Aprílový výběr 2016
Stejně jako každý rok i letos se na 1. dubna objevila na webu a na sociálních sítích celá řada aprílových vtípků a zábavných mystifikací (nejen) ze světa techniky. Pojďme se, stejně jako v minulých letech, podívat na ty nejzajímavější z nich.
Nové mapy od Seznamu
V předchozích letech jsme Aprílový výběr obvykle začínali přehledem vtípků a žertíků od společnosti Google, která si jich vždy připravila nejvíce a většinou byly i nejpropracovanější a nejpovedenější - viz třeba 8-bitové Google Maps, Google Nose či poštovní schránka Smartbox. Ale letos tohle prvenství musím věnovat společnosti Seznam, která představila nejjednodušší a nejpřehlednější mapu ČR.
Aprílová mapa ČR zaujme svou barevností a jednoduchostí
Nová superpřehledná mapa neobsahuje zbytečné detaily jako pohled na jednotlivé ulice nebo satelitní snímky, ale vydala se naopak cestou co nejjednoduššího zobrazení celé České republiky a těch nejzajímavějších míst a lokací. Na mapě tak nechybí například Pražský hrad (s červenými trenýrkami), baťův Zlín symbolizovaný polobotkou či dnes již téměř legendární Čapí hnízdo.
Mapa je navíc interaktivní a na jednotlivá místa (resp. "ikonky") si můžete i kliknout a dozvíte se vždy nějakou zajímavost, vtípek, citát z filmu nebo aspoň něco kousavého – jako například "Byl pozdní večer, první máj a tohle není jezero. Je to rybník." u Máchova jezera, "Nad alkoholem se nedá zvítězit. Pouze Moraváci remizovali." při kliknutí na Jižní Moravu či téměř encyklopedickou definici "Směs drobných kamínků různého původu, využívaná často jako stavební materiál." u města Písek.
Aprílový Google
Google letos samozřejmě nezahálel a opět si připravil celou řadu zajímavých aprílových vtípků, produktů a služeb. Dovážková služba Google Express například představila distribuci zboží pomocí padáků. YouTube zase představila nový způsob sledování videoobsahu, tzv. Snoopavision, neboli sledování videí ve 3D a ve virtuálním kině společně se Snoop Dogem (k dispozici bohužel jen pro vybraná videa). A populární "budgetová" verze levného kartonového setu pro virtuální realitu Google Cardboard se dočkala rozšíření na modernější a ještě imerzivnější Google Cardboard Plastic.
Mezi další aprílové "gůgloviny" patřily například Searchable socks (neboli "vyhledatelné ponožky" vybavené bluetooth a LTE beacony) australské pobočky Google, Self-driving bicycles (neboli "samořídící kola") v Nizozemí, vyhledávání v Google Photos pomocí smajlíků "emoji" (viz krátké představení), či nový trend v oblasti elektronického čtení, Google realBooks, který se snaží vrátit se ke kořenům čtení a nabízí možnost číst na jednom zařízení jen jedinou knihu a opět tak zaplnit svou knihovnu (telefony, tablety a čtečkami).
Samostatnou zmínku si zaslouží také funkce "Mic Drop", kterou Google přidal do Gmailu, a to zejména proto, že moc dlouho nevydržela. Tlačítko Mic Drop mělo zajistit, aby měl uživatel v e-mailové konverzaci poslední slovo. Po jeho stisknutí se adresátovi zobrazil animovaný gif s "upuštěním mikrofonu", konverzace byla archivována a odesilateli už nepřišla žádná další odpověď. Bohužel, tlačítko bylo umístěné poměrně blízko normálnímu tlačítku "Odeslat" a aprílový vtípek navíc opravdu fungoval (a skutečně blokoval další zprávy), což způsobilo řadu problémů u lidí, kteří nevěděli, o co jde a omylem takový e-mail poslali třeba svému nadřízenému. Již po pár hodinách se Google omluvil a tlačítko zase odebral.
Apríl doma i v zahraničí
Do aprílového vtipkování se samozřejmě zapojily i další firmy a instituce a zajímavé a zábavné mystifikace se na internetu objevovaly celý den. Tak například taxi aplikace Liftago představila supermoderní možnost objednat si taxi přes telefon – a to klidně i přímo z budky na ulici! Rektor ČVUT Petr Konvalinka zase na Facebooku představil nové školní uniformy, které minimálně soudě podle komentářů vypadaly tak zajímavě, že by je někteří studenti opravdu chtěli nosit (ostatně byly plné moderních technologií, jako např. GPS modul či USB rozhraní).
Americký T-Mobile přišel s povedenou vychytávkou BingeOnUp pro snadné "hands-free" sledování videí na smartphonech a český O2 pro změnu navázal na oblíbenou službu Zpětného zhlédnutí s možností Dopředného zhlédnutí, tj. možnost sledovat pořady nejen 50 hodin po odvysílání, ale nově i 50 hodin před jejich vysíláním. Automobilka ŠKODA také na začátku dubna představila deštník pro psy jako novou součást výbavy Superbů a pro hráče počítačových her bylo připravené herní kolo Barbone Ride od společnosti TS Bohemia či Razer BreadWinner, pro-gamingový toastovač.
Povedený vtípek si připravil i Slevomat, který nabízel pronájem fanoušků po skupinách různých velikostí za akční slevomatové ceny – ideální pro firemní akce, narozeninové oslavy, fronty na iPhony i vítání politiků. Pěkný apríl na hranici smutné reality si připravil i server Technet, který 1. dubna vydal skvělý článek o tom, že EU chce regulovat humor. Zcela zakázané by tak byly například nepřeložitelné vtipy a slovní hříčky, které by nebylo možné přeložit do všech unijních jazyků.
A když už jsme u jazyků – aplikace Duolingo představila chytrý polštář Duolingo Pillow, který vás bude učit i ve spánku, prodejce oblečení H&M zase novou kolekci Marka Zuckerberga (tj. sedm šedých triček a džíny) a portál pro online rezervaci restaurací OpenTable představil v nové verzi své aplikace olizovatelné fotky. V neposlední řadě stojí za zmínku i server pro dospělé PornHub, který se na 1. dubna změnil na CornHub a šel v tom tak daleko, že skutečně změnil i svůj obsah. Na homepage se tak objevila lechtivá videa s kukuřicemi všech tvarů a barev a uživatelé si mohli objednat i VIP přístup CornHub Premium.