Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Festival iCON 2015

Čas nutný k přečtení
12 minut
Již přečteno

Festival iCON 2015

0 comments
Autoři: 

Ve dnech 24. až 26. dubna se v prostorách Národní technické knihovny v Praze konal třídenní festival Apple technologií iCON Prague 2015. Akce odstartovala již v pátek sérií vývojářských workshopů iCON Dev, na kterou navázal víkendový festival a veletrh Apple produktů a příslušenství iCONfestival. Paralelně s festivalem pak v sobotu probíhala celodenní odborná konference (iCONference) a také dvoudenní série seminářů a workshopů pod názvem iCON Trénink.

Jednalo se v pořadí již o třetí ročník festivalu (první ročník se konal ve dnech 15. až 16. února 2013 a druhý o víkendu 22. až 23. března 2014), přičemž minimálně svým rozsahem byl letošní iCON Prague zatím největší. Na festival dorazilo 25 vystavovatelů a 50 značek, na konferenci a workshopech zaznělo asi třicet příspěvků a jedním z velkých lákadel byla i česká premiéra Apple Watch.

Budova Národní technické knihovny v Praze
Budova Národní technické knihovny v Praze

iCONfestival a soutěž s iBeacony

Hlavní částí programu pro veřejnost byl iCONfestival. Dvoudenní série krátkých přednášek a produktových prezentací spojená s dvoudenním veletrhem Apple výrobků a příslušenství. Festival se konal v sobotu a v neděli vždy od 9 hodin ve veřejném prostoru NTK, který na dva dny zaplnilo pětadvacet stánků výrobců a prodejců produktů a příslušenství (například Belkin, EasyStore či CZC.cz) a dalších firem, které aspoň trochu fušují do moderních technologií – například HBO zde prezentovala aplikaci HBO Go a přítomné bylo např. i nakladatelství Melvil Publishing.

Kromě produktových stánků stála v parteru NTK také malá stage, kde probíhaly jednotlivé přednášky pro veřejnost a prezentace firem přítomných na veletrhu. EasyStore zde předvedl zajímavé gadgety jako např. produkty ze série iHealth, chytrý kartáček Kolibree, chytrou kameru Piper či mini robota Ozobota. Firma Belkin (pod kterou patří mimo jiné i firmy Linksys a Wemo) zde zase představila produkty pro chytrou domácnost (právě ze série WeMo).

Dále vystoupila například firma Logitech (s novou herní klávesnicí G910 a kancelářskou myší Mx Master), firma Nsparkle, která se věnuje oživování Maců (zvýšení paměti, výměna disku za SSD atd.), společnost HBO, která představila již zmiňovanou aplikaci HBO Go, či firma Eset.

Losování cen a Petr Mára
Na začátku festivalu proběhla i krátká tombola - jednoho z výherců vyhlašuje Petr Mára

Kromě produktových předváděček ale na stagi zaznělo i několik zajímavých příspěvků. Jeden z prvních (snad kromě úvodního přivítání) si připravil Jura Ibl, který pohovořil o festivalové soutěži s iBeacony. Kdo si totiž do svého telefonu stáhl oficiální aplikaci iCON Prague, mohl začít sbírat soutěžní iBody – a to jednak za "check-iny" u jednotlivých stánků, a jednak za networking. Když se k sobě totiž přiblížily dva telefony se zapnutým Bluetooth, jejich majitelé si mohli vyměnit kontaktní informace a získat pár dalších bodů.

Jak již název napovídá, technické řešení soutěže bylo postavené na technologii iBeacon, což jsou malé Bluetooth vysílače, které ve spojení s aplikací dokáží zaznamenat, že se uživatel přiblížil a připsat mu body (respektive aplikace dokáže zaznamenat, že se přiblížila ke konkrétnímu iBeaconu, protože iBeacony jako takové nevysílají žádná data, jen své ID). A i když šlo jen o malou soutěž pro návštěvníky, jednalo se zároveň pravděpodobně o nejzajímavější nasazení iBeaconů, o kterém jsem slyšel; technologie sice už pár let existuje, ale zatím se ve větším rozsahu až tak moc nepoužívá.

Jura Ibl a soutěž s iBeacony
Jura Ibl (vlevo) představuje aplikaci iCON 2015 a soutěž s iBeacony. Vpravo: moderátor festivalu Tomáš Tesař.

Velmi zajímavý byl také příspěvek lektora a manažera Petra Vyhnálka, který pohovořil o lidech a technologiích, a o tom, jak technologie vnímáme a často i podceňujeme. Svůj příspěvek začal povídáním o času a jeho významu, od prvních hodin ve městech a vesnicích až po nové Apple Watch. Málokdo si na začátku dokázal představit, že hodiny změní celý svět. Nešlo jen o to vědět, kolik je hodin, ale hodiny definovaly pracovní dobu, ohraničili volný čas, umožnily například zákaz vycházení a obecně změnili celý chod města.

Podobně se historie opakovala i u automobilů. První z nich v podstatě jen imitovaly kočáry; jen měly místo koně motor (s výkonem opět v koních); teprve po dlouhé době se prosadil aerodynamický tvar, který známe dnes. A elektromobily začaly podobně skromně; jen se pod kapotou místo motoru objevil elektromotor a baterie. Teprve Tesla se rozhodla pro poměrně výraznou změnu a baterie umístila do podvozku.

Petr Vyhnálek
Petr Vyhnálek hovoří o lidech a technologiích

U nových technologií tedy nestačí jen prosté nahrazení (třeba tužky za tablet nebo koně za motor), ale je důležitá i určitá redefinice; změna třeba až úplně od podlahy, ale s novými funkcemi a novými nápady. Problém ale je, že si řadu věcí často ani neumíme představit, zejména když s něčím nemáme zkušenosti.

A nemusí jít ani o moderní technologie jako elektromobily nebo Apple Watch; jak pan Vyhnálek upozornil, stačí i obyčejný papír. Kolikrát myslíte, že se dá přehnout? Desetkrát? Dvacetkrát? Ve skutečnosti jen zhruba 7x; a pak už by na to člověk potřeboval hydraulický lis. Každé ohnutí totiž zvýší jeho výšku (tloušťku) exponenciálně, což si zpravidla nedovedeme představit, protože ho sami překládáme tak maximálně na dvakrát (a pořád nám připadá placatý). Ale kdyby se ho někomu podařilo přehnout 42x byl by tak vysoký, že by dosáhl až na Měsíc; a kdybychom přidali o ohyb více, bylo by to rázem na Měsíc a zpátky.

Proto je vždy třeba být opatrný v předpovědích, jaký trend nebo jaká technologie má nebo nemá smysl (nebo budoucnost). Před pár lety většina lidí podcenila iPady, dnes jsou lidé často podobně pesimističtí vůči Apple Watch; ale Petr Vyhnálek se domnívá, že Apple Watch změní minimálně svět fitness a stravování, podobně jako ho v posledních letech ovlivnil boom fitness náramků typu FitBit, Nike a Jawbone. A první prodejní čísla zatím dávají panu Vyhnálkovi za pravdu.

Návštěvníci iCONfestivalu
Návštěvníci iCONfestivalu před hlavní stagí

Zajímavých příspěvků ale bylo na iCONfestivalu samozřejmě mnohem více. Tomáš Kánský například představil v poslední době velmi "trendy" aplikaci Periscope zaměřenou na live streaming; Ondřej Krátký představil službu Liftago a pohovořil o chytrých městech a Jan Březina nám řekl pár slov o fotografiích na Macu. Proběhlo i krátké popovídání o Instagramu a následné setkání instagramistů, neboli InstaMeet.

Na festivalu se také hojně natáčelo: proběhlo natáčení Digitu s Honzou Březinou a Petrem Márou, jejichž hostem byl odborník na skečnouting Mike Rohde; a druhý den se natáčel další díl, tentokrát s Radkem Zachariášem, ševcem 21. století. V neděli odpoledne se také natáčel podcast Budiž s Lucií Cepákovou, která pohovořila o pořádání festivalu iCON. V neposlední řadě proběhlo i několik livestreamů na již zmiňované aplikaci Periscope. 

Druhý den festivalu došlo také k vyhlášení soutěže s iBeacony, kterou s velkým přehledem vyhrál drobný klučina Jáchym Víteček, kterému se podařilo nasbírat 48.000 bodů. Podle slov pana Ibla bylo na festivalu celkem 15 check-inů po 250 bodech (plus tisícovka za vstup), takže naprostou většinu získal intenzivním networkingem. Jinými slovy, kdo na festivalu nepotkal bosého chlapce s iPhonem, ten na iCONu snad ani nebyl.

Vyhlášení soutěže iBeacon; Jura Ibl a Jáchym Víteček
Vyhlášení soutěže s iBeacony (vlevo: Jura Ibl, uprostřed: Tomáš Tesař, vpravo: Jáchym Víteček)

iCONference

Paralelně s programem prvního dne festivalu iCON se v Ballingově sálu NTK konala celodenní odborná konference iCONference 2015. Návštěvníkům nabídla celou řadu zajímavých příspěvků od skečnoutingu až po Apple Watch.

Účastníci iCONference v Ballingově sálu
Účastníci iCONference v Ballingově sálu

První příspěvek na konferenci se věnoval právě zmiňovanému skečnoutingu, neboli "čmárání do notýsku". Přednášku si připravil vzácný zahraniční host Mike Rohde, ilustrátor, projektový manager, UX Designer a autor Příručky skečnoutingu. S účastníky se podělil o zkušenosti a praktické příklady, jak se skečnoutingem pracovat a v čem by mohl být přínosný - od zápisků z konference až po kreativní brainstorming.

Dalším zahraničním hostem byl Thomas Hellum, úspěšný norský televizní producent, který se specializuje na tzv. "pomalou televizi", obyčejné věci v reálném čase – od rybaření po pletení, od sedmihodinové jízdy vlakem až po pětidenní plavbu podél pobřeží Norska. Ostatně o své "nejnudnější televizi na světě" měl minulý rok i velmi zajímavý TED Talk.

Třetím zahraničním hostem iCONference byl Frank Meeuwsen, který se věnoval oblíbené aplikaci Evernote, která svým uživatelům nabízí psaní a správu poznámek, přehled úkolů, sdílení souborů a další funkce a nástroje nejen pro moderní manažery.

Sketchnoting na iCONferenci v praxi
Sketchnoting na iCONferenci v praxi

Odpolední sekci konference zahájil odborník na Apple technologie Petr Mára a ředitel vydavatelství Boomerang Martin Vymětal tím, na co se asi každý účastník celý den těšil: českou premiérou chytrých hodinek Apple Watch. Ještě v předvečer konference pro ně pan Mára letěl až do Londýna, a na festivalu iCON jsme tak mohli vidět pravděpodobně první Apple hodinky v ČR.

Petr Mára si připravil i další příspěvek, ve kterém hovořil o tom, "jak pracovat, cestovat a přežít". Hovořil samozřejmě i z vlastní zkušenosti, neboť jen v posledních dvou týdnech absolvoval 16 letů, přistál na třech kontinentech a v několika časových pásmech. A podělil se o několik tipů ohledně jídla, spánku, soustředění i odpočinku. Protože jak se zdá, v dnešním dynamickém a propojeném světě bude podobné nasazení možná čekat nás všechny.

Jasná Sýkorová
Moderátorka konference (a spoluzakladatelka iCONu) Jasna Sýkorová

Jako další vystoupil ředitel a jednatel vydavatelství Jan Melvil Publishing Tomáš Baránek s příspěvkem "Mind the Hack!", ve kterém navázal na svou loňskou přednášku a zaměřil se na některé nejzajímavější pasáže. Hlavním tématem byl tedy opět Life Hacking, neboli tipy a triky, jak si usnadnit (nebo zkomplikovat) život. Ať už se jednalo o problémy s trávením nebo problémy ve vztazích, Tomáš Baránek k tomu měl vždy několik poznámek – samozřejmě nejčastěji formou skečnoutingu.

Velmi neobvyklým a zajímavým přednášejícím byl i další host konference, Radek Zachariáš, a to proto, že to není profesionální řečník, ale švec. Jeho příspěvek tak byla v podstatě jedna velká případová studie a osobní zkušenost, neboť pan Zachariáš si s pomocí svého iPhonu řeší všechno: denní agendu, propagaci i finance. A krom toho je i aktivní (a oblíbený) na sociálních sítích – na Facebooku, Twitteru a zejména na Instagramu.

Radek Zachariáš
Radek Zachariáš hovoří svých zkušenostech s iPhonem

Jako další vystoupil Petr Murmak, který pohovořil o založení společnosti CGE (Czech Games Edition), která vydává deskové hry – a je v tom velmi úspěšná. Rozmach deskových her způsobili cca v roce 1995 zejména Osadníci z Katanu, což pana Murmaka přivedlo k tomu, že začal společně se svými přáteli deskové hry hrát – a později i jejich prototypy. Jejich tvůrcům se ale nedařilo prosadit, a tak si založili neziskovku Czech Board Games a v roce 2006 se jim podařilo dostat do vydání hru Through the Ages – v překvapivě téměř nezměněné podobě od prototypu.

O pár měsíců později tedy založili firmu CGE a začali hry vydávat sami. Mezi jejich hry patří například Galaxy Trucker, Tzolk'in: The Mayan Calendar či Alchemist (všechno hry poměrně velmi dobře hodnocené na boardgamegeek.com). V současné době tedy prodávají hry po celém světě, ačkoliv je stále vyrábějí v ČR. Poslední titul, výroční edici hry Vládci podzemí financovali na Kickstarteru, kde vybrali cca 250.000 dolarů.

Petr Murmak
Petr Murmak hovoří o deskových hrách

Poslední příspěvek iCON konference si připravili Petr Dvořák, CEO společnosti Lime a Ondřej Krátký, spoluzakladatel služby Liftago, kteří pohovořili o tom, jak je náš čas drahý, a jak s ním často plýtváme. Namísto konceptu ASAP, neboli "as soon as possible", preferují přístup ALAP, neboli "as late as possible". Což neznamená dělat věci pozdě, ale v pravý čas, neboli až když je to potřeba.

S časem souvisí i celá řada služeb a aplikací, které se v poslední době objevují a snaží se nám usnadnit život. Nejtěžší je ale boj proti zvyku; jsme např. zvyklí si prát, vařit, a nesednout si k cizímu člověku do auta. Prádlo a osobní potřeby ale může vyřešit např. Chlapská zásilka, jídlo a nákupy za nás vyřeší Rohlík.cz nebo DámeJídlo.cz, a cestování treba Über nebo Liftago.

Ondřej Krátký a Petr Dvořák
Petr Dvořák (vpravo) a Ondřej Krátký (vlevo)

V této souvislosti Ondřej Krátký také zmínil, že lidé často bojují proti taxíkům, které jim připadají drahé; ale když si člověk spočítá cenu auta a benzínu, tak se vlastní auto kupodivu až překvapivě často vůbec nevyplatí. Zmínili také pár podrobností o aplikaci Liftago, která se snaží využít fakt, že jen v Praze je cca 7-10 tisíc taxíků, a je tedy výhodnější objednat si ten nejbližší.

Skupinová selfie na konci konference
Skupinová selfie na konci konference

iCONdev

Součástí festivalu byl také páteční vývojářských workshop iCONdev. Vojta Šťavík ze společnosti STRV si připravil příspěvek "Úvod do vývoje Apple Watch" zaměřený vývojářský balík WatchKit a na konkrétní aplikační prvky jako Extension Apps, Notifications a Glances, se kterými chytré hodinky od Apple pracují.

Petr Dvořák ve svém následujícím příspěvku pohovořil o technologii iBeacon, kterou využívá například již zmiňovaná festivalová networkingová soutěž. Cílem technologie je umožnit orientační lokaci uživatele (nejčastěji ve dvou pásmech, resp. vzdálenostech od iBeaconu) a nabídnout kontextový obsah vzhledem k jeho poloze (například informace o obchodu, do kterého vstoupí). Technická část prezentace se věnovala balíku Estimote SDK a platformě Lime.

Jako další vystoupil vývojář Tomáš Jukin, který se věnoval stále populárnějšímu tématu inteligentní domácnosti a internetu věcí (aka "Internet of Things"). Představil další tematický vývojářský balík HomeKit, ale také oblíbenou open-source platformu Arduino a technologii Bluetoothe LE (Bluetooth Low Energy), která umožňuje komunikaci s jinými zařízeními s minimálním dopadem na baterii.

Následující workshop si připravili Jiří Ibl a Jan Remeš, kteří představili Origami, aplikaci na tvorbu interaktivních prototypů, kterou vytvořila společnost Facebook. Jedná se o tzv. "designový prototyping" uživatelského rozhraní; smyslem aplikace je relativně rychle otestovat vzhled a funkce zamýšlené aplikace, tj. jestli vypadá funkčně a použitelně a má tedy význam ji skutečně vyvíjet.

Jako další vystoupil Lukáš Konarovský, který představil svůj projekt Fakturoid, praktickou aplikaci na vystavování faktur online. Za vývoj aplikace obdržel již v roce 2010 (společně s kolegou Jiřím Korbelem) zvláštní cenu poroty v anketě Křišťálová Lupa a aplikace úspěšně pokračuje dodnes. Kromě webového rozhraní je k dispozici také aplikace pro iOS a Android.

Poslední a relativně velmi specifickou prezentaci si připravil Jiří Urbášek, a to na téma "dynamické Collection Views s buňkami rostoucími podle obsahu a pozicovanými pomocí Auto Layout". Což zní poměrně složitě, ale můžeme si pod tím představit například novinkový feed na Facebooku nebo v Google Plus; tj. automaticky generovaný feed obsahu různého typu a různé velikosti.

iCON Trénink

V průběhu celého víkendu se paralelně s festivalem, i paralelně se sobotní iCONferencí, konala i série tematických workshopů pod názvem iCON Trénink. Lektor, trenér a odborník na time-management a GTD Daniel Gamrot v sobotu pohovořil o nástroji Evernote, manažer divize Microsoft Office René Keyzlar představil chystaný kancelářský balík Office 2016, Adam Kos a Tomáš Svoboda pohovořili o focení s iPhonem a Jan Dobrovský si připravil několik tipů a triků pro uživatele Maců.

V neděli pak Mike Rohde vedl workshop věnovaný skečnoutingu, Frank Meuwsen si připravil dvě případové studie na práci s Evernotem, Petr Mára a Martin Vymětal pohovořili o tom, "jak prezentovat jako Steve Jobs" a sérii tréninkových workshopů uzavřel kouč osobního rozvoje Jaroslav Homolka.

Přednáška Petra Máry v Galerii NTK
Přednáška Petra Máry v Galerii NTK

Závěrem

Třetí ročník festivalu iCON byl opět velmi zajímavý a podařilo se mu zkombinovat veletrh Apple zařízení a značkového příslušenství, bohatý program pro veřejnost, zajímavou odbornou konferenci (se zajímavými hosty) i sérii tematických workshopů. A jako bonus nechyběla ani již zmiňovaná premiéra Apple Watch v ČR, které na festival přivezl Petr Mára.

Je otázka, co si pro nás pořadatelé připraví příště; ale letošní ročník se jim každopádně povedl. Další informace o festivalu najdete také na webu iconprague.cz a na profilu festivalu na Facebooku. Pro úplnost ještě dodejme, že záznamy z konference jsou k dispozici v placené sekci na Vimeo On Demand.

Skupinové foto organizátorů a pořadatelů letošního iCONu
Skupinové foto organizátorů a pořadatelů letošního iCONu

Hodnocení: 
Průměr: 5 (1 hlasování)
RYLICH, Jan. Festival iCON 2015. Ikaros [online]. 2015, ročník 19, číslo 5 [cit. 2024-02-22]. urn:nbn:cz:ik-17512. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/17512

automaticky generované reklamy