Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Na návštěvě ve slovenské Skalici

Čas nutný k přečtení
4 minut
Již přečteno

Na návštěvě ve slovenské Skalici

2 comments
Autoři: 

Znáte to sami velmi dobře: pokud je člověk "zažraný" do svého oboru a věnuje se mu nejen ve svém pracovním, ale i volném čase, pak profesionální deformace prostupuje téměř všemi oblastmi jeho života. K těm pozitivním důsledkům tohoto nepochybně degenerativního procesu zcela jistě patří schopnost provést důkladnou informační přípravu před každým výletem či významnější cestou po Česku či zahraničí. Jak a čím se dostat na místo, jaké památky a další zajímavosti navštívit, kde se občerstvit, ubytovat a strávit klidnou či naopak rušnou noc - tyto informace získá informační profesionál pouze několika hnutími malíčku své levé ruky.

Co ovšem dělat, pokud se náhodou na nějakém místě ocitneme bez informační přípravy, bez možnosti přístupu k internetu a nedejbože i bez mapy a jakéhokoliv průvodce? Ani tehdy informační profesionál - a pochopitelně ani běžný uživatel - nepropadne beznaději a depresi, ale navštíví nejbližší informační středisko či knihovnu, kde lze nasát požadované informace a navíc získat řadu dalších užitečných materiálů.

V řadě českých měst, městeček a obcí informační střediska a knihovny jsou - ale ouha, co to? Přijeli jste o víkendu (třeba v neděli odpoledne), kdy památekchtiví či přírodylační turisté zaplavují česká města a krajinu nejvíce? Knihovny najdete obvykle zavřené, informační střediska v řadě ne úplně nejmenších měst (např. Humpolci, Hodoníně nebo Hlinsku, pokud vyberu pouze namátkou některá z nich začínající písmenem "H") po většinu víkendu rovněž? A pokud snad je otevřeno, dostanete pouze okopírovanou mapu centra a dvoustránkový leták o historii města a za lepší publikace na křídě musíte platit?

Nic z toho se vám nepřihodí v historickém městě Skalica, které leží na Slovensku kousek za českými hranicemi. Místní radní zřejmě vědí, že péče o turisty nejen jim, ale i místním podnikatelům přináší drahocenné grošíky do pokladny a podle toho poměrně velkoryse rozvrhli i informační, průvodcovskou a další péči o návštěvníky města, která je v daném rozsahu v Čechách a řekl bych i v zahraničí nevídaná.

Skalická Turistická informačná kancelária zohledňuje spíše biorytmy turistů než svých zaměstnanců a má proto v sezóně (21.5.-18.9.) otevřeno ve všední dny od 8,00 do 18,00, v sobotu od 9,00 do 18,00 a v neděli od 13,00 do 18,00 hod. Základními materiály, které v kanceláři zdarma získáte, jsou:

  • podrobná mapa města s vyznačením nejdůležitějších památek (zobrazen výřez);


  • graficky i informačně povedené letáky se základním popisem vybraných památek ve čtyřech jazycích (slovensky, německy, anglicky, francouzsky);

  • řadou barevných fotografií vybavenou a na křídovém papíře vytištěnou publikaci nejen o Skalici, ale i o městech, vesnicích, přírodě a památkách celého skalického okresu.


Uvedené materiály i další publikace a informace obdržíte od ochotného personálu turistické a informační kanceláře (na fotografii je pracovnice kanceláře, Katarína Veselá, na obou obrazech na stěnách je vidět nejstarší skalická památka, rotunda sv. Juraja, která je symbolem města).


Tím ovšem vše teprve začíná. Před každou zpřístupněnou památkou najdete speciální cedule, které vás informují, kde právě stojíte a v jaké době se dostanete dovnitř (všechny hlavní skalické památky mají shodnou otevírací dobu)...


... a po vstupu do objektu se vás ujmou ochotní průvodci nebo průvodkyně, kteří vás seznámí s historií a architekturou stavby. Míst, která jsou tímto ojedinělým způsobem přístupná, je devět a patří k nim už zmíněná rotunda (v době naší návštěvy však z důvodu rekonstrukce uzavřená), historický mlýn, pět kostelů, karner a výjimečná secesní stavba Domu kultury. Bez průvodců lze pak navštívit i další památky, kterých je ve Skalici skutečně přehršel a ke kterým např. patří i z větší části dochovaná městská fortifikace.


Městský úřad nejen o turisty výše uvedeným způsobem pečuje, ale pro další potřeby rozvoje je i sleduje. Ale nebojte se, žádný Velký bratr se tu nekoná, to si pouze průvodci a průvodkyně zapisují statistiku návštěvnosti (čeští turisté se samozřejmě ocitají v kolonce "Zahraniční").


Co bychom to byli za informační profesionály, kdybychom nevypátrali místní - byť v neděli zavřenou - ...


...knihovnu...


... která sídlí v historické budově nedaleko hlavního náměstí.



Celkový dojem z návštěvy Skalice je tedy více než pozitivní. Informační a turistické služby jsou vynikající, místní památky vzhledem k dlouhé a bohaté historii dříve svobodného královského města přebohaté a obdivuhodné, restaurační zařízení přívětivá. V jezuitském kostele sv. Františka Xaverského navíc uvidíte zřejmě nejen slovenskou a středoevropskou, ale možná i světovou raritu: muzeum automobilů. Staré pragovky tu sní svůj sen o lepších časech pod barokními klenbami. Škarohlídi by mohli namítat cosi o znesvěcování historických památek, my ostatní ale plesáme, protože víme, že takto vypadá čisté dada.



Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
SCHWARZ, Josef. Na návštěvě ve slovenské Skalici. Ikaros [online]. 2005, ročník 9, číslo 9 [cit. 2024-11-26]. urn:nbn:cz:ik-11917. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/11917

automaticky generované reklamy

Máme tu 2 komentářů

Mohu potvrdit uvedené z mých zkušeností - jak při mých turistických cestách, tak při budování sbírky turistických prospektů (Brožek, Ivo. U nás najdete vždy něco nového, aneb, realizujeme nové aktivity. Ikaros [online]. 2004, č. 11). Mnohdy v menším městě mají pro návštěvníky lepší nabídku. Letos jsme oslovili turistická informační centra ve Slovenské republice - a např. z Banské Bystrice sdělili, že žádné (bezplatné) materiály o městě nemají.

Rád by som sa touto cestou poďakoval i v mene primátora mesta Skalica zamestnancom Turistickej informačnej kancelárie, bez ktorých by takýto článok o Skalici vzniknúť nemohol...

S pozdravom

ved. odd. rozvoja a marketingu

registration login password