Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Březen inspirující, investigativní i komplikovaný

Čas nutný k přečtení
1 minuty
Již přečteno

Březen inspirující, investigativní i komplikovaný

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

v první řadě se musím omluvit za velké zpoždění ve vydání tohoto čísla. Podle redakčního plánu jsme měli vyjít už v polovině minulého týdne, ale bohužel jsem se rozhodl do čísla ještě napsat reportáž z konference New Media Inspiration, a to tak, aby byly pokryté všechny přednášky, kterých bylo ale dohromady pětačtyřicet. Výsledkem je tedy na jedné straně pravděpodobně nejdelší reportáž, jakou jsem kdy v životě napsal; a na straně druhé tento nepříjemný skluz.

Rád bych zde upozornil také na článek věnovaný ukončení projektu internetizace knihoven. Pokusili jsme se být trochu "investigativní", ale přesto jsme se toho od Ministerstva kultury moc nedozvěděli. Jasné je jediné: projekt  internetizace knihoven bude ukončen k 28. březnu 2013, což je za pár dní. Ukončení projektu je tentokrát definitivní a můžeme se jen dohadovat, jestli za to skutečně může nedostatek financí, nebo to jen ministerstvu "prošlo" díky nezájmu mainstreamových médií. V článku také odkazujeme na občanské sdružení Internet pro všechny, které chce knihovnám podat pomocnou ruku a pomoci jim získat připojení od lokálních poskytovatelů.

Co se týče dalšího obsahu aktuálního a poněkud hektického čísla, máme pro vás například článek o filmu a nových technikách zobrazování, zprávu z Knižního veletrhu v Bruselu, rozhovor o netradiční výuce latiny či reportáž z největšího českého veletrhu Apple technologií, iCON Prague 2013. Dále se podíváme na digitalizaci uměleckých historických děl, přiblížíme si interaktivní firemní prezentace na mobilních platformách, v rámci exkurze se podíváme do Knihovny Jána Langoše a vypravíme se s českým jazykem do světa.

Na závěr bych chtěl také upozornit, že k 1. dubnu 2013 dochází ke změně katalogizačních pravidel v USA. Nová pravidla se nazývají RDA (Resource Description and Access) a mají za cíl postupně nahradit současná pravidla AACR2.

Přeji tedy příjemné a pokud možno neuspěchané čtení,

Jan Rylich & redakce

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
RYLICH, Jan. Březen inspirující, investigativní i komplikovaný. Ikaros [online]. 2013, ročník 17, číslo 3 [cit. 2022-11-28]. urn:nbn:cz:ik-14055. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/14055

automaticky generované reklamy