Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Digitální kopie stovky tisíc historických dokumentů budou zpřístupněny v rámci projektu Collect Britain

Čas nutný k přečtení
1 minuty
Již přečteno

Digitální kopie stovky tisíc historických dokumentů budou zpřístupněny v rámci projektu Collect Britain

0 comments

Dosud nejrozsáhlejší projekt digitalizace historických fondů, který nese název Collect Britain, představila Britská knihovna 21. května 2003. Zatímco předchozí aktivity této instituce v této oblasti byly zaměřeny na omezený okruh dokumentů (např. International Dunhuang Project) nebo dokonce jednotlivé dokumenty (např. Beowulf), tentokrát budou v elektronické formě zpřístupněny dokumenty tematicky a typově velmi rozmanité.

Realizace projektu stojí teprve na počátku - do léta 2004 se počítá s digitalizací celkem sto tisíc dokumentů (rukopisů, starých tisků, map, kreseb, fotografií, hudebnin, architektonických plánů a také obchodních katalogů), které jsou rozděleny do 16 skupin. Z nich si můžeme v současnosti prohlédnout čtyři: Streets of London (mapy z 16. až 19. století), Military Alert (kresby, pořízené během průzkumu obranných vojenských pozic na jižním pobřeží Anglie z let 1780 až 1840), Sing Along! (písně z viktoriánské éry) a Read All About It! (noviny Penny Illustrated Paper z období 1861 až 1913 reflektující společenské, kulturní, ale i sportovní dění v zemi). Kdo chce být průběžně informován o nových přírůstcích, může zaregistrovat svůj e-mail.

Psané a tištěné předlohy jsou digitalizovány pomocí kamer PhaseOne (48bitová barevná hloubka, max. rozlišení 7200 krát 5000 bodů), které jsou instalovány ve studiu, které vzniklo speciálně pro účely tohoto projektu a v němž pracuje sedm fotografů na plný úvazek. Digitální kopie jsou ukládány ve formátu TIFF a pro zveřejnění na webu konvertovány do formátu JPEG a opatřeny ochranným vodoznakem. Metadata vycházející ze standardu Dublin Core jsou uložena v databázovém serveru MS SQL 2000.

Projekt získal grantovou podporu z vládní agentury New Opportunities Fund.

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
VOJTÁŠEK, Filip. Digitální kopie stovky tisíc historických dokumentů budou zpřístupněny v rámci projektu Collect Britain. Ikaros [online]. 2003, ročník 7, číslo 6 [cit. 2024-05-23]. urn:nbn:cz:ik-11347. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/11347

automaticky generované reklamy