Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Hrozba neomezeného kapitalismu

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Hrozba neomezeného kapitalismu

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

George Soros se ve svém článku nazvaném Hrozba neomezeného kapitalismu zamýšlí nad dnešním světem, který již není bipolárně rozdělen. Zamýšlí se nad tím, jaké důsledky má tato situace pro ekonomiku a společnost. Vyzývá ke změně pohledu na svět. Od pohledu "jsem pán tvorstva" k pohledu "jsem omylný" a podle toho je třeba se chovat.

S tím úzce souvisí pojem Otevřená společnost. Pokud si budu myslet, že jsem "pán tvorstva" a že jsem neomylný, budu pravděpodobně netolerantní a to není nic, co by otevřené společnosti svědčilo. Otevřená společnost je totiž založena na svobodné výměně názorů a vzájemném respektování jejich nositelů.

To hlavní, co mě zaujalo na jeho článku, je část, ve které se hovoří o "neviditelné ruce trhu". Tento princip byl u nás velmi populární. Říkám-li "byl", pak s ulehčením a s vírou, že už se k nám nikdy nevrátí (nebo alespoň ne ve stejné formě). Ona totiž může za většinu problémů, které jsou dnes v našem zdravotnictví. To jenom pro příklad.

Náš druh kapitalismu je právě druhem, kterého se Soros obává. Tomuto druhu se dá říkat "divoký východoevropský". Na názvu ani tak nezáleží. Podstatná je právě jeho divokost (někteří lidé to nazývají přílišnou liberálností). Náš kapitalismus (a jeho propagátoři) se tvářil, že "všemu rozumí, všude byl a všechno zná". V tom byla jeho největší chyba. Tím, že říkám byla vyjadřuji naději do budocna. V posledních týdnech dochází ke změnám ve vládní politice, k přijímání názorů opozice a menších koaličních stran.

Ono se to tak možná nejeví, ale po zveřejnění "balíčku" ekonomických opatření a po vyslechnutí reakcí předsedy ČSSD se mi zdá míra společenské na další postup větší než kdykoliv předtím. Pravda musíme odhlédnout od rétoriky, kterou Zeman používá, ale jinou pužívat nemůže. Celkem se zdá, že vláda už pochopila, že neomezený kapitalismus není to pravé. Proto nás snad čekají světlé zítřky ne snad ve smyslu méně práce více peněz, ale více práce více za ni, ale méně zlodějů, kteří kradou stovky milionů a plné kriminály těch, kteří je už stačili nakrást.

Nakonec upozorňuji, že v časopise Nová přítomnost vyšel článek, ve kterém se zámýšlí významné osobnosti nad článkem George Sorose.

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
HOUDEK, Aleš. Hrozba neomezeného kapitalismu. Ikaros [online]. 1997, ročník 1, číslo 2 [cit. 2024-04-23]. urn:nbn:cz:ik-10013. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/10013

automaticky generované reklamy
registration login password