"Fake news", PewDiePie, WikiLeaks a staronový iPad
Vážení čtenáři,
poměrně divoký trend ve stylu „pořád se něco děje“ z minulého úvodníku [4] pokračoval i v průběhu března, a tak i tentokrát stojí za zmínku celá řada novinek a událostí.
Například hned na začátku března server WikiLeaks zveřejnil [5] baterii dokumentů popisujících „hackovací arzenál“ CIA označovaný jako Vault 7. Dokumenty popisovaly možnosti a nástroje v oblasti sledování, odposlouchávání a hackování různých zařízení – např. možnost monitorovat síťový provoz „hacknutím“ modemů Broadcom či odposlouchávání [6] prostřednictvím některých modelů chytrých televizí Samsung.
Velmi zajímavá novinka přišla také z oblasti, kde k nějakému většímu pokroku moc často nedochází – z oblasti baterií. Americký inženýr John Goodenough, vynálezce lithium-iontových baterií, které se dnes používají v podstatě všude, přišel (ve svých 94 letech!) s novým druhem akumulátoru, který by mohl mít až trojnásobnou kapacitu [7] a rychlejší dobíjení než současné li-ion baterie.
Apple ve druhé polovině března také představil několik nových produktů; nicméně nejednalo se o špičkové novinky představené na tiskové konferenci před plným sálem novinářů, ale spíše jen „pár drobností [8]“, které se v tichosti objevily na webových stránkách. Konkrétně se jedná např. o červenou verzi telefonu iPhone 7 a zejména nový iPad, který je sice trochu větší a těžší než iPad Air 2 z roku 2014, ale je o něco rychlejší a hlavně se snaží zaujmout poměrně solidní cenou [9].
Jak už hráči pravděpodobně zaregistrovali, v březnu byla také vydána dlouho očekávaná hra Mass Effect: Andromeda, která si ale navzdory dlouhému vývoji a značnému rozpočtu (až 40 milionů dolarů) vysloužila kritiku za celou řadu technických problémů s animacemi postav [10] (zejména tváří a očí [11]), umělou inteligencí a řadou dalších nedostatků [12], které byly terčem posměchu [13] i kritických recenzí [14].
I nadále také pokračuje poměrně vyostřená diskuse ohledně tradičních a nových médií – v minulém úvodníku [4] jsem zmínil „útok“ deníku The Wall Street Journal na youtubera Felixe Kjellberga (v tomto čísle jsem se k tématu ještě podrobněji vrátil) či útoky Donalda Trumpa na většinu médií; v polovině března proběhla podobná diskuse i kolem jiného populárního youtubera JonTrona [15]; a klid na této frontě nebyl ani u nás, protože rázovitý český youtuber Pstruh skončil před soudem kvůli vulgaritám [16].
Březen byl bohužel poměrně „výrazný“ i co se týče pomyslné černé kroniky; v průběhu několika týdnů zemřel mj. kardinál Miloslav Vlk [17], americký bankéř David Rockefeller [18], ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka Helena Štáchová [19] a zpěvačka Věra Špinarová [20].
Krom toho všeho také Miloš Zeman oznámil [21], že bude znovu kandidovat na prezidenta, internet zasáhlo „nejvtipnější video na světě [22]“, americký prezident Donald Trump představil poměrně brutální návrh rozpočtu, který obsahoval masivní škrty [23] skoro ve všech oblastech [24] kromě armády, a naopak po několika měsících v ústraní „vyšla z lesů [25]“ Hillary Clinton.
Co se týče aktuálního čísla, těšit se můžete například na poměrně aktuální článek věnovaný hoaxům, propagandě a falešným zprávám – a z podobného soudku i na již zmiňovaný článek o kauze The Wall Street Journal vs. PewDiePie. Dále se podíváme na knižní veletrh v Bruselu, knižní veletrh v Londýně, na novinky z Knihovny Kardinála Berana a na tzv. „mrtvé weby“, kterými nás provede Webarchiv.
Příjemné jarní čtení,
Jan Rylich & redakce