Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Aprílový výběr 2017

Čas nutný k přečtení
5 minut
Již přečteno

Aprílový výběr 2017

0 comments
Autoři: 

Stejně jako každý rok se i letos na 1. dubna objevily v médiích, v tiskových zprávách a na sociálních sítích tradiční aprílové vtípky. Letošní 1. duben vyšel na sobotu, a tak bylo „aprílů“ trochu méně, ale i tak se objevila řada zajímavých zpráv, produktů a služeb, na které by člověk v jiný den asi nenarazil.

Textové mapy od Seznamu

Stejně jako v minulém roce musím dát i tentokrát na pomyslnou první příčku „aprílové mapy“ od Seznamu, resp. týmu Mapy.cz. Zatímco v minulém roce si Mapy připravily nejjednodušší a nejpřehlednější mapy ČR plné obrázků, tentokrát si vývojáři připravili mapy textové.

Vývojáři Seznamu se rozhodli nové Mapy.cz maximálně přizpůsobit potřebám uživatelů, kteří dokážou pouze číst a naopak mají problémy vyznat se v kartografických značkách. Výhoda textových map je v tom, že je může tvořit téměř každý. Tedy opět, pokud umí číst, což je v České republice díky povinné školní docházce každý.“ uvedla firma v tiskové zprávě.

Textové mapy od Seznamu Textové mapy od Seznamu
Textové mapy od Seznamu jsou přehledné a vyzná se v nich každý

Nejednalo se ale o jeden vtipný obrázek nebo fotomontáž, ale celé mapy ČR byly předělány do textové podoby – tj. místo silnic se krajinou vinul text „silnice“ a samotnou krajinu pak tvořily „domy“, „voda“ či „les“. Uprostřed měst zase mapy zabíhaly do nečekaných detailů jako „ulice“, „chodník“, „hřiště“ či „kašna“. Aktualizace se dočkaly i samotné názvy měst, aby byly co nepřehlednější. Z Prahy se tak stal Stověžov, Brandýs se přejmenoval na Hopsa Hejsa, Krásno povýšilo na Nádherno a Fulnek byl počeštěn na Plný Krk.

Aprílový Google

Tým Google Map byl letos (možná i kvůli zmiňovanému víkendu) trochu ospalejší a tak letos de facto jen zopakovali aprílový vtípek z roku 2015, kdy se po mapách proháněl Pac-Man – jen s tím rozdílem, že tentokrát to byla jeho přítelkyně Ms. Pac-Man. Princip ale jinak zůstal stejný: ve vrstvě nad zobrazenou mapou se vygenerovala herní mapa, ve které se hráč mohl pohybovat, sbírat body a vyhýbat se „duchům“.

Naopak na různé „video-vtípky“ Google rozhodně nezapomněl a připravil si jich hned několik. Například Google Gnome, speciální verzi domácího pomocníka Google Home určeného pro vaši zahradu. Nebo Google Wind, projekt holandské pobočky Google, který využívá synchronizovaného foukání holandských větrných mlýnů, k odfouknutí dešťových mraků. Případně Puchi Puchi Keyboard japonského Google, neboli klávesnici vytvořenou z oblíbené bublinkové fólie.

Google ale nezapomněl ani na současný trend virtuální reality. Zatímco vizuální a zvukové vjemy již dnešní technologie dokáží zprostředkovat, s ostatními smysly je to horší. A protože roboti či jiné technologie zatím nejsou dostatečné, Google představil Haptic Helpers, lidské pomocníky s celou řadou vybavení, kteří zájemcům zprostředkují co „nejimerzivnější“ zkušenost – ať už na uživatele VR svítí lampou místo sluníčka, krmí ho při jídle, nebo ho štípne, když ve VR narazí na kaktus.

Za zmínku stojí také nové datové centrum na Marsu, které můžete navštívit i prostřednictvím Google Street View, aplikace Google Now & Google Play pro domácí zvířata, překlad mimozemského jazyka v Google Překladači, či sérii příslušenství pro Chromebooky, včetně selfie-tyče či tréninkové pásky na rukáv, kam se vejde celý notebook.

Selfie tyč pro Google Chromebooky
Selfie tyč pro Google Chromebooky (zdroj: Google Blog)

Apríl doma i v zahraničí

Co se týče českých aprílových vtípků, asi největší úspěch (kromě zmiňovaných textových map od Seznamu) zaznamenal článek o plánech na českou letadlovou loď Masaryk, kterou o pár dní později převzala (jako skutečnou zprávu) maďarská veřejnoprávní televize.

Česká letadlová loď CZN Masaryk
Česká letadlová loď CZN Masaryk (zdroj: lidovky.cz)

Do aprílu se zapojil například slevový server Slevomat, který nabízel akční nabídku pro prezidentské kandidáty: 50 tisíc podpisů potřebných k nominaci – a to jen za 99.000 Kč! Ve výčtu prezidentských výhod a benefitů pak nechyběly například krátké kalhoty, luxusní pera zdarma či hradní šašek.

Dále stojí za zmínku například zjištění, že čínská společnost Xiaomi je divizí společnosti ČEZ, návrh ministra financí Andreje Babiše zrušit EET, mimořádné zvýšení rozpočtu agentury NASA, poštovní holubi využívaní službou Zásilkovna, či plánovaný pomník KOOH-I-NOORu místo památného stromu před Janovým hradem.

Výhodná nabídka slevového serveru Slevomat
Výhodná nabídka slevového portálu Slevomat

Z akademické sféry zase stojí za připomenutí kurz hackování na Fakultě informačních technologií ČVUT, či sérii kurzů v rámci univerzity třetího věku tamtéž – například kurzy TI-ON (zapnutí počítače), TI-OFF (vypnutí počítače), TI-KKT (kam kliknout) či TI-TYTY (ty internety). Děkan fakulty prof. Ing. Pavel Tvrdík CSc. zase vydal vyhlášku Buď FIT, žij FIT, která doporučuje ranní rozcvičky v 6:30 před fakultou, dobrovolné připojení k „pamlskové vyhlášce“ a přesměrování všech www stránek FIT na stránku „relax“ po desáté hodině večer.

Zajímavý apríl si připravila singapurská pobočka firmy IKEA, která oznámila, že své tradiční dětské koutky (s prolézačkami, balónky atd.) změní na digitální koutky s tablety – což začala řada lidí houfně kritizovat. Vtípek byl obzvlášť povedený už z toho důvodu, že si někteří lidé uvědomili, že podobně pasivně tráví děti svůj čas i doma. Neméně dramatický apríl si připravil také server pro dospělé PornHub, který uživatelům po zhlédnutí videa zobrazil pop-up s informací o automatickém sdílení videa na jejich sociální sítě.

Oznámení na facebookových stránkách singapurské pobočky IKEA Pop-up serveru PornHub
Oznámení na facebookových stránkách singapurské pobočky IKEA & pop-up serveru PornHub

Z povedených zahraničních aprílů můžeme zmínit také například novou službu Hu společnosti Hulu, která tak reaguje na neustále klesající pozornost diváků a rozhodla se nabízet obsah zkrácený na 8 sekund (včetně několika ukázek); případně až nečekaně reálný „signalizační palec“ Lyft Mono společnosti Lyft, kterým zamáváte jako při stopování a skutečně dokáže přivolat taxi.

Zajímavou cestou se vydal diskusní server Reddit, který si nepřipravil ani tak „aprílový vtípek“, jako spíše sociální experiment a nabídl svým uživatelům stránku, na kterou mohl každý uživatel nakreslit jednou za pět minut jediný barevný pixel. Výsledkem „souboje“ i spolupráce tisíců uživatelů během 24 hodin bylo něco poměrně úžasného. Vřele doporučuji minimálně time-lapse video, které celý den shrnuje do pěti minut.

A abychom se ještě aspoň telegraficky vrátili k „tradičnějším“ vtípkům, zmínit můžeme např. kurz emoji, který si připravila služba na výuku jazyků Duolingo, miniaturní sadu nářadí pro nejmenší kutily od služby iFixit, „zneviditelňovací“ krabice od služby Zappos, betonová sluchátka od firmy Master & Dynamic, DIY hodinky YNGVE ve stylu nábytku IKEA nebo hlasový pomocník pro zvířata Amazon Petlexa.

Hodnocení: 
Průměr: 4.8 (hlasů: 4)
RYLICH, Jan. Aprílový výběr 2017. Ikaros [online]. 2017, ročník 21, číslo 4 [cit. 2024-12-22]. urn:nbn:cz:ik-18021. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/18021

automaticky generované reklamy
registration login password