Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Vyladěný rok s knihovnou

Čas nutný k přečtení
3 minut
Již přečteno

Vyladěný rok s knihovnou

0 comments
Anglicky
English title: 
Tuned-up year of 2013 in the Library
English abstract: 
The music department of the Municipal Library of Prague celebrates 120th anniversary this yeas, and it is clear that it is on the list of the oldest music libraries in the country. This article brings up the plans of the library for the whole year of 2013, introduces new services and projects.

Hudební oddělení Městské knihovny v Praze slaví v roce 2013 své 120. výročí. To ho řadí k jedněm z nejstarších hudebních knihoven. A protože hudba do knihovny patří nejen v podobě not, zpěvníků a hudebních nahrávek na různých nosičích, budete ji moci potkávat jako nedílnou součást programů a služeb, které na rok 2013 chystáme.

Program s notou

Hudba je stálou součástí programové nabídky Městské knihovny v Praze, a pro hudební rok jsme nabídku ještě rozšířili. Už v lednu začíná nový cyklus Hudba a film, který představí hudbu ve filmu. Lednový program nabídne projekci snímků Zažít Woodstock a Zvuk hluku. S orchestrem Berg, který se věnuje současné české hudbě a dává prostor mladým českým skladatelům, si v Ústřední knihovně střihneme novou hudbu na poslechové výstavě. Poslech skladeb mezi knihami doplní možnost osobního setkání s autory. Hudební současnost doplní nahlédnutí do 120leté historie Hudebního oddělení MKP.

Z hudebního roku bude mít radost i ústřední múza na portálové římse Ústřední knihovny od Ladislava Kofránka...

Z hudebního roku bude mít radost i ústřední múza na portálové římse Ústřední knihovny od Ladislava Kofránka...

Chybět nebudou koncerty ve Velkém sále (Ondřej Havelka a Melody Makers, Rudy Linka, Hradišťan, Radůza) ani setkávání nad hudebními tématy (přednášky prof. Marty Ottlové o hvězdách skladatelského nebe – Verdim a Wagnerovi, pravidelné poslechové pořady hudebního publicisty Jiřího Černého). Hudba se pak promítne i do programu knihovny na Světě knihy, Bambiriádě nebo Pražské muzejní noci. Pustí se amatérský divadelní spolek knihovny Vý; do zpěvu operních árií?

Hudba on-line

Čtenáři s platným čtenářským průkazem mohou využívat přístup k hudbě i on-line. Novinkou v nabídce je databáze Naxos, která obsahuje více než milion skladeb ve streamu. Kromě vážné hudby se můžete zaposlouchat do folku, world music i staré hudby. Hudbu doplňují biografie umělců, skladatelů, notové záznamy, operní libreta a obsahy.

Vinyl do sběru nepatří

Jeden čas se zdálo, že klasická deska má jako hudební nosič odzvoněno. Ty časy jsou však pryč a hudební znalci znovu objevují její kvality. Černé desky jsou stále součástí fondu Městské knihovny v Praze. Některé mají funkci archivní, tedy uchovávají jedinečné hudební nahrávky, které čtenářům zpřístupníme k poslechu v digitální podobě přímo v knihovně. Ty, které nemají povahu jedinečného materiálu, bychom rádi po letech znovu zpřístupnili jako dokument, který si půjčíte domů. Služba bude dostupná od března.

V Městské knihovně je prostor pro vinyl i pro „starý“ lístkový katalog. V hudebním oddělení lze najít cenné poklady. V Městské knihovně je prostor pro vinyl i pro „starý“ lístkový katalog. V hudebním oddělení lze najít cenné poklady.

V Městské knihovně je prostor pro vinyl i pro „starý“ lístkový katalog. V hudebním oddělení lze najít cenné poklady.

Čtu příběh, slyším hudbu

Každý film má svůj soundtrack, může mít doprovodnou hudbu i kniha? Zodpovědět tuto otázku bude úkol pro čtenáře, kteří budou moci ve vyhlášené soutěži skládat vlastní doprovodnou hudbu k příběhům vepsaným slovy do knih. Soutěž vyhlásíme v Březnu měsíci čtenářů.

Témata nejen hudební

Knihovnu v roce 2013 čekají ale i témata nehudební. 7. ledna jsme spustili Vančuru on-line. Další tematický projekt e-knihovny Městské knihovny v Praze zpřístupnil dílo Vladislava Vančury v elektronické podobě a formátech vhodných pro počítače, chytré telefony a čtečky e-knih. Díky vstřícnosti dědiců Josefa Čapka se čtenáři Rozmarného léta budou moci potěšit i obrazovým doprovodem, který se stal klasikou.

V březnu si připomeneme 30 let od založení artotéky(oddělení specializovaného na výtvarné umění, kde si půjčíte kromě knihy i obraz). Společně se studenty Gymnázia Nad Alejí, které je blízkým sousedem pobočky Petřiny, a také se čtenáři, se budeme zamýšlet nad tím, jak by měl vypadat interiér a služby úplně nové knihovny v této části Prahy 6.

Pokud se vše vydaří, tak pobočky na Praze 3 (Chmelnice) a na Praze 7 čeká stěhování do nových a pro knihovny upravených prostor. Prostory pro knihovny připravujeme ve spolupráci s Městskou částí Praha 3 a Městskou částí Praha 7. V pobočce Chodov by měla být dokončena její proměna z knihovny – studovny na knihovnu – pelíšek.

Do pražských ulic vyjede další pojízdná knihovna, která doplní stávající dva vozy. Mini-provedení (vozidlo do 3,5 t) umožní bez problémů obsluhovat např. domovy pro seniory, školní zařízení a místa, kde několikatunový bibliobus-autobus v současnosti špatně hledá místo k parkování. V rámci knihovny s fantazií (zaměřené na žánry sci-fi, fantasy, horor) chystáme další ročník CONiáše na téma Život po životě. Ale ještě před ním také Krvavého Valentýna (15. únor s krví na rtech) nebo dubnové ukončení soutěže Putování Středozemí, která od prosince prověřuje znalosti čtenářů Hobita J. R. R. Tolkiena.

Poznámka: Autorem fotografií je Pavel Farkas.
Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
HANZLÍKOVÁ, Lenka. Vyladěný rok s knihovnou. Ikaros [online]. 2013, ročník 17, číslo 1 [cit. 2023-01-31]. urn:nbn:cz:ik-14033. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/14033

automaticky generované reklamy