Novinky, ikonky a poděkování
Vážení čtenáři,
18. ročník odborné konference INFORUM [4] je zdárně za námi a speciální konferenční číslo [5] tak může vystřídat aktuální číslo červnové. Ještě před tím bych ale rád poděkoval jednak kolegům, kteří se do náročného on-line zpravodajství zapojili – jmenovitě Pavlu Farkasovi, Kateřině Hronové a Věře Khásové – a zároveň také všem čtenářům, kteří s námi konferenci sledovali a posílali zpětnou vazbu.
Poděkování (tentokrát již bez návaznosti na konferenci) si zaslouží také uživatel VoYtHAs [6], polský grafik a jeden z mnoha skvělých umělců na kreativní síti DeviantArt [7]. Díky jeho tvorbě jsme totiž mohli inovovat náš "boxík" sociálních sítí v levé části stránek, a namísto původního chaosu nesourodých odkazů připravit novou sérii čtyř ikonek: [8]Facebook [8], [9]Twitter [10], [11]Google+ [12] a [13]RSS Feed [13]. Děkujeme samozřejmě také všem současným i budoucím fanouškům, kteří nás na sociálních sítích čtou, sledují, sdílí, "lajkují", "pluskují" atd. :)
Pojďme se už ale konečně podívat do obsahu aktuálního čísla. Již v březnovém čísle jsme vám představili zajímavou publikaci Osobní knihovna Karla Čapka [14], a ještě u ní chvíli zůstaneme. Máme pro vás totiž jednak recenzi této knihy [15], a zároveň i širší pohled na celý projekt zpřístupňování osobních knihoven [16], v jehož rámci zmiňovaná publikace vyšla.
Pozornost si zaslouží také trojice odborných článků hodnocení publikační činnosti na slovenských vysokých školách [17], kategorizace kritérií pro benchmarking webových stránek [18] a analýza impaktovaných periodik v oboru psychologie [19], stejně jako recenze knihy Literární mystifikace [20] či vzpomínka na uměleckého knihaře a restaurátora Jana Bohuslava Sobotu [21], který zemřel na začátku května ve věku 73 let.
Chybět ale nebudou ani tradiční zprávy a reportáže. Vypravíme se na Svět knihy 2012 [22], ohlédneme se za deseti lety Krajské knihovny Karlovy Vary [23], podíváme se na mobilní městskou laboratoř [24] a představíme si pozoruhodnou knihovnu přímo na letišti [25] v nizozemském Amsterodamu. Probereme také některé aktuální otázky spojované s internetem [26], přiblížíme si obsah diskuse o projektu Europeana [27] a setkání uživatelů DSpace [28] a podíváme se na nejnovější projekty studentů nových médií [29].
Příjemné čtení,
Jan Rylich & redakce