Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

"Fake news", PewDiePie, WikiLeaks a staronový iPad

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

"Fake news", PewDiePie, WikiLeaks a staronový iPad

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

poměrně divoký trend ve stylu „pořád se něco děje“ z minulého úvodníku pokračoval i v průběhu března, a tak i tentokrát stojí za zmínku celá řada novinek a událostí.

Například hned na začátku března server WikiLeaks zveřejnil baterii dokumentů popisujících „hackovací arzenál“ CIA označovaný jako Vault 7. Dokumenty popisovaly možnosti a nástroje v oblasti sledování, odposlouchávání a hackování různých zařízení – např. možnost monitorovat síťový provoz „hacknutím“ modemů Broadcom či odposlouchávání prostřednictvím některých modelů chytrých televizí Samsung.

Velmi zajímavá novinka přišla také z oblasti, kde k nějakému většímu pokroku moc často nedochází – z oblasti baterií. Americký inženýr John Goodenough, vynálezce lithium-iontových baterií, které se dnes používají v podstatě všude, přišel (ve svých 94 letech!) s novým druhem akumulátoru, který by mohl mít až trojnásobnou kapacitu a rychlejší dobíjení než současné li-ion baterie.

Apple ve druhé polovině března také představil několik nových produktů; nicméně nejednalo se o špičkové novinky představené na tiskové konferenci před plným sálem novinářů, ale spíše jen „pár drobností“, které se v tichosti objevily na webových stránkách. Konkrétně se jedná např. o červenou verzi telefonu iPhone 7 a zejména nový iPad, který je sice trochu větší a těžší než iPad Air 2 z roku 2014, ale je o něco rychlejší a hlavně se snaží zaujmout poměrně solidní cenou.

Jak už hráči pravděpodobně zaregistrovali, v březnu byla také vydána dlouho očekávaná hra Mass Effect: Andromeda, která si ale navzdory dlouhému vývoji a značnému rozpočtu (až 40 milionů dolarů) vysloužila kritiku za celou řadu technických problémůanimacemi postav (zejména tváří a očí), umělou inteligencí a řadou dalších nedostatků, které byly terčem posměchu i kritických recenzí.

I nadále také pokračuje poměrně vyostřená diskuse ohledně tradičních a nových médiív minulém úvodníku jsem zmínil „útok“ deníku The Wall Street Journal na youtubera Felixe Kjellberga (v tomto čísle jsem se k tématu ještě podrobněji vrátil) či útoky Donalda Trumpa na většinu médií; v polovině března proběhla podobná diskuse i kolem jiného populárního youtubera JonTrona; a klid na této frontě nebyl ani u nás, protože rázovitý český youtuber Pstruh skončil před soudem kvůli vulgaritám.

Březen byl bohužel poměrně „výrazný“ i co se týče pomyslné černé kroniky; v průběhu několika týdnů zemřel mj. kardinál Miloslav Vlk, americký bankéř David Rockefeller, ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka Helena Štáchová a zpěvačka Věra Špinarová.

Krom toho všeho také Miloš Zeman oznámil, že bude znovu kandidovat na prezidenta, internet zasáhlo „nejvtipnější video na světě“, americký prezident Donald Trump představil poměrně brutální návrh rozpočtu, který obsahoval masivní škrty skoro ve všech oblastech kromě armády, a naopak po několika měsících v ústraní „vyšla z lesůHillary Clinton.

Co se týče aktuálního čísla, těšit se můžete například na poměrně aktuální článek věnovaný hoaxům, propagandě a falešným zprávám – a z podobného soudku i na již zmiňovaný článek o kauze The Wall Street Journal vs. PewDiePie. Dále se podíváme na knižní veletrh v Bruselu, knižní veletrh v Londýně, na novinky z Knihovny Kardinála Berana a na tzv. „mrtvé weby“, kterými nás provede Webarchiv.

Příjemné jarní čtení,

Jan Rylich & redakce

Hodnocení: 
Průměr: 5 (hlasů: 3)
RYLICH, Jan. "Fake news", PewDiePie, WikiLeaks a staronový iPad. Ikaros [online]. 2017, ročník 21, číslo 3 [cit. 2024-07-25]. urn:nbn:cz:ik-18003. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/18003

automaticky generované reklamy