České e-knihy a tipy k akvizici e-knih (Jana Matějková, Jiří Pavlík)
Jana Matějková z akademické knihovny UK v Celetné ulici započala své vystoupení nabádáním: „Kolegové: nekupujte knihy na portálech eReading.cz (s výjimkami – existuje asi 85 titulů pro VŠ knihovny), Kosmas, Palmknihy (Alza, Datart), Apple iBook store. Tyto jsou určeny pouze jednotlivým uživatelům pro osobní použití, nikoliv knihovnám pro další zapůjčování.“
Knihovny si budou moci koupit knižní licence na Flexi Storu (pro knihovny bude nákup umožněn od podzimu, nyní je určený především pro rodiče apod.) a po letních prázdninách se objeví ještě další platformy zprostředkovávající produkty knihovnám (BookJet a další).
Přednáška o českých e-knihách s Janou Matějkovou (v pozadí Jiří Pavlík)
Pozitivním informací je, že je možná domluva českých a slovenských knihoven na splacení společného nákupu na eReadingu. Ten nabízí docela dobrý model pro základní tituly, které potřebují všichni studenti. Cena za titul se pohybuje od 10 do 40 tisíc korun ročně s tím, že tuto knihu si může stáhnout tolik studentů, kolik daná univerzita má. Jana Matějková počítá s circa pětiletou životností, což je délka magisterského studia. Následně je titul většinou nahrazen aktualizovaným vydáním.
Živé vystoupení Jany Matějkové (do kterého občas s dalšími podrobnostmi vstupoval i Jiří Pavlík) bylo naplněno mnoha radami a zkušenostmi z praktického života knihovny, a nechyběl ani prostor pro četné dotazy přítomných knihovníků. V závěru vystoupení Jana Matějková důrazně vybídla všechny kolegy, aby se na ni neváhali obrátit s případnými dotazy a zkušenostmi. Z jejího vystoupení bylo zřejmé, že u této knihovnice na krčení ramen narazíme jen zřídka.
(pfar)