Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Knihovnický happening 2006

Čas nutný k přečtení
6 minut
Již přečteno

Knihovnický happening 2006

4 comments
Autoři: 

Knihovnický happening 2006 aneb Národ sobě II. – tak se nazývala celodenní akce, kterou pořádaly SKIP ČR (Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR) a Národní knihovna České republiky ve spolupráci se Státní technickou knihovnou a Městskou knihovnou v Praze. Událost se konala v pátek 22. září 2006 a hlavním tématem byla blížící se výstavba nové budovy Národní knihovny.

Dopolední část byla zejména ve znamení odborných seminářů. V prostorách Klementina proběhly souběžně celkem tři, a to Národní knihovna včera, dnes a zítra. Pokud to někomu připomíná slavnou scénku Felixe Holzmanna, tak není sám.

Blok s názvem Národní knihovna včera, který vedla PhDr. Petra Oulíková, se zaměřil na minulost, tedy na vznik a vývoj knihovny, včetně historie Klementina (o kterém se během prezentace promítal i film). Seminář Mgr. Jindřišky Pospíšilové Národní knihovna dnes se zabýval současnou situací, využíváním elektronických zdrojů a významem Digitální knihovny (která uchovává digitalizované vzácné dokumenty). A konečně přednáška Národní knihovna zítra, která se konala v honosné Zrcadlové kapli, se pokusila o určitý pohled do budoucnosti. Hovořilo se zejména o nové budově na Letenské pláni (architektonická soutěž, otázka sponzorů, podpora města a podobně) a mezi přednášejícími byl generální ředitel NK ČR Mgr. Vlastimil Ježek, ředitelka novodobých fondů a služeb PhDr. Bohdana Stoklasová a PhDr. Hanuš Hemola. V Zrcadlové kapli se také následně konala i tisková konference.

Zrcadlová kaple, kde se mj. konala tisková konference

Zrcadlová kaple, kde se mj. konala tisková konference

Exkurze po STK s Lenkou Laňkovou

Exkurze po STK s Lenkou Laňkovou

Po přednáškách se (opět paralelně) konalo několik exkurzí, a to konkrétně do historických prostorů Národní knihovny, na odborná pracoviště a do studovny NK ČR, do Státní technické knihovny, do centrální budovy Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí a do dalších dvou poboček MKP (v Korunní a na Smíchově). V STK jsme kupříkladu viděli, jak funguje skenování a dodávání dokumentů v rámci Virtuální polytechnické knihovny, obdivovali jsme sofistikovaný systém potrubní pošty a podívali jsme se do stísněných skladů dokumentů (tento problém by měla již brzy vyřešit nová budova Národní technické knihovny). Bohužel se mi nepodařilo být na všech šesti místech současně, ale naštěstí se podobné prohlídky a dny otevřených dveří přeci jen čas od času opakují, takže jistě bude možnost podívat se tam někdy příště.

Po všech seminářích a exkurzích se účastníci postupně přesunuli na Letnou, kde odpoledne začínal hlavní program, tedy samotný happening. Brzy se tam shromáždilo téměř tři sta knihovníků, knihovnic a dalších hostů. Hudba hrála, fotografové fotografovali a nechyběly ani stylové transparenty (například „Veřejná knihovna – nejlepší z veřejných domů“). Jak jsem již předeslal, podtitul akce zněl Národ sobě II., a toto heslo mělo samozřejmě svůj důvod. Zatímco před mnoha lety se národ složil na nové Národní divadlo, nyní nastal čas udělat totéž pro novou Národní knihovnu. Ačkoliv peníze se tentokrát nevybíraly (to už je spíše záležitost sponzorů a podpory státu), předávalo se něco jiného: základní kameny. A rozhodně jich nebylo málo.

Ředitel Národní knihovny ČR Vlastimil Ježek

Ředitel Národní knihovny ČR Vlastimil Ježek

Happeningu se zúčastnila řada historických postav

Happeningu se zúčastnila řada historických postav

Většina knihoven tuto slavnostní chvíli pojala přímo historicky, a tak řada delegátů dorazila v národních krojích či dobovém oblečení, nechyběl ani rytíř v brnění. Na pódiu se také odehrálo několik scének, byla odrecitována nejedna báseň a zejména se předávaly zmiňované kameny (přičemž ty největší a nejtěžší jen symbolicky). Nebyla nouze ani o napětí – zhruba v polovině happeningu se totiž objevil kat a chystal se popravit naše nejvýznamnější spisovatele! Naštěstí se davy knihovníků a knihovnic vzbouřily, takže bylo exemplárně popraveno jen několik květin a slavnost mohla pokračovat.

Během dvou hodin byly předány na dvě desítky kamenů všech možných druhů, tvarů a barev (prastarý vřídlovec z Karlových Varů, kámen z hory Říp, klasická žula, černé uhlí či růženín – nabídka byla vskutku široká). Cenný stavební materiál přebíral přímo generální ředitel Národní knihovny Mgr. Vlastimil Ježek. Kromě nerostů se mezi dárky objevila například i vajíčka (která se osvědčila již při stavbě Karlova mostu), kniha (důležitý základ nových fondů) nebo masivní krabička zápalek (kterou s lišáckým výrazem věnoval ředitel Městské knihovny v Praze RNDr. Tomáš Řehák). A abych nezapomněl, celou akci skvěle moderovala Mgr. Zlata Houšková, pracovnice Národní knihovny a členka SKIPu. V průběhu odpoledne dorazila i řada vzácných hostů – kupříkladu ministr kultury Mgr. Martin Štěpánek, exministr kultury Mgr. Vítězslav Jandák či primátor hlavního města Prahy MUDr. Pavel Bém.

Následně byl zformován víceméně organizovaný slavnostní průvod a účastníci se přesunuli z Letné zpátky do Klementina. Dalším bodem programu byl večerní raut, ale protože ještě zbývalo dost času, někteří návštěvníci využili možnosti podívat se na výstavu Adolfa Borna a Paula Flory, která se konala v Galerii Klementinum (a na kterou měli v rámci happeningu vstup zdarma). Mimochodem, o této akci byla před časem na Ikarovi i krátká zpráva.

Slavnostního průvodu se zúčastnil i rytíř

Slavnostního průvodu se zúčastnil i rytíř

Born a Flora v Galerii Klementinum

Born a Flora v Galerii Klementinum

Večerní program probíhal na Révovém nádvoří a zahájilo ho několik zajímavostí. Kupříkladu ředitel STK ing. Martin Svoboda dostal nečekaný dárek: veliký barevný plastový bagr, který nepochybně pomůže s výstavbou již zmiňované nové budovy Národní technické knihovny v pražských Dejvicích. K mikrofonu byli také pozváni zástupci plzeňské knihovny, kteří budou organizovat příští Knihovnický happening. Následně zaznělo i několik úžasných písní s knihovnickou tematikou (přičemž evergreen „Národní, Národní, Národní, tam to není špatný“ doprovázela Zlata Houšková i odvážnými tanečními kreacemi).

Dojatý ředitel STK přebírá bagr

Dojatý ředitel STK přebírá bagr

Večerní raut aneb zábava v plném proudu

Večerní raut aneb zábava v plném proudu

Poté byl již oficiálně zahájen raut a účastníci (bezpochyby vysílení průvodem z Letné) byli konečně připuštěni k jídlu a pití. K poslechu hrála živá hudba, konkrétně kapela Pilgrim Pimple, a jak zábava pokračovala, začalo se brzy i tančit. Nicméně to ještě nebylo všechno, protože na samotný závěr si organizátoři připravili speciální zlatý hřeb: večerní prohlídku Astronomické věže. Samotná cesta až na vrchol byla po náročném dni sice relativně vysilující, ale odměnou byl naprosto úchvatný pohled na noční Prahu.

Noční Praha z Astronomické věže

Noční Praha z Astronomické věže

Co k tomu ještě dodat. Celá akce byla nejen velmi poutavá, ale také velice zábavná; bez nadsázky se dá říci, že těch dvanáct hodin uteklo jako voda. Knihovnický happening 2006 se tedy na sto procent vydařil a rozhodně je na co vzpomínat. A zároveň je také na co se těšit – jsem si totiž jistý, že příští ročník bude přinejmenším stejně tak povedený jako letošní.

Redakční poznámka: Fotodokumentaci autora zprávy doplňujeme ještě fotografiemi, jejichž autorkou je PhDr. Marie Čadková (Městská knihovna v Praze):

Před přípitkem

Před přípitkem

Před přípitkem

Před přípitkem

Před přípitkem

Před přípitkem

Přípitek

Přípitek

Pevný postoj

Pevný postoj

Údiv profesionála

Údiv profesionála

Vyrušit se nenechám

Vyrušit se nenechám

Vyrušit se nenechám

Vyrušit se nenechám

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
RYLICH, Jan. Knihovnický happening 2006. Ikaros [online]. 2006, ročník 10, číslo 10 [cit. 2024-12-22]. urn:nbn:cz:ik-12243. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/12243

automaticky generované reklamy

Máme tu 4 komentářů

Dobře JR, dobře. Začínám litovat, že jsem tam nebyl:))

Pravda, jen se podívej na ty litry džusu! Veliká škoda, nechat si ujít takovou skvělou akci ;-)

Skvělý článek. A to čtenáři nevědí, že si happening absolvoval po ranních BZK a navíc o berlích. ;-) A taky je mi líto, že jsem tam nebyl, zvlášť když jsem se v okolí Letný nacházel.