Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Aprílové miniatury

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Aprílové miniatury

0 comments

Milují knihovníci knihy? Co je to za hloupou otázku?! Samozřejmě že ano! (Ehm... Inu, najdou se ojedinělé výjimky z pravidla. Nicméně jsme stále schopni vidět knihu a její příběh i navzdory elektronickému katalogu a digitálním kopiím.) Knihovník, který obzvláště propadl kouzlu tohoto typu klasického dokumentu, se bez knížek neobejde, nedokáže je chápat jako užitkové předměty. Totéž zanícení pro knihu jako svébytný, jedinečný fenomén hmotného světa sdílejí také vášniví čtenáři. Obsah knihy je pochopitelně důležitý, ale cožpak můžeme u e-booků – ne že bychom je zatracovali – listovat stránkami, obdivovat vazbu, cítit vůni papíru a tiskařské barvy?

Nebylo by však divu, kdyby v postmoderním světě, který sází stále více na jiná média než na klasickou, tištěnou a vázanou publikaci, láska ke knize jako artefaktu zmizela. Tím víc potěší, když se potkáme s uměním krásné knižní vazby, často právě z rukou zkušených restaurátorů. Knihvazačské dílo Libora Michaláka nabízí něco víc než jen základní estetický dojem: postihuje svět milovníků knížek. Činí tak s vtipem, elegancí a úchvatnou fantazií. Nejsou to pouze umně vypravené, drobounké svazky - ukrývají pohled knihovníka, nakladatele, čtenáře, knihkupce, knihaře i výtvarníka.

Vernisáží 16. ledna 2010 za účasti Vráti Ebra a hudebníka Radka Tomáška otevřelo pražské Svatošovo nakladatelství výstavu Michalákových „kuriozních knižních ručně vázaných miniatur", nazvanou výstižně „Aprílové knížky". Prostředí nevelké galerie exponátům velice slušelo.

Vernisáž výstavy Aprílové knížky

Vernisáž výstavy "Aprílové knížky"

Po čtrnáct dní mezi jemně tónovanými obrazy a fotografiemi vzlétali knihomolové, vykvétal knihovník obecný, plachtil dráček knížák, naparoval se knížepán s kapsami plničkými knih a visela kniholapka. Ležely tu disidentské knihy na indexu (doslovně, neboť spočinuly na výkazu o studiu). Tři sestry se pohádaly, takže musely mít každá svůj vlastní svazek. Knížka pro Míšu, k nerozeznání lákavě čokoládová a lesklá, vykukovala z obalu od mražené pochoutky Míša. Labužník mohl sáhnout i po jiné lahůdce: biblionéře. Nelákejte dívky na sbírku motýlů, když ji můžete svést půvabnými knížečkami...

Knihomol Knihovník obecný Kniholapka Knihovnická bonboniéra Sbírka knižních motýlků

Knihomolové, kvetoucí Knihovník, Kniholapka, sladká Biblionéra a knižní motýlci

Voyeurská knížka má desky zdobené klíčovou dírkou. Modrá knížka, obrázková knížka či kniha brožovaná (ozdobená šperkem) vypadají docela jinak, než si je knihovník i čtenář představují. Moderní řízení, čajová knížka, knížka pro mořské vlky, knižní paleta nebo knižní hodiny – vyberte si! Nakladatel se dozví, jak je to s vydáním knihy a její úspěšností (best-celer je opravdu knížečka zasazená ve velkém celeru...) či s knižními vazbami, a vůbec, jak se dělají písmenka.

Různé knižní vazby Modrá knížka a Motýlek Moderní řízení Knižní čaj Kniha v láhvi

Knižní vazby na mnoho různých způsobů. Zajímavý je ale i knižní čaj či kniha v láhvi

Knižní paleta Knižní hodiny Právě vycházející kniha Knižní vazba neboli vězení Strouhání knihy na písmena

Nechyběla ani knižní paleta, knižní hodiny, pravá knižní vazba či strouhání knihy na písmenka

Fotografie mohou čarovné miniatury Libora Michaláka, erudovaného ekonoma, který se z lásky ke knížkám stal "knihvazačem amatérem", jen přiblížit. Precizní dokonalost a půvab drobných artefaktů i nápaditý humor jejich tvůrce oceníte ale až při osobním setkání s nimi. Budete-li mít během letošního dubna cestu do Městské knihovny v Chebu, můžete „Aprílové knížky" navštívit (vernisáž výstavy se konala v úterý 30. března v 17.30) a posoudit sami, že kniha je přítel člověka!

Koláž s názvem Můj svět Další zajímavé druhy knih Kniha jako nejlepší přítel člověka

Výstava je plná zajímavých nápadů i vtipných detailů. Kniha uvázaná u boudy to jen potvrzuje

Poznámka: Většina fotografií pochází z webových stránek http://miniart.sweb.cz/aprilknizky.html.
Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
VRBENSKÁ, Františka. Aprílové miniatury. Ikaros [online]. 2010, ročník 14, číslo 4 [cit. 2024-04-18]. urn:nbn:cz:ik-13397. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/13397

automaticky generované reklamy
registration login password