Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Vsetínská knihovna oslavila 95. narozeniny a 10. rok na Dolním náměstí

Čas nutný k přečtení
3 minut
Již přečteno

Vsetínská knihovna oslavila 95. narozeniny a 10. rok na Dolním náměstí

0 comments

Masarykova veřejná knihovna Vsetín letos oslavila hned několik významných výročí. V úterý 9. února 2016 oslavila 95. narozeniny, na konci září pak 10. výročí od přestěhování do nových prostor na Dolním náměstí.

95 let vsetínské knihovny

S únorovými oslavami 95. výročí vzniku knihovny s podtitulem „Zažijte knihovnu jinak“ byl spojen především výlet do historie. Knihovníci i hosté se přenesli do 20. let 20. Století, přičemž k dobové atmosféře přispěly nejen kostýmy, ale také stylové vybavení prostor, literární témata či různé aktivity spojené s prvorepublikovým obdobím (např. literární kavárnička s kulečníkem).

Knihovně také přišlo popřát mnoho gratulantů, včetně dětí ze vsetínských mateřských školek. Ty za odměnu dostaly dort ve tvaru veliké knihy, který rozkrojil starosta Vsetína Jiří Čunek, pod jehož záštitou také letošní oslavy probíhají. Starosta se poté odebral do centrální půjčovny, kde ho mohli návštěvníci zažít v roli knihovníka půjčujícího knihy.

Jiří Čunek před knihovnou Narozeninové oslavy vsetínské knihovny Krájení narozeninového dortu
Zahájení narozeninových oslav a krájení dortu (návštěvníky vítá starosta Jiří Čunek)

Během celého dne byli v knihovně oceňováni věrní čtenáři a točilo se kolem štěstí. Do čítárny si přišli vypít kávu i klienti organizací Naděje a Elim. Oslavový den zakončil Večer pro přátele knihovny, na kterém byl představen nový sborník, novinová příloha a videoprůvodce knihovnou.

10 let na Dolním náměstí

Vsetínská knihovna nicméně pokračovala ve výročním a „oslavovém“ duchu i na podzim. Na konci září totiž uplynulo přesně 10 let od přestěhování knihovny do nových prostor na Dolním náměstí. K slavnostnímu zahájení provozu knihovny a turistického informačního centra v nově zrekonstruované budově na Dolním náměstí došlo v roce 2006; před tím knihovna sídlila na Svárově (a na mnoha dalších místech).

Zářijové datum bylo vhodné i z toho důvodu, že vsetínská knihovna mohla své oslavy spojit se zahájením Týdne knihoven – celorepublikové akce, která se každoročně koná první říjnový týden v knihovnách po celé ČR. Letošní Týden knihoven s podtitulem „Braňte knihu!“ byl proto zahájen právě ve Vsetíně.

"Na vsetínské Dolní náměstí se v pátek 30. září sjedou knihovnice z České republiky i ze Slovenska, aby společně s veřejností zahájili Týden knihoven a oslavili výročí přestěhování naší knihovny. Všechny srdečně zvu, protože program bude stát za to", uvedla k chystaným oslavám PhDr. Helena Gajdušková, ředitelka vsetínské knihovny. A jak se zdá, oslavy se skutečně povedly.

Happening pro knihovnu

Jak už jsme uvedli v krátké pozvánce, oslavy s podtitulem "Happening pro knihovnu – Knihovna žije" probíhaly především na zmiňovaném Dolním náměstí, kde ve 14:00 odstartovala talentová show Knihovny hledají talent, ve které se představili knihovníci a knihovnice ze všech koutů republiky. Výkony soutěžících hodnotila obávaná porota ve složení Zlata Houšková a Vít Richter (z NK ČR) a starosta Jiří Čunek.

Program oslav ale pokračoval do pozdních večerních hodin – od 20:00 zde zahrála lidově folková kapela Dareband a od 21:00 hodin došlo i na velkolepou videomappingovou projekci přímo na budově knihovny.

Kolem knihovny se také podařilo obtočit "řetěz přátelství" o délce 158 m, který od února tvořili čtenáři, návštěvníci a fanoušci knihovny, kteří postupně přidávali jednotlivé části a psali na něj své vzkazy knihovně.

Knihovny hledají talent Papírový řetěz přátelství Krájení narozeninového dortu
Zleva: Knihovny hledají talent, řetěz přátelství a večerní koncert kapely Dareband

Závěrem

Krátký přehled akcí a odkazů týkajících se letošních výročních oslav najdete i na webových stránkách knihovny. Vsetínské knihovně také dodatečně přejeme všechno nejlepší k 95. i k 10. narozeninám, a budeme se těšit na další zajímavé akce a budoucí výročí.

Hodnocení: 
Průměr: 5 (hlasů: 2)
JANOŠKOVÁ, Kateřina a RYLICH, Jan. Vsetínská knihovna oslavila 95. narozeniny a 10. rok na Dolním náměstí. Ikaros [online]. 2016, ročník 20, číslo 9 [cit. 2024-07-25]. urn:nbn:cz:ik-17846. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/17846

automaticky generované reklamy
registration login password