V sedlčanské knihovně
O tom, se stránkami které knihovny seznámím čtenáře říjnového Ikara, jsem měl jasno již 8. září 2004, když do konference Knihovna [4] přišel následující e-mail:
Mile kolegyne, vazeni kolegove,
na strankach sedlcanske knihovny http://www.knihovna-se.cz [5] muzete videt fotografie ze slavnostniho krtu nasi historicky prvni graficke znacky.
Byla to velika slava, tak si troufam se s Vami o ni podelit!
Ze Sedlcan krasne zari preje Blanka Tauberova.
Se zájmem jsem proto zamířil na web sedlčanské knihovny [5] a neprohlédl jsem si jen nové logo, ale i jednotlivé nabídky a mohu říci, že mne zaujaly.
Vysvětlení nového loga jsem na stránkách bohužel nenašel. Domnívám se, že trojice hlav zřejmě má připomínat, že sedlčanská knihovna vyvíjí nejen knihovnickou a informační činnost, ale i činnost komunitní. To ostatně potvrzovaly názvy některých podnabídek ve světle žlutém svislém pruhu v levé části stránek. Vedle běžných názvů, jako je Knihovní řád, Online katalog či Provozní doba, se tu najdou i podnabídky Charitativní akce v MěK, Soutěž o záložku či Projekt Lukášek. Je zajímavé, že sedlčanští knihovníci jsou zatím jediní v České republice, kteří použili slovo "charitativní" v názvu podnabídky na knihovních stránkách. Obsah podnabídky je bohužel omezen na stručnou informaci, že v knihovně probíhá sbírka víček od plastových lahví. Ta má finančně podpořit Mateřské centrum Petrklíč [6]. Nedozvíme se však, jak již dlouho sbírka běží, kolik víček se shromáždilo apod.
To podnabídka nazvaná Soutěž o záložku je informačně bohatší a docela mne překvapilo, kolik knihoven se do soutěže zapojilo a kolik záložek odevzdalo. V prvním i ve druhém kole jich nejvíce přišlo z prachatické knihovny [7], jejíž stránky to kupodivu nezmiňují. Hezkým nápadem bylo rovněž uspořádání putovní výstavy záložek a díky přehledným tabulkám se dá vyčíst, v které knihovně byly či budou záložky vystaveny. Nepříjemné je, že pro zobrazení výsledků 2. kola a harmonogramu výstav 3. kola musí mít návštěvník stránek nainstalovaný program Excel.
Nápaditost tvůrců záložek dokumentují obrázky. Je jen škoda, že u záložek z prvního kola soutěže chybí jména autorů. To knihovníci v Dolním Újezdě [8], kde soutěž rovněž proběhla, na tento detail nezapomněli!
Projekt Lukášek se zabývá mezilidskými vztahy v regionu. Cílem je léčba vztahů mezi lidmi metodou výtvarného umění na malém městě a název projektu připomíná, že svatý Lukáš je patronem ranhojičů, lékařů a malířů. Sedlčanské knihovně se podařilo do projektu zapojit 11 institucí z města a okolí (Ústav sociální péče ve Svatém Janu, domov důchodců či mateřskou školu). V rámci tohoto projektu např. děti ze ZŠ napsaly dopisy babičkám do domova důchodců a ty dětem zpátky odpověděly. Dopisy byly vystaveny v knihovně a byly velmi dojemné, jak referoval [9] knihovnický časopis U nás.
Zmínka o babičkách mi připomněla akci "Internet za babku", která se letos konala v Rožnově pod Radhoštěm. Děti, které přivedly v březnu do této knihovny babičku a přihlásily ji do řad čtenářů [10], mohly celý březen surfovat po internetu v knihovně zdarma. (Zajímalo by mne, zda tuto diskriminaci nekritizovali rožnovští dědečkové. Ale možná jim v knihovně slíbili, že v rámci příštího Března - měsíce internetu bude zorganizována akce Internet za dědka :-)).
Pro knihovníky je velmi inspirativní nejen Projekt Lukášek, ale i další akce, s nimiž se lze seznámit v podnabídce Archiv akcí. Mně se hodně líbila výstava Budoucí slavní, která měla dodat odvahu žákům základních škol usilujících o přijetí na střední školu. Své práce na ní vystavovali ti, co již při přijímacích zkouškách uspěli.
Akce ve výše uvedené podnabídce jsou řazeny podle roku konání a začínají fotografiemi ze slavnostního otevření knihovny 31. května 2001. Následují informace a fotografie z Týdne knihoven a z vánoční výstavy v roce 2001. Archiv za další léta je již bohatší: rok 2002 je dokumentován 14 akcemi, rok 2003 dokonce 17 akcemi a letošní rok zatím 14 akcemi. Je jen škoda, že většina fotografií je bez popisků.
Z prohlídky ostatních podnabídek jsem si již tolik poznatků neodnesl. Snad bych jen upozornil na složitý ceník knihovny v podnabídce Knihovní řád. Za zhotovení fotokopie formátu A4 totiž účtují sedlčanští knihovníci od 1,50 Kč, přes 1,70 Kč, do 2,60 Kč podle toho, zda je to fotokopie z knihy a zda obsahuje fotografie. V době, kdy už neplatí desetníky a dvacetníky, mi připadá tento způsob účtování dost komplikovaný.
V souhrnu lze říci, že stránky sedlčanské knihovny jsou sice informačně hodnotné, ale jejich grafické provedení by se dalo vylepšit. V podnabídce Zajímavé odkazy je navíc chybná adresa Českých stránek pro neslyšící a nedoslýchavé [11] a Portálu veřejné správy [12]. Text výroční zprávy za rok 2003 by si již zasloužil, aby byl zpřístupněn, když byly vystaveny zprávy za léta 2001 a 2002. Ty jsou velmi podrobné a je jen škoda, že ke čtení vyžadují Word 2000 a že nejsou uloženy ve formátu rtf.