Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Změna je život

Čas nutný k přečtení
3 minut
Již přečteno

Změna je život

1 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

poněkud omšelé úsloví v názvu úvodníku nabývá v současnosti na stále větší naléhavosti. Pokud se nezměníme, pokud - mnohdy radikálně - nezměníme naše myšlení, přístupy, metody práce, pokud nepřijmeme důležité výzvy, čeká nás - přesněji řečeno, instituce, které reprezentujeme - postupný zánik nebo živoření na okraji. Poměrně pregnantně to vystihl názvem svého vystoupení na zářijové konferenci Knihovny současnosti ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák - Existují dva druhy knihoven: ty, které se změní, a ty které zaniknou. Nezbytnými změnami v knihovnách a informační práci obecně se zabývala i řada dalších příspěvků na této jedné z největších oborových konferencí.

Ve znamení změny různého druhu se ostatně nesou i další články říjnového čísla. Přehršli podnětů ke změnám v myšlení či konání přinášejí zprávy celkem ze tří domácích i zahraničních odborných akcí (IVIG 2006, IFLA 2006, ECDL 2006); otázkou zůstává, nakolik a jak rychle se alespoň některé z těchto podnětů uchytí v českém prostředí a českých institucích. Trošku opačným směrem se vydali účastníci  30. setkání knihovníků muzeí a galerií, kteří tentokrát více vzpomínali na to, jak bylo, než řešili to, jak bude.

Pozitivní změna prostorová se udála v Regionální knihovně v Karviné, která zrekonstruovala svou pobočku v karvinském Novém Městě a zve všechny čtenáře alespoň na virtuální prohlídku. Podstatně větší změna čeká - jak už všichni zcela jistě vědí - Národní knihovnu ČR, která toto téma připomněla i při letošním knihovnickém happeningu jednak blokem seminářů Národní knihovna včera, dnes a zítra, jednak přijetím dvou desítek základních kamenů na stavbu nové budovy. Kdo ví, zda vůbec budou potřeba, pokud architektonickou soutěž vyhraje příznivec železosklobetonu.

Evropská unie je známá častými změnami svých dokumentů, proto nepřekvapí, ze v srpnu v návaznosti na předchozí materiály vydala doporučení týkající se digitalizace, online zpřístupnění evropského kulturního a vědeckého dědictví a jeho ochrany pomocí digitalizace - zda tento další z mnoha dokumentů bude mít nějaký praktický dopad, nevíme. Co však velmi rychle začne (nebo už začíná) měnit nikoliv archivaci, ale distribuci digitálních médií, je podcasting. Organizátoři semináře věnovaného tomuto fenoménu se dokonce nerozpakovali v souvislosti s dynamickým rozvojem této technologické novinky použít slovo "revoluce". Bohužel zároveň pokroutili český jazyk, když místo správného adjektivně-substantivního výrazu užili do názvu akce spojení "podcasting revoluce".

Ke změně patří i to, že některé věci končí, některé začínají. Definitivně skončila letní soutěž našeho časopisu S Mozartem nejen po Čechách, nicméně na říjen jsme pro vás (ve spolupráci s pražskou organizací SKIP ČR) připravili anketu o nejlepší fotografii z pražského knihovnického happeningu. Hlasovat můžete po celý říjen.

Jsou i změny smutné, nevratné. 30. července 2006 zemřel jeden z nestorů informační vědy i praxe, Ing. Dušan Simandl, který působil zejména v oblasti selekčních jazyků. Život a dílo této významné osobnosti oboru přibližuje Simandlův profesní souputník Ing. Ladislav Kofnovec, CSc.

Na závěr těchto několika efemérních poznámek k pojmu "změna" dvě podstatné otázky:

1. Co přijde po změně?

2. Jak si v proudu neustálých změn zachovat svou indentitu? Lze to vůbec?

Otázky nejsou řečnické, zkuste se nad nimi zamyslet. Nejen aktuální číslo Ikara by vám k tomu chtělo dopomoci.

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
IKAROS, redakce. Změna je život. Ikaros [online]. 2006, ročník 10, číslo 10 [cit. 2024-12-22]. urn:nbn:cz:ik-12248. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/12248

automaticky generované reklamy

Máme zde 1 komentář

Bol som na tej vizionarskej prednaske p.T.Rehaka ...posobive, niekedy az mrazilo ale rad by som upozornil na jednu vec ktora tam neodznela. Ono v hlbke duse mnoho knihovnikov dufa, ze v skutocnosti su vlastne tri druhy kniznic. Tie co sa zmenia, potom tie co zaniknu a potom NASA kniznica. Ta skryta nadej, ze NASU to nejak obide, pritom paradoxne vobec nebrani plne suhlasit s p.Rehakom, no predsa len trochu paralizuje to nadsenie pre zmeny v tej NASEJ kniznici. Neviem, mozno som ten pocit prilis zobecnil, a tyka sa to skor slovenskych ako ceskych kniznic, nuz pockajme a uvidime. Koniec koncov ak ma p.Rehak pravdu, a vsetko tomu nasvedcuje, velmi dlho cakat nebudeme.