Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

E-mail se skandálním obsahem

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

E-mail se skandálním obsahem

0 comments
Autoři: 
Nedávno mi přišel dopis, který patří do kategorie "junk mail" a jehož obsahem je nějaká hloupost nebo se vám nabízí nějaké zboží. Problém spočívá v tom, že takové vzkazy člověk číst nechce, obírají ho o čas a peníze (koneckonců každý za svoje připojení platí, univerzity nevýjimaje). V Internetu se občas něco podobného přihodí. Je to neslušné, ale pokud se to děje v rozumné míře, dá se to prominout.

Vazeni obchodni pratele, dovolte nam, prosim, pri prilezitosti INVEX ´97 nabidnout Vam nektere z nasich produktu. 1. Firemni informacni system CR na internetu - registrace se zakladnim popisem sluzeb zdarma - www stranky za neuveritelnych 48 Kc za mesic !!! 2. Postovni robot pro internet - MARKETINGOVA BOMBA na Internetu !!! - soucasti je i databaze cca 30000 nejznamejsich ceskych a slovenskych e-mailovych adres - pomoci tohoto robotu Vam byl zaslan tento dopis !!! 3. Soubor ekonomickych agend 4. MRP Navigator - manazer pro Windows 95/98/NT 5. MRP Video - monitorovaci a strezici system s dalkovym prenosem obrazu po telefonnich linkach Blizsi informace naleznete na adrese http://www.mrp.cz nebo na adrese http://www.mrp.sk S pozdravem marketingove oddeleni firmy MRP-Informatics, s.r.o.

Výše uvedený dopis však překročil všechny meze. Nejenže dorazil v jeden den třikrát (pravděpodobně dvakrát přes konference a jednou přímo), ale jeho obsah je skandální. Firma MRP-Informatics, s.r.o. v něm inzeruje použití poštovního robota, pro rozesílání otravných dopisů lidem z jimi vytvořené databáze, kterého sama zvolila pro rozeslání tohoto dopisu.

Největší nehoráznost tkví v tom, že nabízí něco, co není jejich, tj. adresy elektronické pošty, k prodeji. Navíc tím, že dané informace vůbec vlastní a chce je prodávat bez svolení lidí, kterých se to týká, porušuje zákon.

Na dopis MRP-Informatics, s. r. o. reagovalo množství lidí tak, že žádají vymazání svých adres z databáze a omluvu, ale pravděpodobně bez odezvy. Soudím tak z toho, že já sám jsem jim poslal tři dopisy a odpověď neobdržel žádnou.

Otázkou zůstává, jak se bránit vůči takové činnosti. Nejlepší řešení bude angažovat právníky, aby jim domluvili. Myslím, že se to stane, protože mezi lidmi, které firma otrávila svými dopisy, určitě byli i právníci a doufám, že si to nenechají líbit.

Další možností je tlačit na jejich poskytovatele přístupu do Internetu (ISP-Internet service provider), aby s nimi nespolupracovali. Podobný případ se stal v USA, kde obdobně postupující společnost skončila tak, že ji žádný ISP nechce připojit.

Jako poslední a krajní prostředek je vyzvat hackery (tj. osoby zabývající se pronikáním do cizích počítačů) k útoku. Určitě by se jim to podařilo. Koneckonců nikdo není dokonalý. Toto řešení je však opravdu krajní a mělo by být použito až poté, co budou neúspěšné předchozí dva kroky.

Byli jsme odsouzeni ke svobodě, jak praví klasik. Proto pokud jste takový dopis dostali, odpovězte na něj, že žádáte vymazání vaší adresy z databáze.

Nakonec uvádím odkazy na dva články v jiných elektronických časopisech, které se zabývaly stejným tématem:
Jiří Peterek: Ještě ke spammingu na Invexu (Neviditelný pes)
Daniel Dočekal: Nepoučitelné MRP Electronics (Svět Namodro)

Hodnocení: 
Průměr: 5 (hlasů: 6)
HOUDEK, Aleš. E-mail se skandálním obsahem. Ikaros [online]. 1997, ročník 1, číslo 7 [cit. 2022-08-08]. urn:nbn:cz:ik-10103. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/10103

automaticky generované reklamy