Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Wikipedie – otevřená encyklopedie (Petr Kadlec)

Čas nutný k přečtení
1 minuty
Již přečteno

Wikipedie – otevřená encyklopedie (Petr Kadlec)

3 comments
Autoři: 

Petr Kadlec P. Kadlec ve svém příspěvku představil Wikipedii, volně přístupnou kolaborativní encyklopedii, která vzniká prací dobrovolníků na základě licence FDL. Její specifikou je možnost volné editace všech částí encyklopedie, a to přímo prostřednictvím prohlížeče, bez složitých instalací nebo nutnosti registrace. Zároveň je možné sledovat historii změn, porovnávat verze, kategorizovat a vzájemně propojovat hesla. Mezi další nástroje patří možnost upozornění na změny u uživatelem zadaných hesel (např. těch, které sám vytvořil nebo které jej zajímají). Kolem Wikipedie se samozřejmě vytváří komunita (častých) uživatelů, a to zejména kolem jednotlivých jazykových mutací a konkrétních témat. Přitom uživatelé mezi sebou mohou komunikovat prostřednictvím diskuzí přímo na stránkách Wikipedie, ale vznikají i externí specializované webové stránky uživatelů.
Mezi základní pravidla vkládání obsahu patří snaha o nezaujatý úhel pohledu (NPOV) a pravidlo "žádný původní výzkum", tj. Wikipedie neslouží k publikaci a propagaci vlastního objevu, ale přejímá informace již jinde zveřejněné; dále je zde snaha o vysokou míru ověřitelnosti informací a důraz na volnou licenci. S otevřeným principem a problémem vandalismu je spojena existence správců, kteří mají rozšířený přístup ke správě dat.
(text přednášky)
(JaS)

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
IKAROS, redakce. Wikipedie – otevřená encyklopedie (Petr Kadlec). Ikaros [online]. 2006, ročník 10, číslo 5/2 [cit. 2024-06-14]. urn:nbn:cz:ik-12115. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/12115

automaticky generované reklamy

Máme tu 3 komentářů

Bohužel se jí zmocnila parta primitivů, kteří nepřipustí jiný názor než vlastní. Její kvalita je výrazně horší než u srovnatelných verzí.

A jako obvykle: priklad zadny. Mimochodem tento komentar od zjevne jedineho autora se objevuje v prakticky vsech diskusich k wikipedii