Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Rok 2016: volby v USA, umírající osobnosti, falešné zprávy, ale i úspěchy a nové příležitosti

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Rok 2016: volby v USA, umírající osobnosti, falešné zprávy, ale i úspěchy a nové příležitosti

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

konec roku se nezadržitelně blíží, a když se člověk ohlédne za uplynulými měsíci, a zejména pak na "černou kroniku", nezbývá, než se na konec tohoto roku těšit o něco více, než obvykle. Opustil nás legendární David Bowie, Prince či Leonard Cohen, "profesor Snape" Alan Rickman, "Willy Wonka" Gene Wilder, boxerská legenda Muhammad Ali, spisovatel Umberto Eco či profesor Marvin Minsky – a v krátce po Vánocích i zpěvák George Michael, Alexandrovci či "princezna Leia" Carrie Fisher. A další desítky a desítky známých osobností (a miliony neznámých).

Také řada světových událostí nebyla letos zrovna příjemná; ať už se jedná o stále nekončící válku v Sýrii a pokračující migrační krizi, virus Zika, politickou krizi v Evropě završenou Brexitem či pravděpodobně nejvyhrocenější prezidentské volby v novodobé historii USA. Internet zasáhlo několik velkých útoků DDoS i hackerů a i Olympijské hry poznamenaly diskuse o dopingu, vymyšlené přepadení a další nepříjemnosti.

U nás se zase řešily dotace, krajské volby, státní vyznamenání či zavedení EET, sociální média zasáhla exploze "fake-news" (neboli virálně šířených nepravdivých zpráv) a jako téměř každou chvíli o sobě i kolem svátků dali vědět teroristé útokem na vánoční trhy v Berlíně. A jakkoliv je jasné, že "rok 2016" za nic z toho nemůže, řada lidí už počítá dny, kdy tento rok skončí, aby mohli otočit příslovečný list a začít s neméně příslovečným čistým štítem.

Tak či tak by ale byla škoda věnovat se jen problémům a negativům; rok 2016 přinesl také mnoho dobrého a zajímavého. NASA po pětileté cestě vesmírem úspěšně navedla sondu Juno na orbit Jupiteru, aplikace Pokémon Go vyhnala děti a mládež na čerstvý vzduch, populace tygrů a pand v přírodě začaly po mnoha letech poklesu stoupat, začala se rýsovat nová mezinárodní spolupráce v boji proti klimatickým změnám, lékařská věda zaznamenala řadu významných objevů (ohledně HIV, ALS i Eboly), Elon Musk opět výrazně zpopularizoval solární energii (nová Tesla Model 3 & solární střechy) a představil plány letu na Mars a mnoho dalšího.

Co se týče Ikara žádné zásadní (pozitivní či negativní) změny uplynulý rok nepřinesl; snad až na dlouhotrvající boj s uzávěrkami a občasný skluz ve vydání či rozeslání oznámení. Jinak je ale vše víceméně při starém – což je v kontextu letošního roku možná i úspěch.

Největší aktuální novinkou je ale samozřejmě nové číslo. Těšit se můžete například na ohlédnutí za konferencí Archivy, knihovny, muzea v digitálním světě 2016, zprávu z kurzu mezikulturních kompetencí v Kozojedech u Prahy, či na akce a aktivity, které přinesl letošní Open Access Week.

Krom toho se (po mnoha měsících čekání) konečně podíváme na letošní ročník konference New Media Inspiration, přiblížíme si obraz knihoven a knihovníků v literatuře, připomeneme si vítěze ankety Křišťálová Lupa a chybět nebude ani další díl vzpomínkové série Informační systémy a služby v Čechách doc. Rudolfa Vlasáka.

Příjemné prosincové (a klidně i novoroční) čtení,

Jan Rylich & redakce

Hodnocení: 
Průměr: 5 (hlasů: 2)
RYLICH, Jan. Rok 2016: volby v USA, umírající osobnosti, falešné zprávy, ale i úspěchy a nové příležitosti. Ikaros [online]. 2016, ročník 20, číslo 12 [cit. 2024-07-25]. urn:nbn:cz:ik-17927. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/17927

automaticky generované reklamy
registration login password