Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Naposledy o soutěži o Cybermiss

Čas nutný k přečtení
4 minut
Již přečteno

Naposledy o soutěži o Cybermiss

0 comments
Leporelo z dopisů, které došly jako reakce na předchozí články

Tentokrát již opravdu naposledy je kyberfeministické okénko věnováno soutěži Miss Internet. Vzhledem k tomu, že předchozí dvě okénka jsem věnovala kritice zmíněného internetovského počinu, zaznamenala moje elektronická poštovní schránka nebývalý nárůst reakcí zainteresovaných osob. Přestože jsem již mnohé z reakcí čtenářů (-řek) publikovala v minulém čísle Ikara, stále ještě dostávám nové a nové dopisy, z nichž některé, myslím, stojí za to zveřejnit. Chtěla bych totiž, aby slovo dostali všichni ti, které Miss Internet zajímá: ať již se k ní staví kriticky, nebo ji obhajují. Pečlivě jsem tedy odpověděla na všechny vzkazy, které jsem obdržela na toto téma, a také jsem požádala organizátora celé soutěže, aby se ke kritice a následné diskusi vyjádřil. Do uzávěrky čísla jsem však nedostala ani svolení k otištění jeho dopisu ani žádný příspěvek. Škoda.

Ráda bych, aby kritika Miss Internet a diskuze měly nějaké praktické vyústění. V některých z dopisů, jejichž úryvky následují, se totiž objevuje výzva k diskusi nad pravidly a organizaci soutěže. Jako novinářka jsem věc "pošťourala", nejsem však tou osobou, která by měla případné změny iniciovat. To plně záleží na soutěžících, organizátorech, sponzorech a dalších zúčastněných. Proto se připojuji a plně souhlasím s výzvami níže uvedenými, jenom prosím o změnu adresáta: další příspěvky do diskuze na téma Miss Internet prosím zasílejte do diskusní skupiny, tuším, že její adresa je miss@prfdec.natur.cuni.cz, případně se do ní přihlásíte prostřednictvím WWW stránek soutěže.

Petra Jedličková

P.S.: Následují úryvky dopisů, které mi bylo líto nezveřejnit. Někdy, když odpovídám na e-dopis, používám komentáře mezi řádky. I zde jsem volila stejnou metodu.

z dopisu Heleny Bernátkové:

"...Miss Internet je soutezi divek, ktere maji svou vlastni stranku na internetu a to takovou jakou si samotne divky vytvorili, proto se vam z vaseho novinarskeho hlediska nelibila viditelna ne-profesionalita, ktera na strankach soutezicich je videt. Pro vetsinu divek neni hlavni pracovni naplni delanim stranek, je to konicek a snaha dokazat lidem a predevsim sama sobe ze tvorbu web stranek zvladne i zena, kterych je na internetu jako safranu. Jak se kazda divka na svych strankach prezentuje je jen jeji zalezitost, kolik toho na sebe prozradi o sobe, svem soukromi a take jake si uverejni fotografie, ktere ji budou reprezentovat ve soutezi Sympatie, ktera je vlastne hlasovani na Internetu..."

Bohužel některé prezentace vytvářely firmy. Cozpak muze jit o fair-play pristup, když jedny dívky mají stránky profesionálně vytvořené bez hnutí prstem, zatímco jiné si stránky dělají skutečně samy?

"...Myslim si, ze uz jen odvaha se prihlasit do souteze se svym dilem web stranky je uz dost velkym dilem pro divci sebevedomi, ze neco umi nebo maji talent a zverejnit je. Nesouhlasim s vasim uverejnenym nazorem ze cela soutez je pojata sexisticky, jak jste se vyjadrila."

Dobrým "komentářem" bude jistě níže uvedené tvrzení pana Picka, který dívčí sebevědomí nepozvedl ani trochu...

"Kdyz jsem si precetla vasi pozici v casopise Ikaros, jako zastupce za feministicke hnuti myslela jsem si, ze prave vy by jste mela byt prvni v podpore souteze a pozici zen v postaveni ve spolecnosti, aby se nerozsiroval zazity nazor ze zena za volant auta a na ted uz pomalu i na internet nepratri. Take se mne moc libilo ze jako spravna feministka mate uvedenou jako svou sekretarku muze. A pokud hledate dalsi temata pro vas feministicky koutek mne osobne by zajimala temata napr: Proc zeny nemaji v CR od zdravotnich pojistoven plne hrazenou antikoncepci, a proc stale na pracovnich pozicich maji neustale nizsi platy nez muzi. Myslim si ze takove otazky nas zeny nejvice pali a jsou take podstatou feministickeho hnuti a otazky proc jsou zeny povazovany za objekty slouzich jako reklama na cokoliv jsou otazky druhorade."

Myslím, ze Helena je snad první, kdo si našich "funkcí" v Ikarovi pořádně všiml. Jejich rozdělování bylo vedeno snahou ukázat, že "equal rights" jsou v praxi možné. K výzvě na konci dopisu bych se osobně strašně ráda vyjádřila, ale není to bohužel náplní Ikara. Velice ráda bych ale uvitala nazory ctenaru.

Z dopisu Eriky Čeřovské:

"...Nejvic by se mi libilo, kdyby se k tomu poradne a svepravne vyjadrily ucastnice Miss Internet - jestli "pouze takovouhle" soutez chteji nebo jestli by radeji soutezily ve Web designu, napadech, proste urovni stranek."

Z dopisu Marty Čertíkové:

"Takze me samozrejme hned zajimalo, jak vypadaji Vase www stranky - ocekavala jsem, ze najdu neco hezkeho a zajimaveho. Ale nasledovalo zklamani, protoze u Vaseho jmena v seznamu autoru jsem zadny http odkaz nenasla. Nestalo by za to jej tam uvest?"

Kovářova kobyla chodí … bez vlastních stránek, jistě. Stačí, že dělám pár firemních prezentací a občas něco kamarádům z čistého nadšenectví...

"A pak mam jeste dalsi navrh. Zverejnene clanky na tema Miss Internet jsou urcite uzitecne, protoze lecktera potencialni ucastnice aspon pozna vcas, ze si pod nazvem souteze predstavovala neco jineho. Ale mel by nasledovat jeste dalsi, konstruktivni krok: ve Vasich rukou se sbehly nitky odkazu na zajimave osobni stranky uzivatelek www - nemohla byste je nekde zverejnit? Anebo udelat jeste dalsi krok a zorganizovat soutez Miss Internet podle svych vlastnich predstav?"

Byla bych moc ráda, kdyby moje kritika vyvolala změny ve stávající soutěži, pokud je k tomu vůle na obou stranách. Nemám ambice na to "konkurovat" panu Fikáčkovi a až s kamarádkami zdárně dokončíme naši "čarodějnickou síť", jistě o ní dám vědět v Okénku.

A toto vzkazuje pan Picek:

"...Pokud máte pocit, že stránky zařazené do soutěže jsou slabé, mohou zde být dva důvody: 1. ženy, které umějí dělat HTML stránky se do soutěže nepřihlásily (což není vina pana Fikáčka ani této soutěže) 2. žádné ženy, které by uměly udělat lepší HTML stránku prostě nejsou Ostatně většině soutěžících s jejich stránkami pomáhají muži. Bez jejich pomoci by většina stránek jen stěží vznikla."

Bez komentáře...

Hodnocení: 
Průměr: 5 (hlasů: 2)
JEDLIČKOVÁ, Petra. Naposledy o soutěži o Cybermiss. Ikaros [online]. 1998, ročník 2, číslo 5 [cit. 2024-04-17]. urn:nbn:cz:ik-10210. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/10210

automaticky generované reklamy
registration login password