Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

V sedlčanské knihovně

Čas nutný k přečtení
4 minut
Již přečteno

V sedlčanské knihovně

0 comments
Autoři: 

O tom, se stránkami které knihovny seznámím čtenáře říjnového Ikara, jsem měl jasno již 8. září 2004, když do konference Knihovna přišel následující e-mail:

Mile kolegyne, vazeni kolegove,
na strankach sedlcanske knihovny http://www.knihovna-se.cz muzete videt fotografie ze slavnostniho krtu nasi historicky prvni graficke znacky.
Byla to velika slava, tak si troufam se s Vami o ni podelit!
Ze Sedlcan krasne zari preje Blanka Tauberova.

Se zájmem jsem proto zamířil na web sedlčanské knihovny a neprohlédl jsem si jen nové logo, ale i jednotlivé nabídky a mohu říci, že mne zaujaly.

Vysvětlení nového loga jsem na stránkách bohužel nenašel. Domnívám se, že trojice hlav zřejmě má připomínat, že sedlčanská knihovna vyvíjí nejen knihovnickou a informační činnost, ale i činnost komunitní. To ostatně potvrzovaly názvy některých podnabídek ve světle žlutém svislém pruhu v levé části stránek. Vedle běžných názvů, jako je Knihovní řád, Online katalog či Provozní doba, se tu najdou i podnabídky Charitativní akce v MěK, Soutěž o záložku či Projekt Lukášek. Je zajímavé, že sedlčanští knihovníci jsou zatím jediní v České republice, kteří použili slovo "charitativní" v názvu podnabídky na knihovních stránkách. Obsah podnabídky je bohužel omezen na stručnou informaci, že v knihovně probíhá sbírka víček od plastových lahví. Ta má finančně podpořit Mateřské centrum Petrklíč. Nedozvíme se však, jak již dlouho sbírka běží, kolik víček se shromáždilo apod.

To podnabídka nazvaná Soutěž o záložku je informačně bohatší a docela mne překvapilo, kolik knihoven se do soutěže zapojilo a kolik záložek odevzdalo. V prvním i ve druhém kole jich nejvíce přišlo z prachatické knihovny, jejíž stránky to kupodivu nezmiňují. Hezkým nápadem bylo rovněž uspořádání putovní výstavy záložek a díky přehledným tabulkám se dá vyčíst, v které knihovně byly či budou záložky vystaveny. Nepříjemné je, že pro zobrazení výsledků 2. kola a harmonogramu výstav 3. kola musí mít návštěvník stránek nainstalovaný program Excel.

Nápaditost tvůrců záložek dokumentují obrázky. Je jen škoda, že u záložek z prvního kola soutěže chybí jména autorů. To knihovníci v Dolním Újezdě, kde soutěž rovněž proběhla, na tento detail nezapomněli!

Projekt Lukášek se zabývá mezilidskými vztahy v regionu. Cílem je léčba vztahů mezi lidmi metodou výtvarného umění na malém městě a název projektu připomíná, že svatý Lukáš je patronem ranhojičů, lékařů a malířů. Sedlčanské knihovně se podařilo do projektu zapojit 11 institucí z města a okolí (Ústav sociální péče ve Svatém Janu, domov důchodců či mateřskou školu). V rámci tohoto projektu např. děti ze ZŠ napsaly dopisy babičkám do domova důchodců a ty dětem zpátky odpověděly. Dopisy byly vystaveny v knihovně a byly velmi dojemné, jak referoval knihovnický časopis U nás.

Zmínka o babičkách mi připomněla akci "Internet za babku", která se letos konala v Rožnově pod Radhoštěm. Děti, které přivedly v březnu do této knihovny babičku a přihlásily ji do řad čtenářů, mohly celý březen surfovat po internetu v knihovně zdarma. (Zajímalo by mne, zda tuto diskriminaci nekritizovali rožnovští dědečkové. Ale možná jim v knihovně slíbili, že v rámci příštího Března - měsíce internetu bude zorganizována akce Internet za dědka :-)).

Pro knihovníky je velmi inspirativní nejen Projekt Lukášek, ale i další akce, s nimiž se lze seznámit v podnabídce Archiv akcí. Mně se hodně líbila výstava Budoucí slavní, která měla dodat odvahu žákům základních škol usilujících o přijetí na střední školu. Své práce na ní vystavovali ti, co již při přijímacích zkouškách uspěli.

Akce ve výše uvedené podnabídce jsou řazeny podle roku konání a začínají fotografiemi ze slavnostního otevření knihovny 31. května 2001. Následují informace a fotografie z Týdne knihoven a z vánoční výstavy v roce 2001. Archiv za další léta je již bohatší: rok 2002 je dokumentován 14 akcemi, rok 2003 dokonce 17 akcemi a letošní rok zatím 14 akcemi. Je jen škoda, že většina fotografií je bez popisků.

Z prohlídky ostatních podnabídek jsem si již tolik poznatků neodnesl. Snad bych jen upozornil na složitý ceník knihovny v podnabídce Knihovní řád. Za zhotovení fotokopie formátu A4 totiž účtují sedlčanští knihovníci od 1,50 Kč, přes 1,70 Kč, do 2,60 Kč podle toho, zda je to fotokopie z knihy a zda obsahuje fotografie. V době, kdy už neplatí desetníky a dvacetníky, mi připadá tento způsob účtování dost komplikovaný.

V souhrnu lze říci, že stránky sedlčanské knihovny jsou sice informačně hodnotné, ale jejich grafické provedení by se dalo vylepšit. V podnabídce Zajímavé odkazy je navíc chybná adresa Českých stránek pro neslyšící a nedoslýchavé a Portálu veřejné správy. Text výroční zprávy za rok 2003 by si již zasloužil, aby byl zpřístupněn, když byly vystaveny zprávy za léta 2001 a 2002. Ty jsou velmi podrobné a je jen škoda, že ke čtení vyžadují Word 2000 a že nejsou uloženy ve formátu rtf.

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
BROŽEK, Aleš. V sedlčanské knihovně. Ikaros [online]. 2004, ročník 8, číslo 10 [cit. 2022-12-01]. urn:nbn:cz:ik-11703. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/11703

automaticky generované reklamy
registration login password