Povodně, krize, novinky a budoucnost elektronických knih
Vážení čtenáři,
poslední měsíc byl plný dramatických událostí – od rozsáhlých povodní po celé republice až po současnou vládní krizi. Internet také nedávno zachvátila menší panika z údajného sledovacího systému PRISM, společnost Apple na nedávné konferenci WWDC představila nový a poměrně kontroverzní systém iOS7, a v Los Angeles proběhl významný herní veletrh E3, kde byly představeny i konzole nové generace.
Každá z těchto zpráv způsobila v médiích i na internetu velké pozdvižení a bouřlivé diskuse, a je velmi pravděpodobné, že se většině z nich budeme v dalších číslech ještě podrobněji věnovat. Politice se raději diplomaticky vyhneme, ale na povodně se podíváme hned v tomto čísle. Kolegyně z Národní knihovny si pro nás totiž připravila velmi zajímavý článek mapující průběh povodní v Klementinu [4].
Nezapomněli jsme ani na nedávnou konferenci INFORUM, které se věnuje jednak krátké ohlédnutí za konferencí [5] a jednak také článek zaměřený na pondělní workshop na téma budoucnosti elektronických knih [6]. A když už jsme u reportáží, chybět nebude ani článek o veletrhu Svět knihy 2013 [7] nebo dvě exkurze: do Knihovny a videotéky FAMU [8] a po stopách studentů ÚISK [9].
Dále se podíváme na impaktované časopisy v medicínské etice [10], představíme si slovenský překlad etického kodexu IFLA pro knihovníky a informační pracovníky [11], přiblížíme si život a díl Thomase A. Sebeoka [12] či článek věnovaný akademickému psaní [13]. Podíváme se také na metody testování použitelnosti projektu Paměť Slovenska [14], přinášíme druhý díl článku o gamifikaci [15] a naopak první díl z bakalářské práce o životě a díle profesora Jiřího Cejpka [16].
Tak tedy příjemné a pokud možno klidné čtení,
Jan Rylich & redakce