Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Několik rad českým návštěvníkům knihovny v Iráklionu

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Několik rad českým návštěvníkům knihovny v Iráklionu

0 comments
Autoři: 

Ti, kteří čtou pravidelně měsíčník Čtenář, si možná všimli článků o zahraničních knihovnách, podepsaných mým jménem. Zásluhu na nich má i má rodina. Již řadu let totiž neprotestuje proti nepsané dohodě, že dovolenou s nimi strávím u moře, jen pokud ji spojím s návštěvou jedné či více knihoven.

Když jsme se letos dopravili na krétskou pláž a zjistili jsme, že do hlavního města tohoto řeckého ostrova jezdí pravidelná autobusová linka, bylo rozhodnuto i o odborném knihovnickém programu. Poslední den pobytu mne do knihovny v Iráklionu doprovodily manželka i starší dcera a postaraly se o další materiál pro Čtenáře. Než bude zveřejněn, shromáždil jsem několik rad pro ty, kteří se chystají na Krétu letos v září či říjnu, kdy se tam stále ještě můžete hodně opálit.

Do knihovny se můžete vypravit již brzy ráno, kdy slunce ještě tolik nepálí. Je otevřena každý den již od 8 hodin. Pokud jste někdy před tím navštívili světoznámé Archeologické muzeum, které díky své sbírce minojských pokladů zastiňuje i Národní muzeum v Aténách, nebudete se muset ptát nikoho na cestu. Stačí, abyste u muzea vyhledali rušnou ulici Dedalou a prošli jí k náměstí Venizelou. Spolu s vámi půjdou davy turistů, kteří si chtějí na náměstí prohlédnout fontánu podpíranou čtyřmi kamennými lvy a ochutnat zde místní specialitu - pudinkem plněné těstoviny. Vy však na náměstí zahnete doleva ke žlutě zbarvené budově stojící v řadové zástavbě a vstoupíte dovnitř. Pokud nemluvíte plynule řecky, zabočte v 1. patře do půjčovny pro dospělé a vyhledejte její vedoucí paní Marii Vardavu. Umí dobře anglicky a ochotně vás provede celou knihovnou. Cestou se dozvíte, že knihovna vznikla v roce 1908, kdy jí řadu knih věnoval Řek Dimitrios Vikelas. Tento uznávaný básník, jehož knihy vyšly i v češtině, se zasloužil o obnovení Olympijských her. Byl též prvním prezidentem Mezinárodního olympijského výboru a knihovna nese po něm už řadu let jméno. Až se paní Vardava zmíní s pýchou v hlase, že zde pečují o osobní knihovnu Giorgose Seferise, zeptejte se jí, zda mluví o nositeli Nobelovy ceny za literaturu za rok 1963. Určitě jí uděláte radost, že tak dobře znáte řecké reálie.

Možná že vás zavede do druhého patra za ředitelem knihovny Savasem Dimitriosem. Ten má na rozdíl ode mne stále ještě hustou kštici vlasů. Cestou se nezapomeňte zastavit v oddělení multimedií, které se spíše podobá pracovnám našich automatizátorů díky množství rozebraných technických přístrojů a nepořádku, a v dětském oddělení. U východu z budovy si všimněte vitríny s vystavenými čísly sborníku PALIMPSISTON, který knihovna vydává. A pokud se na Krétu nedostanete nebo vám nezbude na knihovnu čas, nezoufejte. Podrobnější zprávu o knihovně v Iráklionu napíši opět do Čtenáře.

Klíčová slova: 
Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
BROŽEK, Aleš. Několik rad českým návštěvníkům knihovny v Iráklionu. Ikaros [online]. 2002, ročník 6, číslo 9 [cit. 2024-02-24]. urn:nbn:cz:ik-11002. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/11002

automaticky generované reklamy
registration login password