Aprílový výběr 2017
Stejně jako každý rok se i letos na 1. dubna objevily v médiích, v tiskových zprávách a na sociálních sítích tradiční aprílové vtípky. Letošní 1. duben vyšel na sobotu, a tak bylo „aprílů“ trochu méně, ale i tak se objevila řada zajímavých zpráv, produktů a služeb, na které by člověk v jiný den asi nenarazil.
Textové mapy od Seznamu
Stejně jako v minulém roce musím dát i tentokrát na pomyslnou první příčku „aprílové mapy“ od Seznamu, resp. týmu Mapy.cz. Zatímco v minulém roce [4] si Mapy připravily nejjednodušší a nejpřehlednější mapy ČR plné obrázků, tentokrát si vývojáři připravili mapy textové [5].
„Vývojáři Seznamu se rozhodli nové Mapy.cz maximálně přizpůsobit potřebám uživatelů, kteří dokážou pouze číst a naopak mají problémy vyznat se v kartografických značkách. Výhoda textových map je v tom, že je může tvořit téměř každý. Tedy opět, pokud umí číst, což je v České republice díky povinné školní docházce každý.“ uvedla firma v tiskové zprávě [6].
[7]
[8]
Textové mapy od Seznamu jsou přehledné a vyzná se v nich každý
Nejednalo se ale o jeden vtipný obrázek nebo fotomontáž, ale celé mapy ČR byly předělány do textové podoby – tj. místo silnic se krajinou vinul text „silnice“ a samotnou krajinu pak tvořily „domy“, „voda“ či „les“. Uprostřed měst zase mapy zabíhaly do nečekaných detailů jako „ulice“, „chodník“, „hřiště“ či „kašna“. Aktualizace se dočkaly i samotné názvy měst, aby byly co nepřehlednější. Z Prahy se tak stal Stověžov, Brandýs se přejmenoval na Hopsa Hejsa, Krásno povýšilo na Nádherno a Fulnek byl počeštěn na Plný Krk.
Aprílový Google
Tým Google Map byl letos (možná i kvůli zmiňovanému víkendu) trochu ospalejší a tak letos de facto jen zopakovali aprílový vtípek z roku 2015 [4], kdy se po mapách proháněl Pac-Man – jen s tím rozdílem, že tentokrát to byla jeho přítelkyně Ms. Pac-Man. Princip ale jinak zůstal stejný: ve vrstvě nad zobrazenou mapou se vygenerovala herní mapa, ve které se hráč mohl pohybovat, sbírat body a vyhýbat se „duchům“.
Naopak na různé „video-vtípky“ Google rozhodně nezapomněl a připravil si jich hned několik. Například Google Gnome [9], speciální verzi domácího pomocníka Google Home [10] určeného pro vaši zahradu. Nebo Google Wind [11], projekt holandské pobočky Google, který využívá synchronizovaného foukání holandských větrných mlýnů, k odfouknutí dešťových mraků. Případně Puchi Puchi Keyboard [12] japonského Google, neboli klávesnici vytvořenou z oblíbené bublinkové fólie.
Google ale nezapomněl ani na současný trend virtuální reality. Zatímco vizuální a zvukové vjemy již dnešní technologie dokáží zprostředkovat, s ostatními smysly je to horší. A protože roboti či jiné technologie zatím nejsou dostatečné, Google představil Haptic Helpers [13], lidské pomocníky s celou řadou vybavení, kteří zájemcům zprostředkují co „nejimerzivnější“ zkušenost – ať už na uživatele VR svítí lampou místo sluníčka, krmí ho při jídle, nebo ho štípne, když ve VR narazí na kaktus.
Za zmínku stojí také nové datové centrum na Marsu [14], které můžete navštívit i prostřednictvím Google Street View [15], aplikace Google Now [16] & Google Play [17] pro domácí zvířata, překlad mimozemského jazyka [18] v Google Překladači, či sérii příslušenství pro Chromebooky [19], včetně selfie-tyče či tréninkové pásky na rukáv, kam se vejde celý notebook.
[20]
Selfie tyč pro Google Chromebooky (zdroj: Google Blog [19])
Apríl doma i v zahraničí
Co se týče českých aprílových vtípků, asi největší úspěch (kromě zmiňovaných textových map od Seznamu) zaznamenal článek o plánech na českou letadlovou loď Masaryk [21], kterou o pár dní později převzala (jako skutečnou zprávu) maďarská veřejnoprávní televize [22].
[23]
Česká letadlová loď CZN Masaryk (zdroj: lidovky.cz [21])
Do aprílu se zapojil například slevový server Slevomat, který nabízel akční nabídku pro prezidentské kandidáty: 50 tisíc podpisů [24] potřebných k nominaci – a to jen za 99.000 Kč! Ve výčtu prezidentských výhod a benefitů pak nechyběly například krátké kalhoty, luxusní pera zdarma či hradní šašek.
Dále stojí za zmínku například zjištění, že čínská společnost Xiaomi je divizí společnosti ČEZ [25], návrh ministra financí Andreje Babiše zrušit EET [26], mimořádné zvýšení rozpočtu agentury NASA [27], poštovní holubi využívaní službou Zásilkovna [28], či plánovaný pomník KOOH-I-NOORu [29] místo památného stromu před Janovým hradem.
[30]
Výhodná nabídka slevového portálu Slevomat
Z akademické sféry zase stojí za připomenutí kurz hackování [31] na Fakultě informačních technologií ČVUT [32], či sérii kurzů v rámci univerzity třetího věku [33] tamtéž – například kurzy TI-ON (zapnutí počítače), TI-OFF (vypnutí počítače), TI-KKT (kam kliknout) či TI-TYTY (ty internety). Děkan fakulty prof. Ing. Pavel Tvrdík CSc. zase vydal vyhlášku Buď FIT, žij FIT [34], která doporučuje ranní rozcvičky v 6:30 před fakultou, dobrovolné připojení k „pamlskové vyhlášce“ a přesměrování všech www stránek FIT na stránku „relax [35]“ po desáté hodině večer.
Zajímavý apríl si připravila singapurská pobočka firmy IKEA, která oznámila, že své tradiční dětské koutky (s prolézačkami, balónky atd.) změní na digitální koutky s tablety [36] – což začala řada lidí houfně kritizovat. Vtípek byl obzvlášť povedený už z toho důvodu, že si někteří lidé uvědomili, že podobně pasivně tráví děti svůj čas i doma. Neméně dramatický apríl si připravil také server pro dospělé PornHub, který uživatelům po zhlédnutí videa zobrazil pop-up s informací o automatickém sdílení videa na jejich sociální sítě.
[37]
[38]
Oznámení na facebookových stránkách singapurské pobočky IKEA & pop-up serveru PornHub
Z povedených zahraničních aprílů můžeme zmínit také například novou službu Hu [39] společnosti Hulu [40], která tak reaguje na neustále klesající pozornost diváků a rozhodla se nabízet obsah zkrácený na 8 sekund (včetně několika ukázek [41]); případně až nečekaně reálný [42] „signalizační palec“ Lyft Mono [43] společnosti Lyft, kterým zamáváte jako při stopování a skutečně dokáže přivolat taxi.
Zajímavou cestou se vydal diskusní server Reddit [44], který si nepřipravil ani tak „aprílový vtípek“, jako spíše sociální experiment a nabídl svým uživatelům stránku [45], na kterou mohl každý uživatel nakreslit jednou za pět minut jediný barevný pixel. Výsledkem „souboje“ i spolupráce tisíců uživatelů během 24 hodin bylo něco poměrně úžasného [46]. Vřele doporučuji minimálně time-lapse video [47], které celý den shrnuje do pěti minut.
A abychom se ještě aspoň telegraficky vrátili k „tradičnějším“ vtípkům, zmínit můžeme např. kurz emoji [48], který si připravila služba na výuku jazyků Duolingo, miniaturní sadu nářadí [49] pro nejmenší kutily od služby iFixit, „zneviditelňovací“ krabice [50] od služby Zappos, betonová sluchátka [51] od firmy Master & Dynamic, DIY hodinky YNGVE [52] ve stylu nábytku IKEA nebo hlasový pomocník pro zvířata Amazon Petlexa [53].