Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Zajímavé aplikace: Prisma, Záchranka, MSQRD & Pokémon Go

Čas nutný k přečtení
5 minut
Již přečteno

Zajímavé aplikace: Prisma, Záchranka, MSQRD & Pokémon Go

0 comments
Autoři: 

Aplikací pro chytré mobilní telefony vznikají doslova stovky a stovky každý den. Ostatně v Apple App Storu jsou aktuálně k dispozici více než 2 miliony aplikací a v Google Play jich je ještě o něco více. Řada aplikací v tom nepřeberném množství samozřejmě nevyhnutelně zapadne, ale i tak není o skvělé aplikace nouze.

Vybrat si navíc může doslova každý – od dlouholetých evergreenů jako je Facebook, Snapchat, Clash of Clans nebo Angry Birds, přes aktuální trendy, jako je Uber, Slither.io, Crossy Road nebo antistresové omalovánky, či specializované aplikace jako Duolingo, Lark či AirBnb, až po žhavé novinky, jako třeba skvělá nová adventura Samorost 3 českého studia Amanita Design.

Nicméně ačkoliv i skvělých aplikací by se stále daly vybrat stovky a tisíce, v posledních měsících se objevilo i několik velmi zajímavých a především poměrně unikátních aplikací, které si zaslouží alespoň stručnou letní zmínku. A kdyby o nich přeci jen někdo nevěděl (nebo se o nich chtěl dozvědět něco víc), rozhodli jsme se připravit alespoň tento krátký přehled.

Pokémon Go

Aplikace Pokémon Go vzala na začátku prázdnin žebříčky mobilních aplikací doslova útokem a během prvního měsíce (od svého oficiálního vydání 6. července 2016) oslavila více než 100 milionů instalací a získala celkem pět Guinessových světových rekordů – například za nejstahovanější aplikaci za první měsíc, největší zisk (revenue) za první měsíc a nejrychlejší dosažení prvních 100 milionů vydělaných dolarů.

Aplikaci jsme v minulém čísle věnovali i samostatný článek, ale aspoň ve stručnosti: jedná se o mobilní hru od studia Niantic, která vychází z populární herní, seriálové a filmové franšízy z 90. let o "Pokémonech", neboli "kapesních příšerkách". Její obrovský úspěch pramení jednak z popularity série "Pokémon", která je s námi už více než 20 let, a jednak i zajímavým technickým zpracováním, které pracuje s tzv. "rozšířenou realitou" – aplikace využívá kameru v telefonu a hráči tak mohou Pokémony vidět (a chytat) třeba na ulici, v parku nebo na koberci u sebe v pokoji.

Aplikace Pokémon Go Aplikace Pokémon Go Aplikace Pokémon Go Aplikace Pokémon Go
Zleva: herní mapa, karta Pokémona a ukázka rozšířené reality

Záchranka

Aplikace Záchranka se pro iOS a Androidy objevila již v březnu tohoto roku, ale zmínku v tomto přehledu si určitě zaslouží. Jak už název napovídá, jedná se o aplikaci, která může uživateli v případě nouze zachránit život. Aplikace totiž po stisknutí tlačítka neumí jen vytočit číslo 155, ale zároveň zdravotníkům odešle i vaši přesnou polohu (nebo alespoň tak přesnou, jak přesný bude signál GPS). Mezi doplňkové funkce patří například lokátor nejbližší lékárny či pohotovosti či interaktivní průvodce první pomocí.

Za cca čtyři měsíce, co je aplikace k dispozici, si ji u nás stáhlo už více než 100.000 lidí. Na rozdíl od telefonu, kalendáře, Facebooku nebo Angry Birds se nejedná o aplikaci, kterou by člověk používal každý den – naopak je pravděpodobné, že ji člověk nebude muset použít nikdy; ale v případě nouze může pomoci a už kvůli tomu je dobré ji v telefonu mít. Ostatně na svém kontě už má několik případů, kdy velmi výrazně pomohla s lokalizací zraněných (na cyklostezce, na silnici i na horách) a dost možná tak už i někomu zachránila život.

Aplikace Záchranka Aplikace Záchranka Aplikace Záchranka Aplikace Záchranka
Zleva: povolení přístupu k polohovým údajům, úvodní informace, hlavní obrazovka s možností přivolání pomoci a interaktivní návod věnovaný první pomoci

Prisma

Další velmi úspěšnou letní "peckou" je také aplikace Prisma, která přišla na trh v červnu 2016. Jejím autorem je ruský vývojář Alexey Moiseenkov, který posléze založil společnost Prisma Labs. Prisma je aplikace na úpravu fotografií a aplikování uměleckých filtrů; podobných aplikací jsou na App Store nebo Google Play stovky, ale Prisma je unikátní v tom, že na fotografie neaplikuje jen nějaký předem připravený univerzální filtr, ale její filtry pracují na základě neurálních sítí a umělé inteligence.

Jinými slovy, aplikace bere v potaz obsah fotografie a filtry zároveň vycházejí z analýzy uměleckých děl.  Výsledné obrázky tak vypadají např. jako malované Van Goghem nebo Pablem Picassem. Zpracování fotografií je tak výpočetně náročné, že zpočátku se všechny filtry generovaly přímo na serverech Prisma Labs, což vyžadovalo stabilní internetové připojení. V říjnové aktualizaci začaly některé filtry nicméně fungovat i offline. Po prvním měsíci si aplikaci stáhlo více než 12 milionů lidí, aktuálně počet uživatelů přesahuje 50 milionů. V současné době vývojáři pracují na verzi pro video.

Aplikace Prisma Fotografie parku Ukázka několika uměleckých filtrů
Zleva: ukázka aplikace Prisma během vytváření filtru, fotografie parku a ukázka několika uměleckých filtrů

MSQRD

Když už v tomto krátkém přehledu zazněla slova jako "filtry" a "rozšířená realita", dovolím si zmínit ještě aplikaci MSQRD, která je sice starší, ale stejně jako ostatní příklady je poměrně unikátní. Aplikace MSQRD se zaměřuje na aplikaci trojrozměrných animovaných "masek", které se v reálném čase vykreslují na obličeje uživatelů. Po zapnutí kamery tak uživatel na displeji vidí, že má např. plnovous, hlavu pandy, masku Batmana atd. V nabídce jsou i interaktivní masky, takže např. astronautovi je možné sklopením hlavy zavřít nebo otevřít hledí a s "plačícím" filtrem vám budou z očí tryskat komixové slzy.

Aplikace byla představena v prosinci minulého roku a brzy získala poměrně velkou popularitu. V březnu 2016 dosáhla aplikace dvou významných milníků – počet stažení přesáhl 20 milionů a aplikaci včetně týmu odkoupil Facebook, který se tak snaží konkurovat podobným (byť mnohem jednodušším) filtrům, jaké nabízí například chatovací aplikace Snapchat. Uživatelé tak mohou s aplikací na Facebooku svá videa i streamovat.

Aplikace Prisma Fotografie parku Ukázka několika uměleckých filtrů
Zleva: ukázka aplikace MSQRD při výběru "masky" & dvě ukázky aplikovaných masek

Závěrem

Jak jsem zmínil už na začátku, zajímavých aplikací nebo her jsou k dispozici stovky a tisíce; ostatně stačí se podívat na různé žebříčky a seznamy Top aplikací; ale zmiňovaná čtveřice má vždy něco extra, co jiné aplikace (třeba i podobně úspěšné a oblíbené) nemají.

Pokémon Go získal několik světových rekordů a pomohl zpopularizovat koncept rozšířené reality, Prisma přináší do našich telefonů neurální sítě a umělou inteligenci, MSQRD nabízí pravděpodobně nejlepší real-time "masky" na trhu a aplikace Záchranka doslova zachraňuje lidské životy. Všechny proto vřele doporučuji alespoň vyzkoušet.

Hodnocení: 
Průměr: 4.6 (hlasů: 9)
RYLICH, Jan. Zajímavé aplikace: Prisma, Záchranka, MSQRD & Pokémon Go. Ikaros [online]. 2016, ročník 20, číslo 8 [cit. 2024-12-21]. urn:nbn:cz:ik-17828. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/17828

automaticky generované reklamy
registration login password