Dohánění restů #3: konferenční podzim, Greta Thunberg, napětí v Sýrii, boj o Víta Richtera & Karel Gott
Vážení čtenáři,
také čtvrté a poslední číslo letošního ročníku Ikara je především „doháněcí“; s tím, že od roku 2020 začneme s alespoň trochu „čistým stolem“. Stále ale máme co dohánět, zejména co se týče „úvodníkových přehledů“ – a tak tedy s chutí do toho a půl je hotovo! :)
Co se týče novinek ze světa IT (a ICT), společnost Huawei představila [4] svůj operační systém Harmony OS, který by měl firmu připravit na možné „odříznutí“ od Androidu, největší youtuber planety Felix Kjellberg alias PewDiePie překonal hranici 100 milionů odběratelů [5] a oženil se se svojí dlouholetou přítelkyní, a Elon Musk se koncem září na krátké konferenci [6] společnosti SpaceX věnoval připravované raketě Starship, která by do několika let měla zamířit na Mars.
Společnost Apple měla v září každoroční zářijovou tiskovou konferenci [7], kde představila tři nové iPhony (iPhone 11 a 11 Pro ve dvou velikostech), nový základní iPad, pátou generaci chytrých hodinek Apple Watch s always-on displejem a dvě nové služby: Apple Arcade a Apple TV+. Na konci října pak bez samostatné konference představili [8] sluchátka AirPods Pro s aktivním potlačením zvuku.
Společnost Google v září oslavila [9] 21. narozeniny, a v říjnu měla svou vlastní produktovou konferenci [10] Made by Google, na které byl představen telefon Pixel 4, laptop Pixelbook Go, herní streamovací služba Google Stadia, sluchátka Pixel Buds, a update chytrého reproduktoru Nest Mini.
A do konferenčního podzimu se zapojil i Microsoft, který na své konferenci [11] představil např. výkonný tablet Surface Pro X, nový Surface Laptop, sluchátka Surface Earbuds a koncept dvoudisplejových zařízení Surface Neo a Surface Duo, které by měly být dostupné na konci roku 2020.
V září se ale konala ještě jedna významná konference: Oculus Connect 6, na které zástupci Facebooku představili významné softwarové novinky [12] zejména pro VR head-set Oculus Quest – například „hand-tracking“ neboli trackování rukou jen s pomocí kamer u Questu, či možnost připojit Quest k počítači a hrát náročnější hry pomocí technologie Oculus Link. Na konferenci se také hovořilo o vývoji AR brýlí (tj. brýlí pro rozšířenou realitu), byť ty jsou zatím jen ve fázi (několika) prototypů.
Velikým překvapením v oblasti „e-sportu“ také bylo, když jeden z nejpopulárnějších streamerů světa Ninja opustil streamovací platformu Twitch [13] a přešel na platformu Mixer od Microsoftu. Přičemž jen tak pro kontext a ilustraci, že se nejedná jen o „běžné hraní her“ – podle odhadů si Ninja streamováním vydělával (a vydělává) v přepočtu cca 10 milionů Kč měsíčně.
Co se týče zahraničí, poměrně významnou událostí byla srpnová sebevražda [14] amerického finančníka Jeffreyho Epsteina, který byl obviněn ze zneužívání nezletilých. Celá kauza byla velmi ostře sledovaná, protože Epstein měl kontakty a přátelské vztahy s nevlivnějšími lidmi z politiky i z Hollywoodu, včetně bývalého prezidenta Billa Clintona, britského prince Andrewa či současného prezidenta Donalda Trumpa. Sebevražda vyvolala řadu spekulací [15], protože jeho zranění [15] připomínala smrt uškrcením a dozorci, kteří ho měli pravidelně kontrolovat, ho nekontrolovali a falšovali záznamy [16].
Na začátku října také vyeskalovalo napětí v Sýrii, když se americké jednotky stáhly [17] ze severu země a de facto tak umožnili ofenzivu [18] tureckých jednotek proti syrským Kurdům, které Erdogan považuje za teroristy, ale pro USA to byli klíčoví spojenci v boji proti ISIS. Naopak pozitivně dopadl útok amerických speciálních jednotek [19], při kterém byl zabit vůdce Islámského státu, Abú Bakr Bagdádí.
Velkým tématem bylo i životní prostředí, zejména proto, že Amazonský prales zachvátily historické požáry [20], zejména díky intenzivní těžbě a „vypalovaní“ ze strany Brazílie (a jejího nového prezidenta Bolsonara). Ještě větší požáry se rozhořely i v lesích v Africe [21]. Životního prostředí se týkalo i vystoupení [22] švédské aktivistky Grety Thunberg na zářijovém klimatickém summitu OSN, kde na jedné straně před podobnými katastrofami varovala, ale její emotivní proslov se zároveň stal i terčem kritiky [23].
Krom toho se konal 76. ročník benátského filmového festivalu [24], došlo k udělení Nobelových cen [25] – přičemž Nobelovu cenu za chemii si odnesli tvůrci lithium-iontových baterií [26] John Goodenough (USA), Stanley Whittingham (USA) a Akira Jošino (Japonsko). A na konci října odstartoval [27] enviromentální projekt #TeamTrees [28], na kterém spolupracovala řada významných youtuberů (a který finančně podpořil např. Elon Musk), jehož cílem bylo vybrat do konce roku 20 milionů dolarů na vysázení 20 milionů stromů.
Opět ale došlo i k několika tragickým událostem. Při náletu na centrum migrantů v Lybii [29] zemřelo přes 50 lidí, úmyslně založený požár studia [30] v Japonsku si vyžádal 33 obětí. Při masové střelbě v americkém El Pasu [31] zemřelo 20 lidí a hned druhý den došlo ke střelbě v Ohiu [32], kde zemřelo dalších devět. Srpnový útok sebevražedného atentátníka v Kábulu [33] si vyžádal 66 mrtvých a při požáru lodi v Kalifornii [34] uhořelo 34 lidí. V říjnu také britská policie našla v nákladním autě 39 mrtvých [35], buď migrantů, nebo obětí obchodu s lidmi.
Co se týče českých luhů a hájů, letní okurkovou sezónu oživila „kauza“ odstraněného graffiti z Karlova mostu, které nejdřív zmizelo [36], pak se ozvali restaurátoři [37], kteří na něm měli pracovat, poté se přihlásil „tajemný čistič [38]“, který ho odstranil (za zlomek času), následně se debatovalo, jestli ho ocenit nebo potrestat [39], a „čistič“ nakonec přiznal, že v minulosti spáchal dvojnásobnou vraždu [40] (kterou si odseděl).
Krom graffiti se v médiích diskutovalo mj. o hraboších [41], Prahou prošla demonstrace za práva zvířat [42], po celé republice zasahovala tzv. „Daňová kobra [43]“, a herec Pavel Kříž vysoudil na bulváru [44] půl milionu Kč (a doufám, že podobné soudy bude bulvár za lži nebo narušování soukromí prohrávat i nadále).
Ale pojďme dál: server iDnes v září představil [45] prémiový obsah iDnes Premium s cenou 39 Kč měsíčně, bývalý středočeský hejtman David Ráth konečně (po sedmi letech vyšetřování a soudů) nastoupil do vězení [46], vyšlo najevo, že poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci [47], v Praze se konal další ročník festivalu SIGNAL, a proběhl i 129. ročník Velké pardubické [48]. V polovině října byl také po čtyřech letech provozu konečně zkolaudován [49] tunel Blanka a byla také udělena státní vyznamenání [50].
Poměrně „divoké“ bylo letošní léto i pro knihovny. Bývalý ministr kultury Antonín Staněk totiž během svého posledního dne ve funkci odvolal předsedu Ústřední knihovnické rady [51] Víta Richtera. Na toto rozhodnutí zareagovaly jak jednotlivé knihovny, tak i sdružení SKIP a kromě článků v médiích [52] vznikla i petice [53]. Celá situace ale měla nakonec „happy end“, když nový ministr kultury Lubomír Zaorálek zrušil rozhodnutí exministra Staňka [54] a ÚKR si následně v září pana Richtera opět zvolila do svého čela [55].
A když už jsme u knihoven, 9. září 2019 oslavila [56] Národní technická knihovna 10 let v nové budově – a to tiskovou konferencí, výstavou, několika knihami a koncertem kapely Tata Boys. Gratulujeme! :)
Došlo ale i k několika tragickým nehodám: červencová srážka auta a vlaku u Jaroměře [57] si vyžádala 4 oběti, stejně jako srpnový střet osobního auta a kamionu na Hodonínsku [58]. V pražské Uhříněvsi také v září vykolejil vlak [59] s cca 220 cestujícími kvůli kamionu, který zůstal stát mezi závorami, ale nehoda naštěstí neměla žádné oběti. Tragicky ovšem dopadla listopadová srážka nákladního automobilu s autobusem u Nitry [60], při které zemřelo 12 lidí.
Ve druhé polovině roku nás také opustila celá řada osobností; např. spisovatel a moderátor Vladimír Kučera, zakladatel dětské onkologie Josef Koutecký, dlouholetý reportér Českého rozhlasu Jaroslav Skalický, herec, kaskadér a moderátor Zdeněk Srstka, architekt a tvůrce papírových vystřihovánek Richard Vyškovský, bloggerka a influencerka Bára Rektorová, americký herec Peter Fonda, rakouský automobilový průmyslník, manažer a inženýr Ferdinand Piëch, nezávislý herní vývojář Alec Holowka, výtvarník a dlouholetý člen Divadla Járy Cimrmana Jaroslav Weigel, a začátkem října v 80 letech zemřel i nejvýznamnější český zpěvák a dvaačtyřicetinásobný „zlatý slavík“ Karel Gott.
Tolik tedy k „úvodníkovým restům“. Co se týče druhé poloviny aktuálního „dvojčísla“, ještě se (s menším zpožděním) ohlédneme za letošním „aprílem“, podíváme se na dubnový Učitelský summit i říjnový Open Access Week a v trojici článků od slovenských kolegů z Žiliny si něco povíme o fotogrametrii, 3D CAD aplikacích a o ochraně duševního vlastnictví.
Příjemné čtení,
Jan Rylich & redakce