Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Chceme vědět, jak jsme kompetentní? (Zlata Houšková, Jarmila Burgetová)

Čas nutný k přečtení
1 minuty
Již přečteno

Chceme vědět, jak jsme kompetentní? (Zlata Houšková, Jarmila Burgetová)

0 comments
Autoři: 

Zlata Houšková

 

Jako první hovořila paní doktorka Burgetová (ze Svazu knihovníků a informačních pracovníků), a zaměřila se na historii měření "kompetencí" knihovníků a informačních pracovníků. Počátkem je rok 1997, kdy vznikl projekt DECIDoc (Développer les EuroCompétences pour l'Information et Documentation), kterého se za naši zemi účastnil právě SKIP. V roce 1999 byla vydána příručka Euroguide LIS, první vydání. Český překlad vyšel ještě v témže roce s názvem "Průvodce znalostmi a dovednostmi evropských odborných pracovníků v oboru knihovnických a informačních služeb".

Roku 2002 odstartoval navazující projekt CERTIDoc, zaměřený zejména na definování a certifikaci kompetencí informačních pracovníků. V roce 2004 vyšla další Euroguide; český překlad se ovšem připravoval již o něco déle, a vyšel až v loňském roce. Důvodem byl větší rozsah a komplexnost celé příručky.

Slova se následně chopila Zlata Houšková (SKIP), a hovořila o tom, co z těchto dokumentů vyplývá. Máme tedy v ruce akceptovatelný mezinárodní standard odborných kompetencí. Tento standard obsahuje 5 okruhů, 33 kompetencí, 20 hlavních schopností, a 4 úrovně kvalifikace. Euroguide by měl sloužit k evaluaci odborných kompetencí, k evropské certifikaci, pro kariérní a profesní růst (a následně i v diferenciaci odměňování), využití doufejme najde i v systému typových pozic či v katalogu prací.

V nejbližší době se bude o těchto tématech hovořit na Evropském kolokviu, které proběhne 15. června 2007 v Paříži. Hlavními otýzkami ovšem zůstává, zdali jsme vůbec schopni a ochotni nechat si hodnotit své odborné kvality, a porovnávat se tak se svými zahraničními kolegy.

(JR)

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
IKAROS, redakce. Chceme vědět, jak jsme kompetentní? (Zlata Houšková, Jarmila Burgetová). Ikaros [online]. 2007, ročník 11, číslo 5/2 [cit. 2024-02-24]. urn:nbn:cz:ik-12547. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/12547

automaticky generované reklamy
registration login password