Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Rosetta – nástroj pro dlouhodobé uložení digitálních objektů (Eliška Pavlásková)

Čas nutný k přečtení
1 minuty
Již přečteno

Rosetta – nástroj pro dlouhodobé uložení digitálních objektů (Eliška Pavlásková)

0 comments
Autoři: 

Rosetta je komerčním nástrojem pro dlouhodobé uchování digitálního kulturního dědictví. Mezi hlavní funkce patří sběr, správa a archivace digitálních sbírek. Jak upozornila Eliška Pavlásková ze společnosti Multidata, Rosetta nezapomíná ani na dlouhodobou ochranu souborů i obsahu.

Eliška Pavlásková představuje nástroj Rosetta

Eliška Pavlásková představuje nástroj Rosetta

Rosetta stojí na teoretických základech modelů PREMIS a OAIS. Datový model PREMIS definuje tzv. intelektuální entitu jako smysluplnou jednotku z pohledu uživatele a správy úložiště a zároveň mluví o reprezentaci pro archivaci a reprezentaci pro zobrazení. Model OAIS se stal normou ISO pro digitalizaci.

Digitální sbírky tvoří digitální objekty, kterými nejsou myšleny pouze samotné dokumenty, ale i informace o nich, tzv. metadata. Rosetta je poměrně zajímavý nástroj a ve světě jej už některé instituce používají - např. ETH Zurich nebo National library of New Zealand.

(vk)

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
IKAROS, redakce. Rosetta – nástroj pro dlouhodobé uložení digitálních objektů (Eliška Pavlásková). Ikaros [online]. 2012, ročník 16, číslo 5/2 [cit. 2024-06-18]. urn:nbn:cz:ik-13915. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/13915

automaticky generované reklamy