Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Zrod české oborové databáze provází jeden skandál za druhým

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Zrod české oborové databáze provází jeden skandál za druhým

0 comments
zdena1.gif
Obr 1.
Andrea Lamačová
se upravuje poté,
co rozrušená poskytla
Ikarovi exkluzivní
rozhovor k
aféře
"Zdena"
Úctyhodný záměr největších knihoven u nás (NK, KNAV, STK a NLK) založit konsorcium na vydávání české oborové databáze utrpěl další citelnou ránu. Potíže již nastaly poté, co se příslušná pracovní skupina rozhodla, že databáze ponese jméno "Zdena", což se setkalo, mírně řečeno, s úsměšky ze strany odborné veřejnosti. Dokonce se objevila petice, adresovaná ředitelkám a ředitelům zmíněných institucí a nazvaná "Když Zdenu, tak radši odejděte!". Předseda komise Václav Topič z NK k postoji svých kolegů s neskrývaným rozladěním Ikarovi uvedl: "Chtěli jsme se inspirovat ve vyspělých zemích, kde je přece běžné dávat databázím křestní jména - např. LISA nebo ERIC a nikdo se nad tím nepozastavuje, a zároveň jsme chtěli ukázat, že co je české, je i hezké, a s takovou jsme se potázali." Na vysvětlenou tohoto návrhu je třeba sdělit, že "Zdena" je nestandardní akronymum složené z pěti písmen následujících slov "ZDrojE z kNihovnictví A informační vědy".

Minulý týden zaznamenal vývoj "Zdeny" dramatický spád. Vyšla totiž najevo strategie připravované reklamní kampaně, která všem vyrazila dech. Ve snaze vyjít vstříc poptávce konzumní společnosti propagačním materiálům dominovala dívka s ňadry frivolně zakrytými otevřenou encyklopedií, s brýlemi jakoby nevinně posunutými na špičku nosu a s vlasy vyzývavě rozpuštěnými z drdolu. Takový motiv ohromil i šéfa Asociace reklamních agentur, který je zvyklý na ledacos, mj. na obdařené slečny s "těmi našimi kozičkami českými" a který o této kampani prohlásil, že je v rozporu s etickým kodexem asociace.

Kompromisni reseni
Obr 2.
Důvěrný návrh
pracovní skupiny
s cílem uklidnit
rozbouřené veřejné
mínění: Andreu
nahradí konzervativnější
modelka Svatava

Mezitím se na adresu redakce Ikara ozvala Andrea Lamačová z Městské knihovny v Mladé Boleslavi, která, jak jsme následně zjistili, představovala onu lepou dívku a které jsme nestačili nabízet jeden kapesník za druhým, jak byla zoufalá. "Když jsem pózovala, myslela jsem jen a jen na prestiž knihovnictví," řekla nám, když si otírala šmouhy z řasenky. Václav Topič, zničený lidsky i profesně, se k celému problému postavil státnicky. Oznámil, že dává svou funkci k dispozici ze zdravotních důvodů, ale neopomenul dodat, že "slečna Lamačová byla vybrána nikoliv pro své nesporné vnady, nýbrž proto, že je svědomitou knihovnicí, která je navíc prapraneteří významné postavy z úsvitu českého knihovnictví Jiřího Mahena". Vyjádření představitelů konsorcia neoficiálně označovaného jako Velká čtyřka, bez jehož souhlasu se na zdejších regálech ani prach nezvíří, zatím nebylo zveřejněno.

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
VOJTÁŠEK, Filip. Zrod české oborové databáze provází jeden skandál za druhým. Ikaros [online]. 1999, ročník 3, číslo 12 [cit. 2024-05-21]. urn:nbn:cz:ik-11011. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/11011

automaticky generované reklamy