Chceme vědět, jak jsme kompetentní? (Zlata Houšková, Jarmila Burgetová)
Jako první hovořila paní doktorka Burgetová (ze Svazu knihovníků a informačních pracovníků [4]), a zaměřila se na historii měření "kompetencí" knihovníků a informačních pracovníků. Počátkem je rok 1997, kdy vznikl projekt DECIDoc (Développer les EuroCompétences pour l'Information et Documentation), kterého se za naši zemi účastnil právě SKIP. V roce 1999 byla vydána příručka Euroguide LIS, první vydání. Český překlad vyšel ještě v témže roce s názvem "Průvodce znalostmi a dovednostmi evropských odborných pracovníků v oboru knihovnických a informačních služeb".
Roku 2002 odstartoval navazující projekt CERTIDoc, zaměřený zejména na definování a certifikaci kompetencí informačních pracovníků. V roce 2004 vyšla další Euroguide; český překlad se ovšem připravoval již o něco déle, a vyšel až v loňském roce. Důvodem byl větší rozsah a komplexnost celé příručky.
Slova se následně chopila Zlata Houšková (SKIP [4]), a hovořila o tom, co z těchto dokumentů vyplývá. Máme tedy v ruce akceptovatelný mezinárodní standard odborných kompetencí. Tento standard obsahuje 5 okruhů, 33 kompetencí, 20 hlavních schopností, a 4 úrovně kvalifikace. Euroguide by měl sloužit k evaluaci odborných kompetencí, k evropské certifikaci, pro kariérní a profesní růst (a následně i v diferenciaci odměňování), využití doufejme najde i v systému typových pozic či v katalogu prací.
V nejbližší době se bude o těchto tématech hovořit na Evropském kolokviu, které proběhne 15. června 2007 v Paříži. Hlavními otýzkami ovšem zůstává, zdali jsme vůbec schopni a ochotni nechat si hodnotit své odborné kvality, a porovnávat se tak se svými zahraničními kolegy.
(JR)