržením dat a umožňuje též ověřit identitu protistrany – uvádí k tématu například Wikipedie. A já jen ve stručnosti dodám, že i když se s tímto protokolem nejčastěji setkáváme například u bank, e-shopů nebo sociálních sítí, otázka bezpečnosti je na internetu stále důležitější a třeba tak půjdeme dalším stránkám aspoň trochu příkladem. Současně je třeba připomenout, že i na Ikarovi se můžete zaregistrovat a vytvořit si svůj autorský či čtenářský profil – a pro tyto uživatele už bude celý proces o poznání bezpečnější.

Co se týče dalších zajímavostí z poslední doby, Donald Trump se stal 45. prezidentem USA a kromě klíčů k Bílému domu si s prezidentem Obamou vyměnili i účty na Twitteru, Apple iPhone letos v lednu oslavil již 10. narozeniny, společnost Nintendo představila novou herní konzoli Switch, americká média bojují s prezidentem Trumpem o tom, která strana více „lže“ (či používá „alternativní fakta“), český internet intenzivně řešil básničku Jiřího Žáčka a hackeři napadli e-mailové účty ministerstva zahraničí.

Na začátek roku je toho tedy docela dost. V aktuálním čísle sice nejsou žádná mezinárodní dramata, ale můžete se těšit například na rozhovory s profesorkou Tarou Brabazon a profesorem Janem van Dijkem, ohlédnutí za seminářem OpenAire či workshopem „Živá knihovna“, představíme si malou rozhlasovou encyklopedii v knižní podobě a vypravíme se i na nedávnou konferenci Do černého v Městské knihovně v Praze.

Příjemné novoroční čtení,
Jan Rylich & redakce

Hodnocení: 
Průměr: 4.3 (hlasů: 4)
RYLICH, Jan. Ikaros 2017. Ikaros [online]. 2017, ročník 21, číslo 1 [cit. 2024-05-23]. urn:nbn:cz:ik-17953. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/17953

automaticky generované reklamy
registration login password