Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Veletrh a konference Apple technologií iCON Prague 2013

Čas nutný k přečtení
16 minut
Již přečteno

Veletrh a konference Apple technologií iCON Prague 2013

0 comments
Autoři: 

Ve dnech 15. – 16. února 2013 se prostorách Národní technické knihovny v Praze konal první ročník největšího českého festivalu Apple technologií iCON Prague 2013. Hlavní část programu tvořil veletrh Apple zařízení a příslušenství iCON EXPO společně s bohatým doprovodným programem přednášek, workshopů a prezentací. Paralelně pak probíhalo několik specializovaných sekcí: iCON Business (Apple řešení ve firmách), iCON Life (zpracování hudby, videa a fotografií), iCON Edu (využití Apple ve školách) a několik dalších nezařazených workshopů.

Zatímco série Business a Life byly určené primárně pro firmy nebo zájemce o kreativní workshopy a byly proto placené, samotný veletrh a s ním spojená série přednášek v prostorách Galerie NTK byl po oba dny přístupný zcela zdarma, stejně jako sobotní paralelní sekce iCON EDU věnovaná vzdělávání. Rozhodně tedy bylo z čeho vybírat; ostatně jen v samotné Galerii NTK proběhlo více než třicet přednášek a prezentací.

Národní technická knihovna Zahájení konference v Galerii NTK Zahájení konference v Galerii NTK

Národní technická knihovna & zahájení konference v Galerii NTK

První ročník iCON Prague zahájil patron festivalu, uznávaný odborník na Apple technologie, certifikovaný lektor a nezávislý konzultant Petr Mára. V krátkosti přivítal účastníky, představil partnery konference a rozdal ceny pro prvních sto příchozích. Připomněl také, že při příležitosti konání konference byla vytvořena i aplikace pro iPhone, ve které je kompletní program akce a podrobnosti o prezentujících. Celý úvod nezabral více než deset minut a následně se už festival rozběhl na plné obrátky.

Přednášky a prezentace v Galerii NTK

První příspěvek letošního iCONu si připravil Honza Březina, fotograf, lektor, cestovatel a novinář, který je v Apple komunitě známý zejména jako spolutvůrce prvního českého videocastu Digit.cz. Ve své prezentaci představil všechny aktuální novinky společnosti Apple, mezi které patří nové verze iPodů, iPadů, Maců či smartphonu iPhone 5. Speciální zmínku si zaslouží také nejnovější iPad mini, představený na podzim minulého roku, tedy menší verze populárního iPadu s úhlopříčkou 7,9 palců (klasický iPad má 9,7''). Tímto zařízením se Apple rozhodl konkurovat nejen menším a levnějším tabletům konkurence, ale také čtečkám.

Zejména v posledních letech je velmi dobře vidět, jak Apple do značné míry změnil svět počítačů a technologií – ať už se jedná o mimořádný rozmach tabletů, dotykových telefonů, nebo třeba digitální distribuce. Prosazování Apple technologií bylo podle Honzy Březiny vidět i na nedávném veletrhu CES, kde velkou část vystavovaného zboží tvořilo "iPříslušenství", tj. různá sluchátka, bluetooth reproduktory, pouzdra, kryty, držáky atd. Dalo by se říci, že Apple do jisté míry kanibalizuje svět IT, protože díky iPhonům, iPadům či platformě iTunes zanikají např. fyzické (hudební a filmové) nosiče, či jednoúčelová zařízení jako GPS navigace, mp3 přehrávače a oslabují dokonce i herní konzole.

Aktuální nabídka produktů na Apple Store

Aktuální nabídka produktů na Apple Store (zdroj: Apple Store)

Poté následovala přednáška Marka Prchala na téma "Apple Keynote se Stevem Jobsem a po něm". Téma bylo zajímavé, protože přednášky Steva Jobse byly skutečně ikonické a legendární, zatímco prezentace jeho nástupce Tima Cooka jsou většinou nudné a naprosto "neapplovsky" průměrné. Marek Prchal to velmi dobře shrnul slovy, že výměna herce v hlavní roli nestačí; zejména když Tim Cook není zábavný a především nemá skoro žádné charisma.

Bohužel, druhou polovinu svého příspěvku se přednášející věnoval vyprávění o tom, o čem si před pár dny povídal s kolegou přes Skype, ve snaze poslední keynotes Applu nějak rozebrat, a případně vymyslet, čím a jak by se daly vylepšit. Celé to ale působilo jako poněkud zbytečná a bohužel i docela nudná výplň – což byl zejména v návaznosti na předchozí kritiku nudného Tima Cooka docela zajímavý paradox.

Steve Jobs a jeho legendární černý rolák, modré džíny a prezentace laděné do černé a tmavě modré barvy Steve Jobs a jeho legendární černý rolák, modré džíny a prezentace laděné do černé a tmavě modré barvy

Steve Jobs a jeho legendární černý rolák, modré džíny a prezentace laděné do černé a tmavě modré barvy (zdroj: Matt Buchanan a Egypt Independent)

Skvělou prezentaci si připravil Jiří Ibl, dlouholetý webdesignér ve společnosti Miton, který následně přesedlal na iOS aplikace a spoluzaložil vývojářskou komunitu Ragtime. Ve svém příspěvku pohovořil o možnostech využití iPadů pro děti. Jak trefně poznamenal ve své prezentaci: "Každá inovace se stává významnou, když už ji nemusíte rozumětnebo když ji může použít dvouleté mimino".

A není to nadsázka, iPady jsou skutečně u dětí velmi oblíbené a i ti nejmenší je mohou díky přirozenému dotykovému ovládání bez problémů ovládat. Ostatně není to tak dávno, co jsem narazil na iPotty, nočník s držákem na iPad. Každopádně kromě spousty her a vzdělávacích aplikací existují už i "fyzické" hračky a gadgety, které jsou kompatibilní s výrobky Apple; například AR.Drone 2.0, helikoptéra (resp. kvadrikoptéra), kterou je možné ovládat iPadem. Pro nejmenší jsou určené tzv. Totoya Creatures: plyšové hračky, do kterých se dá vložit iPad nebo iPhone a které jsou díky tomu interaktivní. Apple má také velké využití ve školství a v praxi se iPady osvědčují mnohem lépe než např. interaktivní tabule.

iPotty AR.Drone 2.0 Totoya Monsters

Aplikace pro malé i velké: iPotty, AR.Drone 2.0 a dvě Totoya příšerky (zdroje: digitaltrends.com, ardrone2.parrot.com, gizmodo.com)

V závěru Jiří Ibl zmínil nově vznikající projekt Blahomat s podtitulem "půjčovna iPadů na dobrou věc". Kdokoliv může projektu věnovat svůj starý iPad nebo ho nabídnout k prodeji (díky sponzorům jsou v projektu nějaké peníze na nákup z druhé ruky) – a tyto iPady se budou následně zdarma půjčovat např. školám, neziskovkám nebo třeba dětem se zdravotním postižením. iPady jsou stále přeci jen poměrně velkou finanční investicí a možnost si tablet třeba na měsíc doma v klidu "osahat" je rozhodně pozitivní.

Školy, vzdělávání a speciální pedagogika

Velmi zajímavou prezentaci měl Libor Klubal, učitel matematiky, informatiky a programování na Wichterlově gymnáziu v Ostravě-Porubě. Tématem bylo samozřejmě vzdělávání a využití iPadů a aplikací ve školách. Svůj příspěvek také pojal velmi příjemně prakticky a namísto teorie přítomným jednoduše ukazoval jednu zajímavou aplikaci za druhou, se zaměřením na různé školní předměty.

Ať už se jedná o interaktivní periodickou tabulku prvků The Elements, aplikace věnované grafům, rovnicím či geometrii, sérii zeměpisných i dějepisných mapových atlasů nebo třeba vizualizace pro biologii obsahující celé lidské tělo ve 3D, nabídka je téměř nekonečná. Využití ve školách pomáhá i velmi dlouhá výdrž na baterii, která je u všech iPadů (včetně aktivního připojení na internet) až deset hodin.

Screenshot z aplikace The Elements: A Visual Exploration Screenshot z aplikace The Elements: A Visual Exploration Screenshot z aplikace The Elements: A Visual Exploration

Screenshoty z aplikace The Elements: A Visual Exploration

Kromě klasického školství má iPad velký potenciál také v oblasti speciální pedagogiky. O tom vyprávěly Iva Jelínková a Lenka Říhová ze Speciální ZŠ Poděbrady. Na několika praktických případech (včetně videozáběrů z učeben) nám ukázaly práci s iPadem u dětí, které například nemohou komunikovat, které mají motorické postižení nebo které mají například poruchy autistického spektra. Pro všechny tyto specifické cílové skupiny existuje řada programů, her a aplikací, které jim pomáhají v učení nebo třeba i v komunikaci (viz. např. komunikace pomocí obrázků u dětí, které nemohou komunikovat verbálně).

Prezentace Ivy Jelínkové a Lenky Říhové Pohled do třídy ve Speciální ZŠ Poděbrady

Prezentace Ivy Jelínkové a Lenky Říhové a pohled do třídy ve Speciální ZŠ Poděbrady (zdroj: album SZŠP)

Tematice vzdělávání se věnoval i samostatný přednáškový stream iCON EDU, který probíhal v sobotu odpoledne. Prvním přednášejícím byl již zmiňovaný Libor Klubal, který tak mohl navázat na svůj příspěvek z iCON Expo a předvést některé další aplikace a možnosti jejich využití. Tentokrát se zaměřil především na otázku sdílení mezi učitelem a žáky. Výbornou aplikací je Nearpod, který učiteli umožňuje ovládat iPady svých studentů (např. zobrazením konkrétního slajdu prezentace) a současně podporuje například i interaktivní testy – kdy studenti pracují, zatímco na iPadu učitele se zobrazují jejich odpovědi.

Pan Klubal zmínil také ryze praktické věci, jako třeba možnost bezdrátového propojení iPadu a LCD televize s pomocí krabičky nazvané Apple TV a její funkce AirPlay (bezdrátového přenosu dat z iZařízení do televize). Zařízení je samozřejmě možné propojit i klasicky pomocí kabelů. Boohužel, originální redukce (např. z iPadu na VGA) jsou ale poměrně drahé (řádově 1.500 Kč), ale naštěstí se dají sehnat i neznačkové (třeba přes eBay), které přijdou v přepočtu třeba na dvě stovky.

Paralelní přednášková sekce iCON EDU pod vedením Libora Klubala Paralelní přednášková sekce iCON EDU pod vedením Libora Klubala

Paralelní přednášková sekce iCON EDU pod vedením Libora Klubala

Na pana Klubala navázali Petra Boháčková a Bohuslav Hora s příspěvkem "Letem iPadím EDU světem". V něm představili několik dalších zajímavých programů (např. interaktivní pohled na Sluneční soustavu v aplikaci Solar Walk) a představili také některé velmi zajímavé aplikace pracující s tzv. rozšířenou realitou. Jednou z takových je např. drobná aplikace Spacecraft 3D od NASA: uživatel si nejdříve vytiskne na papír speciální "podložku" (sérii obrázků a znaků) a když se na ní podívá kamerou v telefonu nebo tabletu, na podložce stojí 3D model družice nebo třeba vesmírné sondy Curiosity.

Obrázek tzv. markeru (podložka pod virtuální vozítko) Výsledný 3D model sondy Curiosity na obrazovce iPadu

Obrázek tzv. "markeru" (podložka pod virtuální vozítko) a výsledný 3D model sondy Curiosity na obrazovce iPadu

Koho využití Apple technologií ve školství zajímá více, může se podívat například na stránky iPadveskole.cz a iPadvetride.cz. Tomuto tématu se průběžně věnujeme i na stránkách Ikara a v poslední době jsme vám přinesli například reportáž z Učitelského summitu 2012 (i 2011).

Nové formy publikování

V posledním příspěvku tematické sekce iCON EDU se Libor Klubal zaměřil na velmi zajímavý nástroj iBooks Author. Jedná se o program, který umožňuje poměrně rychlou a snadnou tvorbu knih a interaktivních učebnic. Možností, které program nabízí, je celá řada – do textu je totiž možné vkládat tzv. "widgety", multimediální a interaktivní prvky, jako video, fotogalerii, dynamické obrázky, 3D vizualizace, znalostní testy či de facto libovolné další prvky na bázi HTML5.

Díky těmto prvkům je program primárně určený pro tvorbu interaktivních učebnic, které v současné době (a převážně v zahraničí) začínají pomalu nahrazovat klasické papírové učebnice. Nástroj je ale samozřejmě možné využít i pro tvorbu klasických e-knih, interaktivních tutoriálů, atd. Představením toho nástroje na začátku minulého roku se Apple zkrátka rozhodl oslovit další část trhu (a jen tak mimochodem vytvořit zcela nový segment interaktivních učebnic), a jak se zdá, koncept je úspěšný. Program je zcela zdarma; jediné jeho omezení spočívá v tom, že je dostupný pouze pro počítače Mac. Na druhou stranu umožňuje vytvořit neomezené množství knih a učebnic a dokonce je na iBookstore i prodávat.

Ukázky programu iBooks Author Ukázky programu iBooks Author

Ukázky programu iBooks Author (zdroj: Apple)

Na téma knih, e-knih a nových forem publikování proběhla také přednáška "budoucnost elektronických knih", kterou si připravil publicista a nakladatel Tomáš Baránek. Ve stručnosti proběhl v podstatě celý cyklus tvorby a přípravy knihy, přes neméně důležitou fázi redakčních úprav, korekcí a sazby, až po distribuci, prodej, účetnictví atd. Elektronické knihy mají oproti těm klasickým řadu výhod – odpadají například náklady na tisk a distribuci. Na druhou stranu, desetikorunu knihy zřejmě nikdy stát nebudou, protože je stále třeba zaplatit všechno ostatní. Autoři samozřejmě mohou vydat knihu i vlastím nákladem (vedle iBookstore to umožňuje např. i Amazon), ale většinou se to odrazí na kvalitě.

Vzhledem k tomu, že pan Baránek je ředitelem nakladatelství Jan Melvil Publishing, mohl z vlastní zkušenosti zmínit i pár rozdílů mezi oběma současnými giganty. V současné době je například mnohem snazší uspět v iBookstore, než na Amazonu. Jednak zatím oficiálně neoperuje český jazyk, a navíc je tak větší konkurence. V iBookstore kupříkladu stačí jen cca 20 prodaných knih denně, aby se titul objevil v Top žebříčku – což pro knihu znamená obrovskou reklamu. Apple také každému autorovi věnuje 50 promokódů, které může rozdat rodině či recenzentům. Je také třeba si uvědomit, že ani náklad e-knihy není zadarmo; Apple si například automaticky strhne 30% z prodejní ceny (ať už knihy, hry nebo aplikace); Amazon si strhne 30% nebo 65% podle ceny knihy a konkrétní země prodeje.

Aplikace iBooks Aplikace iBooks

Aplikace iBooks na iPadu: úvodní přehled doporučených titulů a žebříčky nejprodávanějších a nejstahovanějších knih

Budoucnosti tištěných médií v digitálním věku se věnoval také Aleš Pitín, zakladatel Easy Media. V posledních letech je poměrně zřejmý pozvolný pokles nákladů tištěných knih, novin i časopisů; řada médií tuto situaci příliš neřeší, ale zejména větší hráči u přecházejí na elektronickou distribuci – ať už formou webových stránek a případného placeného obsahu (jako to dělá např. Respekt) nebo formou aplikace.

Jednu takovou vyvinuli i v Easy Media. Jmenuje se EasyApp, a jedná se nejen o elektronickou verzi časopisu Easy Magazine (včetně archivu), ale i o určité rozšíření jeho obsahu. U některých článků v tištěném časopisu Easy je totiž umístěný QR kód, který když čtenář vyfotí prostřednictvím aplikace, otevře se mu exkluzivní pokračování, nebo třeba bonusový multimediální obsah (např. ukázka z filmu u recenze).

Programy a aplikace

Řada prezentací na iCON Prague 2013 byla praktických a zaměřených na konkrétní programy a aplikace. Jednou z takových byla i prezentace "Kouzla s Instagramem", kterou si připravil UX designer a velmi úspěšný "instagramový" fotograf Jiří Šiftař, jehož profil jeera sleduje více než 150 tisíc lidí. Jiří o sobě tvrdí, že není profesionální fotograf a nečetl ani žádné chytré knihy, ale snaží se zkrátka jen fotit zajímavé věci – jak sám říká, jeho styl by se dal označit jako "vizuální populismus".

Jen pro úplnost: Instagram je velmi populární aplikace na pořizování, úpravu a sdílení fotografií s typickým čtvercovým poměrem stran. Samotná aplikace má už přímo v sobě sadu několika různých filtrů, ale jak pan Šiftař upozornil, dobrá fotografie většinou vyžaduje i trochu práce v nějaké samostatné editační aplikaci, jako například Snapseed nebo Camera+. V nich je možné (na rozdíl od samotného Instagramu) upravit i jednotlivé parametry jako jas, kontrast či detaily, a fotografie tak mnohem více vynikne.

Profil Jiřího Šiftaře na Instagramu Několik fotografií z mého Instagramu

Vlevo: profil Jiřího Šiftaře na Instagramu; vpravo: několik fotografií z mého streamu (viz Instagram & Pinterest)

Kromě fotografování přišlo na řadu také malování. Průvodcem touto částí byl Richard Cortés, Creative Director online zpravodajského portálu Česká Pozice a současně ilustrátor, který ke své práci používá mimo jiné i iPad. Aplikací na tvorbu grafiky je na AppStore spousta a řada z nich je i poměrně profesionální; nabízí desítky a stovky různých štětců, per, tužek a dalších nástrojů, podporují práci s vrstvami atd. (viz např. SketchBook Pro, Procreate či ArtRage).  Experimentovat může každý. Pro seriózní práci je ale vhodné pořídit si nějaký stylus, který je přesnější a příjemnější než malování prsty.

Prakticky zaměřené ukázky jednotlivých programů je poměrně těžké nějak smysluplně zprostředkovat, protože se na nich spíše ukazuje, než mluví. Alespoň telegraficky tedy zmíním, že nám Vláďa Janeček, šéfredaktor serveru SuperApple.cz, představil program iMovie určený pro rychlou a snadnou editaci videa; Martin Lauer a Eva Greblerová z Archimedes Language Academy nám v praxi (na několika dobrovolnících z publika) ukázali výuku jazyků s pomocí aplikace ALApp; a Martin Jirsák, specialista v oblasti nahrávacích technologií nám přiblížil využití produktů Apple v muzice. A nechyběla ani ukázka živého "DJ" mixování.

Grafická aplikace ProCreate Program na editování videa iMovie Ukázka z jazykové aplikace ALApp

Grafická aplikace ProCreate, program na editování videa iMovie a ukázka z jazykové aplikace ALApp

Zajímavých aplikací je obrovské množství. Jedním bodem programu proto bylo i vyhlášení nejlepší aplikace roku. Ondřej Aust (šéfredaktor a vydavatel zpravodajského serveru o médiích a marketingu Médiář) a Marek Prchal jsou totiž členové týmu oblíbené soutěže AppParade, která vždy jednou za pár měsíců vyhlásí ty nejzajímavější aplikace na platformách Apple, Android nebo Windows Phone. Nejnovějším výhercem (v době konání iCON Prague) byla aplikace Taxi Club, která obsahuje všehovšudy jediné tlačítko "Call Taxi".

A jak aplikace funguje? "Geniálně jednoduše.", popisuje Vojtěch Bednář v článku na serveru Tyinternety; "Zástupci téhle služby zkrátka vyberou v každém městě na základě zkušebních testů jednu taxislužbu, která podle nich nabízí nejlepší poměr kvality a ceny. S tou následně vyjednají zvláštní tarif a nabízejí ji přes svou aplikaci. V Praze je to Profi Taxi (vybráno na základě více než stovky jízd), které vás odveze za velmi slušných 17,90 na kilometr s nástupkou 30 korun. Toť vše."

Produkty a příslušenství

Součástí programu bylo také několik produktových prezentací. Ať už se jednalo o zástupce partnerů a vystavujících firem (např. Canon, Belkin, Western Digital a Logitech) nebo o obecný přehled novinek a gadgetů různých výrobců, ukázalo se, že příslušenství pro iPhone nebo iPad rozhodně neznamená jen kryty, obaly nebo sluchátka. Ačkoliv i zmiňované obaly či audio-příslušenství může být zajímavé – v prezentacích se objevila např. extrémně odolná pouzdra pro milovníky adrenalinových sportů nebo bezdrátové reproduktory, které stačilo jen položit kamkoliv v dosahu telefonu a začaly poměrně slušně hrát.

Ostatně k prohlédnutí i k zakoupení byly v rámci iCON Expo k dispozici stovky a tisíce různých produktů. Veletrh Apple zařízení a různorodého příslušenství zabíral v podstatě celé přízemí NTK, kde byly umístěny desítky stánků a prezentací různých výrobců. Také zde bylo možné objevit poměrně zajímavé speciality – například BioLite CampStove, pozoruhodné zařízení, které dokáže nabíjet telefon ohněm. Stačí jen nasbírat nějaké větvičky a zapálit – a zatímco se bude váš mobil díky převáděné tepelné energii dobíjet, na ohni je možné např. ohřát vodu nebo dokonce i grilovat. Zařízení se tak hodí např. na delší výlety do přírody, nebo na tábor či na chalupu, kde není elektřina (ale zároveň je dobré zůstat v kontaktu s okolí).

Veletrh iCON EXPO v plném proudu Veletrh iCON EXPO v plném proudu Veletrh iCON EXPO v plném proudu Veletrh iCON EXPO v plném proudu

Veletrh iCON EXPO v plném proudu; stánky byly rozestavěné po celém parteru

Obzvlášť zajímavá byla např. sada objektivů olloclip, která obsahuje širokoúhlý objektiv, rybí oko a makro. Jedná se o šikovné řešení 3v1; olloclip se jednoduše nasadí na roh iPhonu (kde má telefon kameru), přičemž z jedné strany je vypouklá čočka rybího oka a z druhé strany (tj. po otočení klipu) je k dispozici širokoúhlý objektiv a (po jeho odšroubování) makro čočka. Druhým zajímavým gadgetem byly hodinky Cookoo, které komunikují s iPhonem pomocí Bluetooth a na svém displeji zobrazují např. zmeškané hovory, přijaté zprávy, upomínky v kalendáři, nebo třeba upozornění, že už je telefon skoro vybitý.

Sada tří objektivů Olloclip Bluetooth hodinky Cookoo

Olloclip připravený k akci & bluetooth hodinky Cookoo (zdroj: Engadget a Kickstarter)

A protože řada uživatelů nějaké kuriózní příslušenství sama používá (ať už originální nebo vytvořené z toho, co bylo po ruce), server Appliště se rozhodl vyhlásit soutěž o nejlepší fotografii s nejšílenějším doplňkem pro iOS zařízení. Vyhlášení proběhlo přímo na iCON Prague (jako první bod programu v sobotu ráno) a ujali se jej redaktoři serveru Tomáš Svoboda a Adam Kos. První cenu si odnesl "Crazy iPad" proměněný v počítač. Galerie všech soutěžních příspěvků je zde, zde a zde.

iPad přestavěný na počítač Retro sluchátko iOdkladač se Stevem iPiáno

Výsledky soutěže: iPad přestavěný na počítač (1. místo), retro sluchátko (2. místo), iOdkladač se Stevem (3. místo) a iPiáno (4. místo)

Závěrem

Program festivalu iCON Prague byl oba dva dny velmi bohatý a nebylo ani fyzicky možné všechno stihnout (některé části probíhaly souběžně). Petr Mazanec, vedoucí vývoje aplikací pro chytré televize ve společnosti Mautilus například hovořil o technologii NFC (Near Field Communication) umožňující ovládat interaktivní výlohy, provádět bezkontaktní platby nebo třeba ovládat chytrou televizi. Vláďa Janeček ze SuperApple.cz si připravil krátkou prezentaci o tom, jak zabezpečit Apple zařízení proti zlodějům a jak funguje aplikace na vyhledání ztraceného iPhonu či iPadu. A konzultant společnosti Team.cz Petr Vyhnálek pohovořil o práci se soubory a proč vlastě ani nevadí, že iPad nemá USB. Přímo na konferenci také proběhlo živé natáčení videocastu Digit.cz, kterého se účastnil Jan Březina, Petr Mára a přední světový analytik Horace Dediu.

Natáčení videocastu s Horacem Dediu zaplnilo Galerii NTK do posledního místa Natáčení videocastu s Horacem Dediu zaplnilo Galerii NTK do posledního místa

Natáčení videocastu s Horacem Dediu zaplnilo Galerii NTK do posledního místa

Poslední přednášku konference iCON Expo si připravil Libor Kubín, šéfredaktor magazínu Jablíčkář. V příspěvku nazvaném "Cult of Mac" se věnoval fenoménu "kultu" kolem produktů a filosofie značky Apple. Důvodů k takovému statusu je několik: kvalita hardwaru i softwaru, zejména dříve poměrně vysoká cena (a tedy určitý punc unikátnosti jen pro vyvolené) a zcela klíčovým prvkem byla již na začátku zmiňovaná osobnost a charisma zakladatele a šéfa Applu, Steva Jobse.

Všechny tyto přísady nakonec vytvořily vzorec úspěchu a popularity a Apple je jednou z nejsilnějších IT společností na světě. Jejich uživatelé jsou produktů Apple velmi často nadšení a stejně často už u této značky zůstávají. Odpůrci Applu to ale naopak automaticky odsuzují a označují fanoušky Apple jako sektu, kult nebo ovce – což je ostatně výraz, se kterým se můžeme setkat skoro všude (kdo sleduje média je ovce, kdo věří politikům je ovce atd.). Kritika ale ke každému úspěchu neodmyslitelně patří.

Pro společnost Apple i pro fanoušky této značky ale zbývá jediná otázka – jestli zmiňovaný "kult" přežije i odchod jeho zakladatele a duchovního otce. Protože jak už zaznělo hned na začátku této konference, Tim Cook je možná dobrý byznysmen, ale bohužel není charismatický leader a vizionář, jako byl Steve Jobs. To ale samozřejmě ukáže až čas. Apple zatím prosperuje a přináší svým zákazníkům celý ekosystém produktů a technologií, který přináší zábavu i produktivitu školám, firmám, odborníkům, umělcům i obyčejným lidem.

Auto iSupportu, které parkovalo před budovou Národní technická knihovna po skončení iCONu

Vlevo: auto iSupportu, které parkovalo před budovou; vpravo: Národní technická knihovna po skončení iCONu

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
RYLICH, Jan. Veletrh a konference Apple technologií iCON Prague 2013. Ikaros [online]. 2013, ročník 17, číslo 3 [cit. 2022-09-26]. urn:nbn:cz:ik-14060. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/14060

automaticky generované reklamy
registration login password