Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Knihovnický nášup v STK: průkazky zdarma a nová knihovna téměř pod střechou

Čas nutný k přečtení
1 minuty
Již přečteno

Knihovnický nášup v STK: průkazky zdarma a nová knihovna téměř pod střechou

0 comments

Týden knihoven v pražské Státní technické knihovně proběhl ve znamení již příznačné rozdvojenosti, která zde panuje: polovinu pozornosti všichni upírají ke snaze stále zlepšovat služby čtenářům (o čemž například svědčí zavedení on-line registrace nových čtenářů), ta neméně významná část směřuje ke stavbě nové Národní technické knihovny. Tyto dvě skutečnosti jasně definovaly letošní nabídku akcí.

Menu zahájilo nabídkou služeb zdarma. Obsahovalo možnost získat nový čtenářský průkaz STK na půl roku zdarma (včetně knižního dárku pro prvních 30 šťastlivců), bezplatně využívat poradenské a vyhledávací služby Referenčního střediska a také volný vstup a tedy i možnost bezplatného prezenčního studia časopisů z fondů knihovny ve Všeobecné studovně. Hlavním chodem byla dvě – jak jinak než bezplatná – školení o elektronických službách: Elektronické informační zdroje - portál STM a Elektronické doručování dokumentů. Tím ale STK zdaleka nepředvedla vše, co pro své stávající i budoucí klienty připravuje a nakonec si nechala to nejlepší.

Je dostatečně známou skutečností, že v areálu dejvických vysokých technických škol vyrůstá nejmodernější česká knihovna pro milión svazků technické literatury – Národní technická knihovna. V mediálním kolotoči okolo její „méně šťastné sestry“ poněkud zapadl fakt, že hrubá stavba NTK je téměř hotová – zbývá patro a půl. Možná i proto se pomyslnou třešničkou na dortu stalo setkání „Národní technická knihovna z pohledu knihovníka a architekta“, kde především kolegyně knihovnice a kolegové knihovníci mohli zjistit, na co vše se mohou v nové budově těšit, jak bude vypadat a jaké služby poskytovat.

Okamžik, kdy nová knihovna otevře své dveře – ať již virtuálně nebo skutečně – všem zájemcům, se opět přiblížil. Pokud byl letos v souvislosti s NTK nabízen pouze „jídelní lístek“, příští rok nahlédneme kuchaři pod ruce a v roce 2009 se budeme těšit na skutečnou knihovnickou baštu.

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
PROCHÁZKA, Pavel. Knihovnický nášup v STK: průkazky zdarma a nová knihovna téměř pod střechou. Ikaros [online]. 2007, ročník 11, číslo 11 [cit. 2023-12-09]. urn:nbn:cz:ik-12629. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/12629

automaticky generované reklamy
registration login password