Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Ve znojemské knihovně

Čas nutný k přečtení
4 minut
Již přečteno

Ve znojemské knihovně

0 comments
Autoři: 

Když jsem v létě chystal přednášku o mapkách na webech českých knihoven pro konferenci v Seči, zavítal jsem se i na stránky Městské knihovny ve Znojmě. Potěšilo mne, že na nich přibyla nejen mapka okolí, ale že byly i nově upraveny. Pro listopadový sloupek Ikara jsem si proto tyto stránky prohlédl důkladněji.

Na první pohled mne zaujalo méně tradičně řešené záhlaví stránek, kterému vévodí panoramatická fotografie tohoto moravského města. Napravo od ní je fotografie knihovní budovy a nalevo logo knihovny, ve kterém jsem v první chvíli četl zkratku ISMO. Tu používá Komise pro informační systémy Svazu měst a obcí. Je ale pravda, že logo Svazu je odlišné a že autor knihovního loga mne může obvinit z příliš velké fantazie. Ne každý asi totiž vidí v kresbě rozevřené knihy písmeno M a v kresbě cédéčka písmeno O.

Na hlavní stránce se mi líbilo, že jsem se dozvěděl nejen kdo má toho dne svátek, ale i kolik je hodin. Před nedávnem se mi totiž rozbil řemínek u hodinek, a hodinky proto nosím po kapsách. Potřebuji-li zjistit přesný čas, chvíli mi to trvá, než hodinky vylovím, takže pohled na ubíhající čas po sekundách pod logem na stránkách znojemské knihovny mne zbavil potřeby šmátrat po kapsách. Ani mi tolik nevadilo, že údaj o čase je přebírán z počítače, na kterém jsem pracoval, a že se lišil od údaje na webu přesného času o pět minut.

Hlavní stránka je rozdělena na tři sloupečky. Levý obsahuje dvanáct nabídek, z nichž čtyři se člení do podnabídek a jedna nabídka (Služby) má dokonce i podpodnabídku. V pravém sloupečku najdeme seznamy některých fondů, přičemž seznam CD-ROM ve studovně je prakticky zbrusu nový (z 24. září 2004), zatímco seznam zvukových CD je již dva roky starý. To ale nevadí, protože knihovna ukládá údaje do systému LANius, takže si čtenář může najít novinky v bázi AV-média.

Prostřední sloupeček dokládá, že se se stránkami pracuje často. Obsahuje názvy deseti posledních zpráv, přičemž jen za říjen jich přibylo sedm, včetně zprávy o výsledku ankety Moje kniha. Na rozdíl od některých knihoven, které tak často stránky neaktualizují a stále ještě vybízejí k hlasování, se návštěvník znojemských stránek dozví, že akce již skončila a že nejoblíbenější knihou je Harry Potter.

Další zprávičky mne informovaly, že i letos se ve znojemské knihovně navazovaly provázky (bohužel nedokumentováno žádnou fotografií) a že se v knihovně četlo z knih v rámci Velkého říjnového společného čtení. Tato akce je sice bohatě dokumentována 20 snímky ve Fotogalerii, ale bez popisků. A tak se mi podařilo na fotografiích poznat jen sympatickou paní ředitelku knihovny. Nestálo by za to doplnit popisky ze čtení podobným způsobem jako to udělali ústečtí knihovníci?

Z nabídek mne nejvíce zaujalo Kalendárium. Znojemští knihovníci je sestavují velmi pečlivě a zaměřují se na regionální osobnosti, takže se tu najdou méně známé údaje o jejich životě a díle. Škoda jen, že chybí podobenky zmiňovaných osobností. Chápu, že sehnat fotografii není vždy snadné, ale možná by jim poradili chrudimští knihovníci, kteří na svých stránkách mají fotografii vždy alespoň jedné osobnosti daného měsíce.

Ostatní nabídky obsahují běžně vystavované údaje na stránkách českých knihoven. V ceníku mne zaujalo, že děti do 15 let platí méně než studenti či důchodci. Je to ale pochopitelné, protože bychom měli usilovat, aby především tato skupina využívala služeb knihoven. Znojemští vyžadují 25 Kč, což je však o 5 korun více než v litoměřické knihovně, kde děti platí dokonce jen desetinu částky stanovené pro mládež!

Poslední nabídka je nazvaná Napište nám, avšak kupodivu vybízí pouze ke komentování webových stránek. To Knihovna společenských věd T. G. Masaryka v Jinonicích vyzývá ve stejnojmenné nabídce ke sdělení "připomínek k provozu knihovny či cokoliv jiného". Českolipští navíc tuto nabídku ošetřili tak, že lze psát anonymně a není nutné uvádět e-mailovou adresu. Kontextová nápověda obdobné nabídky na stránkách příbramské knihovny vysvětluje: "Zajímá nás, co byste na službách knihovny zlepšili, jaké máte výhrady a podněty. Dejte nám vědět!".

Protože čtenář internetových stránek je tvor zvědavý, hodí se tyto výhrady a podněty zveřejňovat. Mnohé jsou přitom dost originální, jak se dočteme v Návštěvní knize Krajské vědecké knihovny v Liberci.

Celkově se mi stránky znojemské knihovny líbily. Je to knihovna, kde se toho hodně děje a kde se k informování příkladně využívá internet. Přesvědčila mne o tom nejen již zmiňovaná nabídka Fotogalerie, ale především nabídka Archiv se třiceti příspěvky. Kdybych bydlel ve Znojmě, určitě bych si stránky znojemské knihovny uložil mezi oblíbené. Ostatně podobně jako na stránkách klatovské knihovny k tomu vybízí nabídka umístěná v záhlaví pod fotografií budovy znojemské knihovny.

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
BROŽEK, Aleš. Ve znojemské knihovně. Ikaros [online]. 2004, ročník 8, číslo 11 [cit. 2024-12-26]. urn:nbn:cz:ik-11725. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/11725

automaticky generované reklamy