Několik rad českým návštěvníkům knihovny v Iráklionu
Ti, kteří čtou pravidelně měsíčník Čtenář [4], si možná všimli článků o zahraničních knihovnách, podepsaných mým jménem. Zásluhu na nich má i má rodina. Již řadu let totiž neprotestuje proti nepsané dohodě, že dovolenou s nimi strávím u moře, jen pokud ji spojím s návštěvou jedné či více knihoven.
Když jsme se letos dopravili na krétskou pláž a zjistili jsme, že do hlavního města tohoto řeckého ostrova jezdí pravidelná autobusová linka, bylo rozhodnuto i o odborném knihovnickém programu. Poslední den pobytu mne do knihovny v Iráklionu doprovodily manželka i starší dcera a postaraly se o další materiál pro Čtenáře. Než bude zveřejněn, shromáždil jsem několik rad pro ty, kteří se chystají na Krétu letos v září či říjnu, kdy se tam stále ještě můžete hodně opálit.
Do knihovny se můžete vypravit již brzy ráno, kdy slunce ještě tolik nepálí. Je otevřena každý den již od 8 hodin. Pokud jste někdy před tím navštívili světoznámé Archeologické muzeum [5], které díky své sbírce minojských pokladů zastiňuje i Národní muzeum v Aténách, nebudete se muset ptát nikoho na cestu. Stačí, abyste u muzea vyhledali rušnou ulici Dedalou a prošli jí k náměstí Venizelou. Spolu s vámi půjdou davy turistů, kteří si chtějí na náměstí prohlédnout fontánu podpíranou čtyřmi kamennými lvy a ochutnat zde místní specialitu - pudinkem plněné těstoviny. Vy však na náměstí zahnete doleva ke žlutě zbarvené budově [6] stojící v řadové zástavbě a vstoupíte dovnitř. Pokud nemluvíte plynule řecky, zabočte v 1. patře do půjčovny pro dospělé a vyhledejte její vedoucí paní [7]Marii Vardavu. Umí dobře anglicky a ochotně vás provede celou knihovnou. Cestou se dozvíte, že knihovna vznikla v roce 1908, kdy jí řadu knih věnoval Řek Dimitrios Vikelas [8]. Tento uznávaný básník, jehož knihy vyšly i v češtině [9], se zasloužil o obnovení Olympijských her [10]. Byl též prvním prezidentem Mezinárodního olympijského výboru [11] a knihovna nese po něm už řadu let jméno. Až se paní Vardava zmíní s pýchou v hlase, že zde pečují o osobní knihovnu Giorgose Seferise [12], zeptejte se jí, zda mluví o nositeli Nobelovy ceny za literaturu [13] za rok 1963. Určitě jí uděláte radost, že tak dobře znáte řecké reálie.
Možná že vás zavede [14] do druhého patra za ředitelem knihovny Savasem Dimitriosem. Ten má na rozdíl ode mne stále ještě hustou kštici vlasů. Cestou se nezapomeňte zastavit v oddělení multimedií, které se spíše podobá pracovnám našich automatizátorů díky množství rozebraných technických přístrojů a nepořádku, a v dětském oddělení [15]. U východu z budovy [16] si všimněte vitríny s vystavenými čísly sborníku PALIMPSISTON, který knihovna vydává. A pokud se na Krétu nedostanete nebo vám nezbude na knihovnu čas, nezoufejte. Podrobnější zprávu o knihovně v Iráklionu napíši opět do Čtenáře.