Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Dohánění restů #3: konferenční podzim, Greta Thunberg, napětí v Sýrii, boj o Víta Richtera & Karel Gott

Čas nutný k přečtení
6 minut
Již přečteno

Dohánění restů #3: konferenční podzim, Greta Thunberg, napětí v Sýrii, boj o Víta Richtera & Karel Gott

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

také čtvrté a poslední číslo letošního ročníku Ikara je především „doháněcí“; s tím, že od roku 2020 začneme s alespoň trochu „čistým stolem“. Stále ale máme co dohánět, zejména co se týče „úvodníkových přehledů“ – a tak tedy s chutí do toho a půl je hotovo! :)

Co se týče novinek ze světa IT (a ICT), společnost Huawei představila svůj operační systém Harmony OS, který by měl firmu připravit na možné „odříznutí“ od Androidu, největší youtuber planety Felix Kjellberg alias PewDiePie překonal hranici 100 milionů odběratelů a oženil se se svojí dlouholetou přítelkyní, a Elon Musk se koncem září na krátké konferenci společnosti SpaceX věnoval připravované raketě Starship, která by do několika let měla zamířit na Mars.

Společnost Apple měla v září každoroční zářijovou tiskovou konferenci, kde představila tři nové iPhony (iPhone 11 a 11 Pro ve dvou velikostech), nový základní iPad, pátou generaci chytrých hodinek Apple Watch s always-on displejem a dvě nové služby: Apple Arcade a Apple TV+. Na konci října pak bez samostatné konference představili sluchátka AirPods Pro s aktivním potlačením zvuku.

Společnost Google v září oslavila 21. narozeniny, a v říjnu měla svou vlastní produktovou konferenci Made by Google, na které byl představen telefon Pixel 4, laptop Pixelbook Go, herní streamovací služba Google Stadia, sluchátka Pixel Buds, a update chytrého reproduktoru Nest Mini.

A do konferenčního podzimu se zapojil i Microsoft, který na své konferenci představil např. výkonný tablet Surface Pro X, nový Surface Laptop, sluchátka Surface Earbuds a koncept dvoudisplejových zařízení Surface Neo a Surface Duo, které by měly být dostupné na konci roku 2020.

V září se ale konala ještě jedna významná konference: Oculus Connect 6, na které zástupci Facebooku představili významné softwarové novinky zejména pro VR head-set Oculus Quest – například „hand-tracking“ neboli trackování rukou jen s pomocí kamer u Questu, či možnost připojit Quest k počítači a hrát náročnější hry pomocí technologie Oculus Link. Na konferenci se také hovořilo o vývoji AR brýlí (tj. brýlí pro rozšířenou realitu), byť ty jsou zatím jen ve fázi (několika) prototypů.

Velikým překvapením v oblasti „e-sportu“ také bylo, když jeden z nejpopulárnějších streamerů světa Ninja opustil streamovací platformu Twitch a přešel na platformu Mixer od Microsoftu. Přičemž jen tak pro kontext a ilustraci, že se nejedná jen o „běžné hraní her“ – podle odhadů si Ninja streamováním vydělával (a vydělává) v přepočtu cca 10 milionů Kč měsíčně.

Co se týče zahraničí, poměrně významnou událostí byla srpnová sebevražda amerického finančníka Jeffreyho Epsteina, který byl obviněn ze zneužívání nezletilých. Celá kauza byla velmi ostře sledovaná, protože Epstein měl kontakty a přátelské vztahy s nevlivnějšími lidmi z politiky i z Hollywoodu, včetně bývalého prezidenta Billa Clintona, britského prince Andrewa či současného prezidenta Donalda Trumpa. Sebevražda vyvolala řadu spekulací, protože jeho zranění připomínala smrt uškrcením a dozorci, kteří ho měli pravidelně kontrolovat, ho nekontrolovali a falšovali záznamy.

Na začátku října také vyeskalovalo napětí v Sýrii, když se americké jednotky stáhly ze severu země a de facto tak umožnili ofenzivu tureckých jednotek proti syrským Kurdům, které Erdogan považuje za teroristy, ale pro USA to byli klíčoví spojenci v boji proti ISIS. Naopak pozitivně dopadl útok amerických speciálních jednotek, při kterém byl zabit vůdce Islámského státu, Abú Bakr Bagdádí.

Velkým tématem bylo i životní prostředí, zejména proto, že Amazonský prales zachvátily historické požáry, zejména díky intenzivní těžbě a „vypalovaní“ ze strany Brazílie (a jejího nového prezidenta Bolsonara). Ještě větší požáry se rozhořely i v lesích v Africe. Životního prostředí se týkalo i vystoupení švédské aktivistky Grety Thunberg na zářijovém klimatickém summitu OSN, kde na jedné straně před podobnými katastrofami varovala, ale její emotivní proslov se zároveň stal i terčem kritiky.

Krom toho se konal 76. ročník benátského filmového festivalu, došlo k udělení Nobelových cen – přičemž Nobelovu cenu za chemii si odnesli tvůrci lithium-iontových baterií John Goodenough (USA), Stanley Whittingham (USA) a Akira Jošino (Japonsko). A na konci října odstartoval enviromentální projekt #TeamTrees, na kterém spolupracovala řada významných youtuberů (a který finančně podpořil např. Elon Musk), jehož cílem bylo vybrat do konce roku 20 milionů dolarů na vysázení 20 milionů stromů.

Opět ale došlo i k několika tragickým událostem. Při náletu na centrum migrantů v Lybii zemřelo přes 50 lidí, úmyslně založený požár studia v Japonsku si vyžádal 33 obětí. Při masové střelbě v americkém El Pasu zemřelo 20 lidí a hned druhý den došlo ke střelbě v Ohiu, kde zemřelo dalších devět. Srpnový útok sebevražedného atentátníka v Kábulu si vyžádal 66 mrtvých a při požáru lodi v Kalifornii uhořelo 34 lidí. V říjnu také britská policie našla v nákladním autě 39 mrtvých, buď migrantů, nebo obětí obchodu s lidmi.

Co se týče českých luhů a hájů, letní okurkovou sezónu oživila „kauza“ odstraněného graffiti z Karlova mostu, které nejdřív zmizelo, pak se ozvali restaurátoři, kteří na něm měli pracovat, poté se přihlásil „tajemný čistič“, který ho odstranil (za zlomek času), následně se debatovalo, jestli ho ocenit nebo potrestat, a „čistič“ nakonec přiznal, že v minulosti spáchal dvojnásobnou vraždu (kterou si odseděl).

Krom graffiti se v médiích diskutovalo mj. o hraboších, Prahou prošla demonstrace za práva zvířat, po celé republice zasahovala tzv. „Daňová kobra“, a herec Pavel Kříž vysoudil na bulváru půl milionu Kč (a doufám, že podobné soudy bude bulvár za lži nebo narušování soukromí prohrávat i nadále).

Ale pojďme dál: server iDnes v září představil prémiový obsah iDnes Premium s cenou 39 Kč měsíčně, bývalý středočeský hejtman David Ráth konečně (po sedmi letech vyšetřování a soudů) nastoupil do vězení, vyšlo najevo, že poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, v Praze se konal další ročník festivalu SIGNAL, a proběhl i 129. ročník Velké pardubické. V polovině října byl také po čtyřech letech provozu konečně zkolaudován tunel Blanka a byla také udělena státní vyznamenání.

Poměrně „divoké“ bylo letošní léto i pro knihovny. Bývalý ministr kultury Antonín Staněk totiž během svého posledního dne ve funkci odvolal předsedu Ústřední knihovnické rady Víta Richtera. Na toto rozhodnutí zareagovaly jak jednotlivé knihovny, tak i sdružení SKIP a kromě článků v médiích vznikla i petice. Celá situace ale měla nakonec „happy end“, když nový ministr kultury Lubomír Zaorálek zrušil rozhodnutí exministra Staňka a ÚKR si následně v září pana Richtera opět zvolila do svého čela.

A když už jsme u knihoven, 9. září 2019 oslavila Národní technická knihovna 10 let v nové budově – a to tiskovou konferencí, výstavou, několika knihami a koncertem kapely Tata Boys. Gratulujeme! :)

Došlo ale i k několika tragickým nehodám: červencová srážka auta a vlaku u Jaroměře si vyžádala 4 oběti, stejně jako srpnový střet osobního auta a kamionu na Hodonínsku. V pražské Uhříněvsi také v září vykolejil vlak s cca 220 cestujícími kvůli kamionu, který zůstal stát mezi závorami, ale nehoda naštěstí neměla žádné oběti. Tragicky ovšem dopadla listopadová srážka nákladního automobilu s autobusem u Nitry, při které zemřelo 12 lidí.

Ve druhé polovině roku nás také opustila celá řada osobností; např. spisovatel a moderátor Vladimír Kučera, zakladatel dětské onkologie Josef Koutecký, dlouholetý reportér Českého rozhlasu Jaroslav Skalický, herec, kaskadér a moderátor Zdeněk Srstka, architekt a tvůrce papírových vystřihovánek Richard Vyškovský, bloggerka a influencerka Bára Rektorová, americký herec Peter Fonda, rakouský automobilový průmyslník, manažer a inženýr Ferdinand Piëch, nezávislý herní vývojář Alec Holowka, výtvarník a dlouholetý člen Divadla Járy Cimrmana Jaroslav Weigel, a začátkem října v 80 letech zemřel i nejvýznamnější český zpěvák a dvaačtyřicetinásobný „zlatý slavík“ Karel Gott.

Tolik tedy k „úvodníkovým restům“. Co se týče druhé poloviny aktuálního „dvojčísla“, ještě se (s menším zpožděním) ohlédneme za letošním „aprílem“, podíváme se na dubnový Učitelský summit i říjnový Open Access Week a v trojici článků od slovenských kolegů z Žiliny si něco povíme o fotogrametrii, 3D CAD aplikacích a o ochraně duševního vlastnictví.

Příjemné čtení,

Jan Rylich & redakce

Hodnocení: 
Průměr: 1 (1 hlasování)
RYLICH, Jan. Dohánění restů #3: konferenční podzim, Greta Thunberg, napětí v Sýrii, boj o Víta Richtera & Karel Gott. Ikaros [online]. 2019, ročník 23, číslo 4 [cit. 2024-11-28]. urn:nbn:cz:ik-18990. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/18990

automaticky generované reklamy
registration login password