Březen inspirující, investigativní i komplikovaný
Vážení čtenáři,
v první řadě se musím omluvit za velké zpoždění ve vydání tohoto čísla. Podle redakčního plánu jsme měli vyjít už v polovině minulého týdne, ale bohužel jsem se rozhodl do čísla ještě napsat reportáž z konference New Media Inspiration [4], a to tak, aby byly pokryté všechny přednášky, kterých bylo ale dohromady pětačtyřicet. Výsledkem je tedy na jedné straně pravděpodobně nejdelší reportáž, jakou jsem kdy v životě napsal; a na straně druhé tento nepříjemný skluz.
Rád bych zde upozornil také na článek věnovaný ukončení projektu internetizace knihoven [5]. Pokusili jsme se být trochu "investigativní", ale přesto jsme se toho od Ministerstva kultury moc nedozvěděli. Jasné je jediné: projekt internetizace knihoven bude ukončen k 28. březnu 2013, což je za pár dní. Ukončení projektu je tentokrát definitivní a můžeme se jen dohadovat, jestli za to skutečně může nedostatek financí, nebo to jen ministerstvu "prošlo" díky nezájmu mainstreamových médií. V článku také odkazujeme na občanské sdružení Internet pro všechny, které chce knihovnám podat pomocnou ruku a pomoci jim získat připojení od lokálních poskytovatelů.
Co se týče dalšího obsahu aktuálního a poněkud hektického čísla, máme pro vás například článek o filmu a nových technikách zobrazování [6], zprávu z Knižního veletrhu v Bruselu [7], rozhovor o netradiční výuce latiny [8] či reportáž z největšího českého veletrhu Apple technologií, iCON Prague 2013 [9]. Dále se podíváme na digitalizaci uměleckých historických děl [10], přiblížíme si interaktivní firemní prezentace [11] na mobilních platformách, v rámci exkurze se podíváme do Knihovny Jána Langoše [12] a vypravíme se s českým jazykem do světa [13].
Na závěr bych chtěl také upozornit, že k 1. dubnu 2013 dochází ke změně katalogizačních pravidel v USA [14]. Nová pravidla se nazývají RDA (Resource Description and Access) a mají za cíl postupně nahradit současná pravidla AACR2.
Přeji tedy příjemné a pokud možno neuspěchané čtení,
Jan Rylich & redakce