Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Ze surfařova bookmarku

Čas nutný k přečtení
1 minuty
Již přečteno

Ze surfařova bookmarku

0 comments
Autoři: 

r2.jpg Unikátní výstava Rudolf II. a Praha, na níž jsou k vidění díla z celého světa, dostala svou webovskou podobu. Jen slibně znějícící rubrika "Internet" se ukáže zavádějící - nabízí vedle nezbytné reklamy providera CD-ROM s hudebními nahrávkami z císařovy éry.

Avizovaná prezentace na serveru Video On Line nebyla k nalezení (či byla rafinovaně skrytá podobně jako informace o Pražském maratonu).

Zdá se vám, že vašemu počítači cosi chybí? Dejte mu správný výraz - pár kouzelných očí, které vás a vaši myš stoprocentně nepřestanou sledovat. Aplikace zabírá asi 70 kB a je k dispozici ke stažení na FTP serveru Západočeské univerzity v Plzni, Pokud vás přítulný kukuč omrzí, nastavte režim "angry" a červenou barvu.

V Síti uvázl dost nečekaně, zato ve velmi zdařilé virtuální podobě i majitel antikvariátu "U Karlova mostu" Petr Meissner. Kromě obvyklých součástí stránky obsahují i možnost vyhledávat (a následně objednávat) rukopisy a vzácné tisky od 15. do 20. století tematicky i fulltextově.

Projekt textově-obrazové databáze bohemikálních památek Clavis monumentorum litterarum, který byl realizován v Ústavu pro klasická studia Akademie věd ČR, dostal po vydání CD-ROM i internetí kabát. Soupis českých prvotisků (včetně bibliografie) a vědeckých prací na téma písemnictví na území Koruny české doplňují atraktivní ukázky elektronických kopií, které byly pořízeny digitálním fotoaparátem.

Zkrácená verze návrhu (nazvaná Dublin Core Metadata Set), podle něhož způsob, jak čelit obrovskému nárůstu dokumentů v Internetu, spočívá v náhradě vágní fulltextové indexace jednoduchými pravidly popisu.

hrad.jpgKPR neboli Kacelář prezidenta republiky má svůj web server. Mimo úředních věcí tam najdete i turistické informace o hradu. Svou stránku tu má i každý z našich bývalých prezidentů. Komnaty na Hradě se asi hemží webdesignéry. Jak jinak si vysvětlit, že namísto, aby odkázali na zmíněné prezentace zmíněné výstavy o Rudolfu II., vytvořili dokument vlastní, nepříliš vysoké informační hodnoty.

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
IKAROS, redakce. Ze surfařova bookmarku. Ikaros [online]. 1997, ročník 1, číslo 4 [cit. 2024-02-22]. urn:nbn:cz:ik-10049. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/10049

automaticky generované reklamy
registration login password