Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Mobilní aplikace k e-knihám a tipy k tabletům i čtečkám (Jiří Pavlík)

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Mobilní aplikace k e-knihám a tipy k tabletům i čtečkám (Jiří Pavlík)

0 comments
Autoři: 

Jiří Pavlík z Ústavu výpočetní techniky Univerzity Karlovy v Praze se ve své odpolední přednášce zabýval aplikacemi pro mobilní zařízení, díky nimž je možné přistupovat k elektronickým dokumentům. Zmínil také tablety, mobilní telefony i mobilní přístup do databází.

Řeč byla také o mobilních webových aplikacích či privátních knihovnách (kam paří například Skoobe, Boogue Reader, Safari Books Online, Music Jet, Deezer, Spotify, topfun, iTunes, Netflix...) a jejich specifických vlastnostech. Jiří Pavlík upozornil, že „veřejné knihovny dnes už musí počítat s virtuálními privátními knihovnami.“

Zajímavá přednáška Jiřího Pavlíka o mobilních aplikacích

Zajímavá přednáška Jiřího Pavlíka o mobilních aplikacích

Dále byla přiblížena praxe na Univerzitě Karlově, která pro výuku a výzkum zpřístupňuje přes 120 tisíc e-knih. Jedná se o kolekce Palmknihy, Projekt Gutenberg a další. Mobilní aplikace e-books nabízí v rámci článku fotogalerie, videa, a dokonce i dokonce test, který zkouší porozumění čtené látce. Samozřejmostí je synchronizace přečteného obsahu napříč platformami.

Pan Pavlík na závěr zmínil i několik tipů k tabletům. Vedoucí značkou na platformě Android je podle něj Samsung, avšak doporučil zvážit i populární Kindle Fire. Firma Prestigio by podle něj měla navíc během několika měsíců přijít s tabletem využívajícím i technologii elektronického inkoustu.

Řečník ve své přednášce představil širokou paletu hardwarových i softwarových prostředků pro přístup k elektronickým knihám. Na podnět z publika, že knihovny nemohou mít všechny druhy čteček a povědomí o všech programech, vysvětlil, že každá knihovna má svého cílového uživatele, a podle toho by měla mít své tipy na čtečky a tablety a vyčlenit ve svém portfoliu vytipované kolekce materiálů. „Samozřejmě není nutné mít úplně všechno.“.

Jiří Pavlík nicméně vyjádřil přesvědčení, že vzhledem k růstu prodeje chytrých telefonů a čteček je jasné, že obliba zařízení pro čtení elektronických titulů bude pokračovat. Je proto čím dál důležitější, aby byl personál knihovny schopný čtenáře poučit a nasměrovat.

(pfar)

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
IKAROS, redakce. Mobilní aplikace k e-knihám a tipy k tabletům i čtečkám (Jiří Pavlík). Ikaros [online]. 2012, ročník 16, číslo 5/2 [cit. 2024-07-24]. urn:nbn:cz:ik-13903. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/13903

automaticky generované reklamy