Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Podzimní paleta časopisu Ikaros

Čas nutný k přečtení
3 minut
Již přečteno

Podzimní paleta časopisu Ikaros

1 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři, deváté číslo letošního ročníku Ikara by mělo signalizovat změny, které probíhají pod povrchem a za dveřmi, či v našem případě spíše firewally redakce, které by však postupně měly vést k dalšímu zlepšování obsahu našeho (a doufáme, že i vašeho) časopisu.

V aktuálním čísle se poprvé setkáte s některými výsledky projektu Information Society without Borders: Re-Establishing and Development of the Cross-Border Cooperation within the Information Studies and Librarianship, který jsme s grantovou podporou organizace International Visegrad Fund a společně s partnery z Polska, Maďarska, Slovenska a České republiky realizovali v letošním roce. Jde o tři přínosné teoretické články slovenských autorů Soni Makulové (o informační architektuře), Jely Steinerové (o informačním chování) a Jaroslava Šušola (o vztahu uživatelských a autorských preferencí při využívání elektronických informačních zdrojů). Kromě těchto aktuálních témat se ještě leccos dozvíte o životaběhu a díle významného českého teoretika knihovní vědy, Ladislava Jana Živného, a to prostřednictvím textu Lindy Skolkové. I tato biografie vznikla v rámci zmiňovaného projektu. Ve zveřejňování dalších teoretických statí i životopisů připravených v projektu budeme pokračovat v navazujících číslech časopisu.

Další skupina článků devátého čísla má svým obsahem či vyzněním více či méně kontroverzní charakter - Filip Vojtášek oprávněně kritizuje Ministerstvo vnitra ČR, Jindřich Marek se ve své recenzi pustil do zevrubné, zasvěcené a nesmlouvavé kritiky 4. dílu Průvodce po rukopisných fondech v České republice a Oleg Cvik vysvětluje důvody, proč se CVTI SR nezapojilo do megalomanského projektu KIS3G. Nikoliv s kontroverzním, ale jako vždy velmi podnětným návrhem, který by mohl zajímat nejen Národní knihovnu ČR, ale i další instituce, přichází ve své stati Ivo Brožek. Všechny tyto texty by vás mohly přimět k tomu, abyste i vy vyjádřili své názory, a to nejlépe přímo pod jednotlivými články v diskusi.

Z dalších příspěvků upozorňujeme zejména na teoretický článek spoluautorů Michaely Dombrovské, Petra Očka a Petra Zemana o informačním auditu. Realizace informačního auditu již v řadě institucí přichází na pořad dne, v textu se tedy můžete dozvědět vše podstatné o tomto tématu.

Ikaros nepřináší pouze teoretické statě, ale i inspirativní články o tom, "jak to dělají jinde". Možná jste nevěděli, že v Praze sídlí informační středisko a archiv významné mezinárodní instituce, Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Do chodu a informačních služeb této instituce dává ve svém příspěvku nahlédnout Jana Chadimová. Až z druhého konce republiky a ze zcela jiné oblasti k nám doputoval text Yvony Kozubkové, jenž bude přínosný pro všechny, kteří přemýšlejí, jak přivést děti ke čtení a ukázat jim bohatý svět literatury.

Protože skončily prázdniny, dovolujeme si vám také předložit jeden odlehčený článeček z cest o návštěvě krásného historického slovenského města, kde autor Josef Schwarz objevil mimořádně propracovaný turisticko-informační systém. Předpokládáme, že další články tohoto typu budou následovat, a vyzýváme i vás, čtenáře, abyste se s ostatními podělili o své knihovnicko-informačně-cestovatelské zážitky z léta. Vaše texty včetně případné fotografické dokumentace rádi přivítáme na adrese redakce@ikaros.cz.

Na závěr připomínáme, že stále běží letní soutěž nazvaná "Literární putování po Čechách, Moravě a Slezsku s časopisem Ikaros", která se již dostala do svého 10. kola. Celkem na soutěžící čeká 12 otázek. Stále není nic rozhodnuto, soutěž je velice vyrovnaná a jsme skutečně zvědavi na její finále. Výsledky soutěže zveřejníme v říjnovém čísle Ikara.

Vedle letní soutěže pokračuje další soutěž našeho časopisu, pečlivým čtenářům známá pod jménem "Ikaros věčně živý a ve všech podobách", která je podle našich informací nejdéle nepřetržitě probíhající soutěží v dějinách lidstva. Stále máte možnost se do této unikátní soutěže zapojit a stále máte možnost vyhrát, zvláště, když jsme uzávěrku soutěže posunuli o více než 9 let! Jak na to vám ukáže další odlehčený článek tohoto čísla, Ikaros semper vivus.

Věříme, že s novým číslem Ikara načerpáte nejen spoustu podnětných poznatků, ale i dobrou náladu do pomalu začínajícího podzimu.

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
IKAROS, redakce. Podzimní paleta časopisu Ikaros. Ikaros [online]. 2005, ročník 9, číslo 9 [cit. 2024-11-27]. urn:nbn:cz:ik-11919. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/11919

automaticky generované reklamy

Máme zde 1 komentář

Děkuji redakci Ikara za přípravu soutěže (dovedu si představit, jak je to náročné). Píšete: "Soutěž je velice vyrovnaná" - tomu se nedivím, stále čekám, kdy přijdou opravdu obtížné otázky (např. pro mne byl v loňské soutěži obtížnou otázkou citát z díla Jarmily Loukotkové), na jejichž řešení nestačí 10-15 minut hledání na Internetu.