Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CeBIT 98 na vlastní oči

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

CeBIT 98 na vlastní oči

0 comments
CeBIT - největší evropský veletrh výpočetní techniky, největší evropská událost obchodu s počítači, nezapomeňte se zaregistrovat pro účast na největším počítačovém veletrhu Evropy a podobné jiné titulky se objevovaly v odborných časopisech v papírové i elektronické podobě. Je to opravdu tak velká událost? Je CeBIT stále základním kamenem evropské výpočetní techniky? V jistém smyslu stále ano, ale čím dál více se z něho stává pravý veletrh - setkání obchodníků za účelem dohodnutí obchodu. Díky překotnému vývoji techniky a zvyšující se konkurenci jsou totiž přední firmy ať už z oblasti hardware nebo software nuceny uvádět své produkty v okamžiku jejich dokončení a nemohou čekat na termín konání veletrhu. Mohou je totiž snadno předstihnout konkurenti a v dnešní době může být každé zaváhání v dlouhodobém měřítku smrtelné. Co tedy bylo na CeBITu k vidění:

Stolní LCD obrazovky
Každý větší výrobce se jimi honosil, Panasonic dokonce představil LCD kino, ale na cenu se raději ani neptejte. LCD displeje jsou jistě budoucnost, ale pro současné koncové uživatele je to zatím stále ještě hodně vzdálená budoucnost, za cenu 15" LCD monitoru si bez problémů pořídíte značkový 21" klasický monitor. Zkrátka technologie tu už vyvinuta je, jen je potřeba natolik zlevnit výrobní proces, aby LCDčka mohla konkurovat klasickým monitorům.

Jednoduché připojení na Internet
Pokud máte malou kancelář s několika počítači s Windows 95, jeden modem, kterým se připojujete na Internet a chcete toto spojení sdílet se všemi počítači v kanceláři, je tu řešení. Místo pořízení síťového serveru, který je náročný na údržbu a správu, stačí připojit jednu krabičku na modem, do krabičky zasunout kabel počítačové sítě a je po starostech. Krabička slouží jako klasický router, nastavujete pouze pár základních parametrů jako IP adresa a podobně, a pak uz to běhá všechno samo. Pro malou kancelář, která používá Internet na stahování pošty a brouzdání po Internetu a stačí jí pouze modemové připojení, je to ideální řešení. Koncová cena téhle krabičky byla odhadována asi na 200 US$. Její chytřejší a dražší kolegové umí pracovat i jako poštovní nebo proxy servery, podle inteligence jsou také dražší. Docela mne překvapilo, že CeBIT byl již před více než měsícem, ale u nás tyhle hračičky nikdo nenabízí.

Tyto dva produkty byly asi nejzajímavější. Ještě bych krátce zmínil novinku v oblasti diskových polí - firma Infortrend (a jiné další) předvedla řadič diskového pole, pro disky podporující standard IDE, což je pro firmy hledající bezpečnost za příznivou cenu jistě lákavá nabídka. V oblasti software se příliš nového nedělo, obvyklí giganti (Microsoft, Novell, Corel, a jiní) většinou předváděli jen své stávající produkty a nabízeli k nim nové služby. CeBITu jistě z hlediska odbornosti prospělo rozdělení veletrhu na dvě části - CeBIT Home (obdoba Invexového Come in Future), veletrh multimédií a počítačových her a produktů určených pro domácnosti a původní CeBIT, který je více zaměřen na oblast obchodu a "seriózní" aplikace výpočetní techniky.

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
KOPÁČEK, Jiří. CeBIT 98 na vlastní oči. Ikaros [online]. 1998, ročník 2, číslo 5 [cit. 2024-04-17]. urn:nbn:cz:ik-10206. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/10206

automaticky generované reklamy
registration login password